04.10.2024 / Aktualności, Galeria Rynek 30

„Bat zamiast słońca”

Wystawa Agaty Jarosławiec Bat zamiast słońca otworzy przed Wami zupełnie nowe spojrzenie na historię i tożsamość mieszkańców Warszawy. Ponad połowa z nich, zarówno sto lat temu, jak i dziś, przybyła z małych miasteczek i wsi, ale ich dziedzictwo wciąż pozostaje w cieniu.

Wystawa w Galerii Rynek 30 to osobista i głęboko refleksyjna podróż, która porusza wątki wstydu klasowego, pamięci pańszczyzny i skomplikowanych relacji między historią a współczesną tożsamością. Artystka przełamuje tabu związane z migracją do miasta, ukazując, jak dziedzictwo kulturowe i traumatyczne doświadczenia zapisane w ciele mogą zostać wyrażone poprzez sztukę.

Galeria Rynek 30 w Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 32
20 czerwca – 29 grudnia 2024 roku
1 zł (czwartek bezpłatny)

10 listopada, godz. 17:00
Oprowadzanie Agnieszki Pajączkowskiej

28 września (sobota), godz. 17:00
Oprowadzanie z artystką Agatą Jarosławiec

15 września (niedziela), godz. 17:00
Oprowadzanie kuratorskie z Zofią Rojek

Agata Jarosławiec – absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2020), oraz studiów licencjackich na historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (2014), od 2021 roku doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Laureatka III nagrody w konkursie Artystyczna Podróż Hestii (2020), finalistka Allegro Prize (2021), uczestniczka 17. Przeglądu Sztuki „Survival” we Wrocławiu (2019). Jej praktyka artystyczna opiera się na badaniu relacji między historią, ciałem a tożsamością. Interesują ją cienie narracji indywidualnych i społecznych, szuka w nich szansy do wzrostu. W swojej praktyce często wykorzystuje obiekt, wideo oraz działania performatywne.