wt., 21.01.2025
18:00–20:00
Wykład
Kino Syrena
wstęp wolny
„… przez ulice mego miasta mknie…”, czyli o komunikacji warszawskiej | Seminarium Warszawskie
- Któż z nas nie korzystał z komunikacji warszawskiej?…
- Któż z utęsknieniem nie wyglądał na przystanku autobusu lub tramwaju konkretnej linii?…
- Któż nie przeciskał się przez gęstwinę współpasażerów, aby dotrzeć do kasownika biletowego?…
- Któż nie studiował rozkładu jazdy linii 18 czy linii E–2?…
- Kogo nie złościła zmiana trasy ulubionego autobus?…
- Któż nie rozważał – wpisując się w odwieczny dylemat naszego miasta – alternatywy: „autobus czy tramwaj?”, a może decydował się na trolejbus lub metro?…
Pojazdy pod żółto-czerwoną banderą stolicy wpisały się w pejzaż Warszawy już dawno temu.
- Jakie jednak były to pojazdy, jakie są, a jakie będą mknąć przez jej ulice?
- Czy w przestrzeni Warszawy znajdziemy relikty niegdysiejszej komunikacji – dawne tory, specyficzne układy przestrzenne albo zagadkowe budynki?
- Czy autobusy, tramwaje, trolejbusy stanowią oryginalne dziedzictwo Warszawy?
- Co się dzieje z pojazdami-emerytami?
- Które z linii komunikacyjnych awansowały do miana legendarnych?
- Kim są lub były ważne osoby dla warszawskich tramwajów i autobusów?
- Czy fenomen stołecznej komunikacji może być przedmiotem zachwytu, ba – wręcz miłości i sposobem na życie?
Między innymi na takie pytania postaramy się znaleźć odpowiedzi podczas styczniowego Seminarium Warszawskiego.
Wezmą udział:
Marcin Dziubiński – absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce poświęconych historii komunikacji miejskiej w Warszawie. Stworzył pierwszą stronę internetową poświęconą historii warszawskiej komunikacji, która przez ponad 15 lat (od 2000 roku) była umieszczona na serwerze Zarządu Transportu Miejskiego. Od czasu zakończenia studiów pracuje jako archiwista audiowizualny, obecnie w Zespole Przechowywania Zasobu w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym.
Joanna Faber – absolwentka Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1977 roku związana z komunikacją miejską w Warszawie, pracę rozpoczynała w Miejskich Zakładach Komunikacyjnych, a po podziale firmy na autobusy i tramwaje pozostała wierna tramwajom, pracując najdłużej w pionie technicznym spółki. W 2024 roku – po 46 latach – zakończyła pracę w Tramwajach, które były jej jedynym pracodawcą, ale nadal utrzymuje związki z firmą. W ostatnim roku pracy (2023) podjęła się prowadzenia Izby Tradycji Tramwajów Warszawskich (utworzonej w 2018 roku). Interesuje ją wszystko, co jest związane z historią warszawskich tramwajów – począwszy od tramwajów konnych. Ponieważ tramwaje to nie tylko firma, ale przede wszystkim ludzie ją tworzący na przestrzeni 159 lat istnienia, w obszarze jej zainteresowań pozostają szczególnie losy pracowników. Na Facebooku prowadzi cieszącą się dużym zainteresowaniem grupę „Cmentarz warszawskich tramwajarzy”, gdzie opisuje sylwetki nieżyjących już pracowników firmy. Prowadzi tam również grupy „Cmentarz różnych osobistości” i „Cmentarz stanu duchownego”. Od 2022 roku aktywnie współpracuje z Fundacją „Stare Powązki”, również w ten sposób dbając i propagując pamięć o warszawskich tramwajarzach. Od 2020 roku utrzymuje ścisły kontakt z Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Suserzu (pow. gostyniński), gdzie w podziemiach tamtejszego kościoła spoczywa ks. Zygmunt Skarżyński, który 26 marca 1908 roku poświęcił w Warszawie pierwszy tramwaj elektryczny wyjeżdzający na ulice Warszawy.
Bartłomiej Maciejewski – z wykształcenia i zawodu bibliotekarz, z zamiłowania historyk warszawskiej komunikacji miejskiej, współautor witryny internetowej „Trasbus” (dotyczącej tejże właśnie tematyki), kolekcjoner warszawskiej i okołowarszawskiej kartografii oraz komunikacyjnych druków ulotnych ze szczególnym uwzględnieniem biletów. W wolnych chwilach fotograf i współautor audycji słowno-muzycznych w radiu Praga.
Daniel Nalazek – rocznik ’72, wedle zapewnień Rodziny zdążył przejechać się klasycznym trolejbusem warszawskim jako… niemowlę. Zawodowo – pracownik ubezpieczeń na życie, hobbystycznie – historyk Warszawy i jej komunikacji miejskiej. Współautor strony „Trasbus”, autor (częściej – współautor) książek o historii stołecznego transportu zbiorowego. Współpracownik miesięcznika „Skarpa Warszawska”
Marcin Żabicki – rocznik ’70, inżynier transportu, pedagog, socjoterapeuta, kierowca autobusu; od 1994 roku zawodowo związany z komunikacją miejską w Warszawie, Obecnie pracuje w Izbie Gospodarczej Komunikacji Miejskiej na stanowisku dyrektora ds. rozwoju. Od lat społecznie zaangażowany w działalność stołecznego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, jest odpowiedzialny za jedną z największych w tej części Europy kolekcji zabytkowych pojazdów komunikacji miejskiej należącej do KMKM.
Prowadzący: dr hab. Mikołaj Madurowicz, dr Paweł E. Weszpiński
Miejsce spotkania:Kino Syrena w Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 42, parter, wejście przez drewnianą bramę od ul. Nowomiejskiej).
Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku Muzeum Warszawy.
Organizatorzy: Muzeum Warszawy, Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego