08.03.2024 / Aktualności, Centrum Fotografii, Działalność naukowa

Konferencja międzynarodowa „Album fotograficzny. Praktyka, metafora, sytuacja”

Konferencja międzynarodowa towarzysząca wystawie „Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950”. Wystawa posłuży za punkt wyjścia do refleksji teoretycznej oraz zaproszenie do spojrzenia na nowo na zbiory albumów fotograficznych i metody pracy z nimi w instytucjach kultury.

W Muzeum Warszawy szukamy takich sposobów pracy z albumami fotograficznymi, które pozwolą w pełni docenić ich wielowymiarowość i sprawczość. Album fotograficzny trwa – każde jego otwarcie, towarzyszące mu snucie opowieści, ingerencje i interpretacje budują jego kolejne warstwy. Dlatego stanowi wyzwanie badawcze i kuratorskie.

Zainspirowani „warstwowością” albumów proponujemy wymianę perspektyw, doświadczeń i refleksji na tym polu między badaczkami i muzealnikami, konserwatorami i twórczyniami. Wierzymy, że uwzględnienie rozpoznań teoretycznych w obszarze pracy muzealnej może prowadzić do nowych odkryć i ożywić albumy na co dzień zamknięte w magazynie.

Na konferencji zajmiemy się trzema obszarami praktyk: badawczymi, twórczymi oraz praktykami pracy z albumami w instytucjach kultury.

Interesować nas będą konteksty, funkcje, historie albumów fotograficznych, a przede wszystkim ich wymiar performatywny: wywoływanie sytuacji, emocji, więzi, wspomnień.

Wreszcie również chcemy rozmawiać o albumie w najszerszej perspektywie – jako metaforze pamięci, figurze wspominania.

PROGRAM KONFERENCJI

Poniedziałek, 8 kwietnia

9:30 – 10:00 – rejestracja

10:00 – 13:00 CZĘŚĆ PIERWSZA

Wprowadzenie i moderacja: Iwona Kurz (IKP UW)

Wykład inaugurujący: Andrea Kunard (National Gallery of Canada): Nieustannie odsłaniające i stale obecne: Życie historycznych albumów fotograficznych

Lech Lechowicz (Szkoła Filmowa w Łodzi, PWSFTviT): Album fotografii – pamięć zmaterializowana

Ewa Manikowska (IS PAN): Albumy fotograficzne a dziewiętnastowieczna kultura (auto)biografii

Agata Koprowicz (IKP UW): Chłopskie samopostrzeganie. Kolekcja fotografii czytelników i czytelniczek „Gazety Świątecznej” Konrada Prószyńskiego

Ewa Nowak-Mitura (Muzeum Warszawy): Album scen życia wiejskiego? Fotografie Marcina Olszyńskiego ze Starogrodu (1856)

13:30 – 15:00 – przerwa obiadowa

15:00 – 17:00 CZĘŚĆ DRUGA

Agnieszka Kajczyk (ŻIH), Anna Duńczyk-Szulc (Muzeum Warszawy): Po obu stronach wojny. Albumy z getta warszawskiego

Katarzyna Adamska (Muzeum Warszawy): O albumach Rosemarie Lincke, sanitariuszki Niemieckiego Czerwonego Krzyża, z lat 1941-1944

Sandra Starke (Leibniz-Zentrum für Zeithistorische Forschung Potsdam): Między prywatnym postrzeganiem a publicznym wizerunkiem. Albumy fotograficzne NRD

Julia Staniszewska (Muzeum Warszawy): O albumie Stefana Stattlera, dyrektora technicznego fabryki Lilpop, Rau i Loewenstein

Wtorek, 9 kwietnia

9:30 – 10:00 – rejestracja

10:00 – 14:00 CZĘŚĆ PIERWSZA

Wprowadzenie i moderacja: Krzysztof Pijarski (Szkoła Filmowa w Łodzi, PWSFTviT):

Wykład inaugurujący: Patrizia Di Bello (Birkbeck, University of London): Jo Spence: Radykalizacja albumu rodzinnego (1979)

Małgorzata Grąbczewska (Muzeum Łazienki Królewskie): Album fotograficzny w praktyce rzeźbiarskiej Augusta Zamoyskiego

Monika Michałowicz (Muzeum Warszawy): O albumach Stelli Szacherskiej

Elisabeth Kamenicek: Fotoalbum Ludwiga Wittgensteina. Archiwum pamięci

Agnieszka Karpowicz (IKP UW): Magiczne „pstryki” i „snaps”. O fotografii (w albumach) Themersonów

Baiba Tetere (Riga Stradins University): Album fotograficzny – narracja subiektywna

14:00 – 15:00 – przerwa obiadowa

15:00 – 17:00 CZĘŚĆ DRUGA

Kristin Halla Baldvinsdóttir (Muzeum Narodowe Islandii): Badanie islandzkich albumów fotograficznych

Ágústa Kristófersdóttir (Muzeum Narodowe Islandii): Kolekcjonowanie cudzych wspomnień

Karolina Puchała-Rojek (Muzeum Warszawy): O albumach Anety Grzeszykowskiej

Izabela Pluta (UNSW Sydney): Odległość czasowa, logika przestrzenna. Fotografia a pamięć

Komitet programowy Konferencji: Katarzyna Adamska, Monika Michałowicz, Ewa Nowak-Mitura, Karolina Puchała-Rojek

Produkcja: Wanda Kaczor

Wystawa „Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950” i konferencja są częścią grantu „Fokus na fotografię” realizowanego przez Muzeum Warszawy i Muzeum Narodowe Islandii dzięki Funduszom Norweskim i EOG.

Konferencja dofinansowana ze środków Fundacji British Council.