28.11.2024 / Aktualności, Muzeum Farmacji
Agnieszka Brzeżańska. Ziółka, drzewka, y chróściki
Agnieszka Brzeżańska zajmuje się malarstwem, tworzy prace rysunkowe, fotografię, film i ceramikę. W ramach interwencji w Muzeum Farmacji artystka sięga po rośliny będące podstawą wielu współczesnych leków, kierując nas w stronę jednej z najważniejszych gałęzi farmacji — fitoterapii (ziołolecznictwa). Przypomina o ozdrowieńczej mocy ziół obecnych w szczelinach miejskich ekosystemów. Naturalne medykamenty, dawniej powszechnie stosowane, obecne również w magii i rytuałach, dziś są niedostatecznie reprezentowane w naszych domowych apteczkach.
Artystka gromadzi i opisuje także chwasty i rośliny ruderalne, które mimo swoich prozdrowotnych zastosowań są często uznawane za niepożądane. Pośród gatunków, które znalazły się w zielniku artystki, jest bylica pospolita — w przestrzeni wystawy roztacza się jej woń, uwalniając się z niewielkich otworów w jednej z eksponowanych rzeźb. Sensoryczny obiekt przywodzi skojarzenia z dawnymi rytuałami aromaterapeutycznymi, inhalacją na bazie ekstraktów z rodzimych gatunków dzikich traw i krzewów lub okadzaniem ziołowym dymem domostw służącym odpędzaniu chorób.
Z opowieści, które poprzez swoje prace snuje Brzeżańska, wyłania się manifest czułej obserwacji otoczenia, które pod postacią roślin wysyła ludziom opiekuńcze sygnały. Artystka wplata w prace wątki herbalistyczne i zachęca do dostrzeżenia ukrytych sojuszy wszystkich istot żywych, nieożywionych bytów i ich wspólnej przeszłości. Zakorzeniona w obserwacji natury praktyka nawiązuje do ludowości i medytacji. W swojej twórczości Brzeżańska dokonuje translacji dawnych wierzeń, tradycji oraz współczesnych teorii skupionych wokół eko- i hydrofeminizmu. Pozostawia w pomieszczeniach dawnej apteki tropy odsyłające do twórczości innych artystek (i uzdrowicielek), zachęcając zwiedzające osoby do własnych skojarzeń.
Tytuł wystawy jest zaczerpnięty z fragmentu renesansowego dzieła botanicznego pt. Herbarz polski, to jest o przyrodzeniu ziół i drzew rozmaitych, i innych rzeczy do lekarstw należących (1595), pierwszego oryginalnego polskiego zielnika autorstwa Marcina z Urzędowa. Doktor medycyny i botanik w dwóch ilustrowanych tomach wskazuje na zastosowanie leczniczych ziół i prozdrowotnych gatunków drzew.
Romuald Demidenko
Ziółka, drzewka, y chróściki
21 listopada 2024 roku – 2 marca 2025 roku
12 zł normalny / 8 zł ulgowy, bezpłatny czwartek
Muzeum Farmacji, ul. Piwna 31/33
Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie.