30.08.2022 / Aktualności, Muzeum Farmacji
„Do użytku zewnętrznego”
Wystawa „Do użytku zewnętrznego. Grafika w przemyśle farmaceutycznym 1960–1980” prezentuje wyjątkową i niepokazywaną dotąd kolekcję ulotek oraz katalogów leków projektowanych dla przemysłu farmaceutycznego. Druki te, pomimo czysto użytkowej, informacyjnej funkcji nawiązują do stylistyki polskiej szkoły plakatu i prezentują wysoki poziom artystyczny.
Wystawę w Muzeum Farmacji można oglądać od 8 września do 18 grudnia 2022 roku.
Wystawa powstała w ramach Festiwalu Nauki (festiwalnauki.edu.pl). Między 16 a 30 września wstęp wolny w ramach Festiwalu Nauki.
W latach 60. i 70. XX w. rozwijający się polski przemysł farmaceutyczny potrzebował nowych form dotarcia do lekarzy z ofertą leków produkowanych w państwowych zakładach.
Ulotki i katalogi leków tworzyli najlepsi projektanci, wśród nich Maciej Hibner czy Jerzy Treutler, większość autorów projektów pozostaje jednak anonimowa.
Unikalny język wizualny tych druków wpisuje się w rozwiązania formalne polskiej szkoły plakatu, święcącej wówczas triumfy. Operowanie plamą koloru, syntetycznymi motywami graficznymi czy stosowanie fotogramów i techniki kolażu służyło w tym przypadku przedstawieniu miejsca działania konkretnych leków, ich zbawiennych skutków czy ulgi, którą miały przynosić. Efekt jest zdumiewający.
Ulotki i katalogi, powielano w tysiącach egzemplarzy, roznoszono po rejonowych przychodniach i lekarskich dyżurkach. Są one przykładem projektowania na najwyższym artystycznym poziomie. Ten fenomen przybliża wystawa w warszawskim Muzeum Farmacji.
Druki ulotne związane z PRL-owskim przemysłem farmaceutycznym prezentowane są w zrekonstruowanym wnętrzu zabytkowej apteki. Pośród obiektów z wystawy głównej, opowiadającej historie leków, trucizn i narkotyków, ich wytwarzania, przechowywania i dystrybucji. Wystawa zwraca więc uwagę nie tylko na artystyczną klasę projektów, ale również na historyczny moment. Leki, dotąd wytwarzane ręcznie, były produkowane również przemysłowo i potrzebowały nowego języka wizualnej komunikacji.
Pokazowi towarzyszyć będą oprowadzania i lekcje muzealne. Więcej informacji wkrótce.