25.05.2017 / Aktualności
Weź znanego warszawiaka na wystawę „Rzeczy warszawskie”
![sklejka vip Weź znanego warszawiaka na wystawę „Rzeczy warszawskie”](https://muzeumwarszawy.pl/wp-content/uploads/2017/05/sklejka-vip-1920x1080.jpg)
Czworo znanych warszawiaków poznało już wystawę Rzeczy warszawskie. Spojrzeli na eksponaty przez pryzmat własnych biografii. W efekcie powstały wyjątkowe autorskie ścieżki po Muzeum Warszawy, pełne osobistych wspomnień i warszawskich piosenek. Zachęcamy do spaceru po wnętrzach gabinetów tematycznych z Marią Poprzęcką, Beatą Tyszkiewicz, Jurkiem Owsiakiem i Jarosławem Trybusiem.
Każdy przedmiot prezentowany na wystawie Rzeczy warszawskie niesie ze sobą historię. Może być dowodem na istnienie miejsca, którego w stolicy już nie ma, świadectwem wydarzeń, które mocno zapisały się w dziejach miasta, pamiątką po nieżyjącym już warszawiaku. Może być także impulsem, który gości muzeum zachęci do prywatnych poszukiwań.
UWAGA! Ścieżki znanych warszawianek i warszawiaków można odtwarzać z audioprzewodników dostępnych w kasach Muzeum Warszawy.
Koncepcja i realizacja: Anna Mizikowska
Montaż i mastering: Magdalena Wojtulanis
Lektorzy: Agnieszka Rogińska i Janusz Szydłowski
Twoim przewodnikiem po Rzeczach warszawskich może zostać:
![](https://muzeumwarszawy.pl/wp-content/uploads/2017/05/poprzecka-foto-Penclub-300-witold-sulecki-216x300.jpg)
prof. dr hab. Maria Poprzęcka – historyk sztuki. Warszawianka – żoliborzanka – od urodzenia. Interesuje się przede wszystkim malarstwem XIX wieku i sztuką współczesną. Potrafi o tym pięknie i przystępnie opowiadać – jest wykładowcą akademickim (obecnie na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego) i autorką wielu publikacji naukowych. Od 2014 roku zasiada w Radzie Muzeum Warszawy.
![](https://muzeumwarszawy.pl/wp-content/uploads/2017/05/Beata-Tyszkiewicz-fot-Wiktor-Bosc-300-201x300.jpg)
Beata Tyszkiewicz – aktorka. Urodzona w pałacu w Wilanowie, kocha Warszawę całym sercem. Ze wszystkich jej wspaniałych filmowych kreacji najbardziej warszawska jest Izabela Łęcka, która w pięknych sukniach wędrowała ulicami dziewiętnastowiecznej Warszawy uwodząc Wokulskiego w kinowej adaptacji Lalki.
![](https://muzeumwarszawy.pl/wp-content/uploads/2017/05/owsiak-fot-Łukasz-Widziszowski-300-200x300.jpg)
Jurek Owsiak – kiedyś m.in. witrażysta i dziennikarz, obecnie współzałożyciel, prezes zarządu i dusza fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która od 25 lat pomaga ratować zdrowie i życie Polaków. Pochodzi z Gdańska, warszawiakiem został jako ośmiolatek. Od 2014 roku jest Honorowym Obywatelem Warszawy.
![](https://muzeumwarszawy.pl/wp-content/uploads/2017/05/jarosław-trybuś-muzeum-warszawy-300-1-200x300.jpg)
dr Jarosław Trybuś – historyk sztuki. Fascynuje go architektura i jej konteksty. Urodził się w Bydgoszczy, studiował w Poznaniu. Warszawę wybrał w 2008 roku. W latach 2012–2019 dyrektor merytoryczny Muzeum Warszawy. Główny kurator wystawy Rzeczy warszawskie.