20.07.2023 / Aktualności, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy
Czytanie Powstania. Część I
W trakcie cyklu czytań performatywnych, organizowanych w Parku Powstańców Warszawy przez Dzielnicę Wola i Muzeum Warszawy, aktorzy teatralni na nowo odczytają fragmenty dzienników, pamiętników i teksów literackich, opisujące codzienność i los mieszkańców Warszawy w dniach Powstania Warszawskiego.
Na podstawie relacji m.in. sanitariuszki, muzealnika, poety oddane zostaną nastroje warszawiaków: radość z wybuchu Powstania, czas niepokoju, gdy walka się przeciąga, aż po wyczerpanie, zniechęcenie i grozę w obliczu nieuchronnej klęski.
Wybrane teksty opowiedzą o woli przetrwania, odwadze, pomimo przeszywającego na wskroś lęku. Oddadzą poczucia zagrożenia i świadomość wszechobecnej śmierci. Przedstawiają codzienną walkę cywili, by znaleźć schronienie, zaspokoić głód i ugasić pragnienie.
Forma zapisu tekstów – czasem dziennik prowadzony był językiem literackim, a czasem wydarzenia dnia opisane zostały w lapidarnej notatce – sprawia, że fragmenty zebrane w jednym miejscu tworzą silny emocjonalnie, zróżnicowany wielogłos.
2 sierpnia 1944
Stary Rynek. Barykady. Wiadomości z Warszawy. ¾ miasta w rękach. Walka o gmach PKO. Powiśle. Stefan. Uciszenie. Pożar na Kanonii. „Katedra się pali”. Wieczorem. Przygotowania do obrony przeciwpożarowej. Spokojna względnie noc. Dalekie głosy artylerii. Gdzie są bolszewicy:? Pożar fabryki przy Mostowej. Całe trzy dni deszcz.
Zygmunt Miechowski*
Seria z rozpylacza, potem druga… Zerwałam się – aha, to Powstanie. Za oknem wstaje dzień bezsłoneczny. Godziny się wloką, nic nie ma do roboty, rannych jeszcze nie ma, chwała Bogu. Schodzę do bramy. Stoją krzesła, ławki i jakoś tam mniej nudno. Kamienica [ul. Widok 7] zaczyna żyć swoim mniej więcej normalnym życiem. Gotują, wynoszą śmiecie… Tylko wszystko zaczyna być jakieś ogólne, wszyscy ze sobą są zaprzyjaźnieni. Ludzie mają uczucie, że jakiś koszmar odpadł. […] Aleje Jerozolimskie ciągle pod ostrzałem. Na ulicę Widok nosa nie można wychylić, za każdym razem gdy ktoś usiłuje wyjść, padają strzały z karabinu. Ktoś wstrzelał się w bramę, a może nawet we wszystkie bramy po nieparzystej stronie, od czasu do czasu “zasuwa” serię na wszelki wypadek i zupełnie paraliżuje nasze ruchy.
Bronisława Magdalena Suszczyńska-Ochman**
______________________________________________________
Czytania odbędą się przed pawilonem Izby Pamięci w Parku Powstańców Warszawy.
CYKL CZYTAŃ PERFORMATYWNYCH:
Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy:
2, 16, 30 sierpnia oraz 13 i 27 września, godzina 17.00, wstęp wolny.
Czytanie Powstanie. Część I
Reżyseria: Agnieszka Lipiec-Wróblewska
Występują: Paweł Brzeszcz, Maja Kowalska, Kaja Zalewska
Organizator: Dzielnica Wola we współpracy z Muzeum Warszawy
_____________________________
Grafika: Kamila Falęcka na podstawie zdjęcia „Operatorzy filmowi podczas dokumentowania pożarów na ulicy Jasnej”, Sylwestra Brauna ps. Kris, zbiory Muzeum Warszawy.