fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

29.01.2021 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Woli

Co zobaczysz na naszych wystawach w 2021 roku

Co zobaczysz na naszych wystawach w 2021 roku

Aktualne tematy, wyzwania przyszłości i przywracanie historii – na to postawiliśmy, układając plan wystaw czasowych na 2021 rok. Będą one okazją do poznania historii miasta przez pryzmat wyzwań współczesności.

W siedzibie głównej i oddziałach opowiemy historię pracy domowej kobiet, poruszymy temat ekologii, przyglądając się zieleni w mieście i naszym relacjom ze zwierzętami. Na Pradze przyjrzymy się czasom PRL’u i innowacyjnemu wytwórcy zabawek.


Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji

Muzeum Warszawy, 12.053.10.2021

Powiśle, fot. Konrad Brandel, ok. 1892, Muzeum Warszawy, AF 13377

Mimo że w mieście dzielimy przestrzeń z kilkoma tysiącami gatunków, na co dzień nie zauważamy nie-ludzkich współobywateli. Wystawa będzie okazją do podjęcia tematu stałej i licznej obecności zwierząt w Warszawie.

Na podstawie świadectw z różnych epok opowiemy o zmieniających się ludzko-zwierzęcych relacjach. Zwierzęta od wieków były tu hodowane dla prestiżu, rozrywki, traktowane jak surowiec, używane jako siła robocza. Dbamy o domowych towarzyszy, obawiamy się intruzów, podglądamy dzikie gatunki, które odnalazły w mieście dogodne warunki do życia i są naszymi naturalnymi sąsiadami. Wystawa i program towarzyszący zachęci do refleksji i szerszego spojrzenia na relacje w naszym mieście, które zamieszkujemy wspólnie ze zwierzętami.Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz

Muzeum Woli, 16.06–28.11.2021

Zdjęcie czarno-białe
Fontanna w Centralnym Parku Kultury i Wypoczynku w Warszawie, fot. Zbyszko Siemaszko, 1955, Narodowe Archiwum Cyfrowe, NAC 51-860-2

Warszawa, która była przed II wojną światową jednym z najgęściej zabudowanych miast na świecie, po wojnie przeobraziła się w zieloną stolicę. Za projektami wielu sadzonych w czasie odbudowy parków, skwerów i ogrodów stała Alina Scholtz, bohaterka wystawy, pionierka architektury krajobrazu w Polsce.

Scholtz, kierowniczka Pracowni Zieleni w Biurze Odbudowy Stolicy, twórczyni założeń parkowych i zieleni otaczającej nowe osiedla mieszkaniowe, jak osiedle Szwoleżerów czy Sady Żoliborskie, to przykład nowocześnie myślącej kobiety z wizją. Zaprezentujemy jej projekty, które wciąż inspirują do szukania rozwiązań dla przyrodniczych, urbanistycznych i klimatycznych wyzwań, jakie przed nami stoją.Praga lat ’70. Fotografie Alberta Krystyniaka

Muzeum Warszawskiej Pragi, 14.07–24.10.2021

Bazar Różyckiego, fot. Albert Krystyniak, 1973-75, Muzeum Warszawy, AN 103225

Praga, PRL i czas powolnej przebudowy dzielnicy. Albert Krystyniak (1939), związany z fotograficzną grupą „Fakt”, prowadzi nas po bocznych ulicach i podwórkach.

Na kilkudziesięciu czarno-białych fotografiach zobaczymy architekturę i jej detale, ale również wieloznaczny portret społeczności żyjącej „u siebie”. Cykl zamykają zdjęcia, ukazujące nowobudowane bloki, często kontrastowo zestawione z widokami wyburzanych lub wciąż zamieszkałych starych praskich budynków.Niewidoczne. Historie warszawskich służących

Muzeum Warszawy, 17.11.2021–20.03.2022

Służąca – z serii charakterystycznych typów warszawskich, fot. Walerian Twardzicki, lata 90. XIX w., Muzeum Warszawy, AF 18583

Wystawa oddaje głos pracownicom domowym, które przez dekady funkcjonowały na zapleczu mieszczańskiej codzienności Warszawy.

To opowieść o służących „do wszystkiego”, najchętniej zatrudnianych w średniozamożnych domach. Przedstawimy standardy ich pracy i zakres obowiązków, relacje między służbą a „państwem”, warunki mieszkania, życie prywatne. Projekt, na który składa się także obszerna publikacja, sięga do czasów współczesnych i stawia pytania dotyczące pracy domowej dzisiaj.Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia

Muzeum Warszawskiej Pragi, 1.12.2021–20.03.2022

Pies, Edward Manitius, 1926-39, Muzeum Warszawy, MHW 30799/a-b

W wytwórni zabawek na Pradze od lat 20. XX wieku  produkowano niezwykłe przedmioty. Projektowane przez Edwarda Manitusa wielofunkcyjne, kreatywne zabawki, pomoce szkolne i gadżety reklamowe dla firm wyróżniały się innowacyjnością i jakością wykonania.

Do dziś zachwycają drewniane zwierzęta, będące jednocześnie opakowaniami czy pobudzające wyobraźnię układanki. Wystawa będzie pierwszą prezentacją największej w Polsce kolekcji dzieł i pamiątek po wytwórni Edwarda Manitiusa. Będzie można zobaczyć na niej także inspirowane jego projektami współczesne zabawki wykonane przez studentki i studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.