fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

03.06.2022 / Aktualności, Muzeum Woli

Białoszewski nieosobny

Białoszewski nieosobny

W setną rocznicę urodzin Mirona Białoszewskiego w Muzeum Woli otwiera się wystawa „Białoszewski nieosobny”.

To próba nowego spojrzenia na życie i twórczość Białoszewskiego przez pryzmat artystycznych i prywatnych relacji między artystami w środowisku teatru niezależnego funkcjonującego w Warszawie i okolicach w latach 40., 50. i na początku 60. XX wieku.

Ludmiła Murawska i Miron Białoszewski w tramwaju, fot. Marek Piasecki, 1959, J. Turowicz-Piasecki, Fundacja Archeologia Fotografii

Ponad dwie dekady działań Mirona w teatrze okupacyjnym, Teatrze na Tarczyńskiej i wreszcie w Teatrze Osobnym zostały opowiedziane poprzez postaci współtwórców sztuk i przyjaciół. Dziś w dużej mierze zapomnianych artystów:

  • Bogusława Choińskiego,
  • Stanisława Swena Czachorowskiego,
  • Ludwika Heringa,
  • Ludmiły Murawskiej,
  • Leszka Solińskiego,
  • Lecha Emfazego Stefańskiego
  • i innych.
Teatr Osobny. Miron Białoszewski jako Poeta i Ludmiła Murawska jako Rachela przygotowują się do spektaklu Wesele, fot. Edward Hartwig, 1961, Narodowe Archiwum Cyfrowe

Na wystawie zaprezentowano rękopisy utworów i programów teatralnych, plakaty, projekty i szkice, elementy scenografii, kostiumy i rekwizyty, wycinki prasowe, a także wybór unikalnych fotografii. Składają się na obraz niezależnego środowiska twórczego o ogromnej sile oddziaływania.

Wystawa „Białoszewski nieosobny” potrwa od 30 czerwca do 11 grudnia w Muzeum Woli.

Dowiedz się więcej o wystawie.

Teatr Osobny. Ludmiła Murawska jako Kleopatra, fot. Edward Hartwig, 1961, Narodowe Archiwum Cyfrowe