18.11.2020 / Aktualności, Kolekcje Muzeum Warszawy, Kultura online, Podcasty
Eksponaty Muzeum Warszawy bohaterami audioreportaży!
Posłuchaj „Audioreportaży. Warszawskich opowieści bez fikcji”, które powstały w ramach współpracy Storytel i Muzeum Warszawy. To wyjątkowa lekcja historii, jakiej nie uczą w szkole. Za eksponatami z wystawy kryją się fascynujące ludzkie losy oraz wiele nieznanych dotąd faktów.
Niektórych historii nie trzeba ubarwiać. Przekonasz się o tym słuchając trzech emocjonujących opowieści, związanych z dziejami i bohaterami walczącej stolicy: jedynego nigeryjskiego uczestnika Powstania Warszawskiego – Augusta Agboli O’Browna ps. Ali, modelki warszawskiej Syreny – Krystyny Krahelskiej, oraz uczestniczki Powstania Warszawskiego – Wandy Traczyk-Stawskiej. Pasjonujące audioreportaże przygotowała dziennikarka i reporterka – Aleksandra Zbroja.
Jak mocna symbolika płynie z zabawki podarowanej przez Wandę Traczyk-Stawską protestującym pod Sejmem matkom dzieci niepełnosprawnych? Uczestniczka powstania warszawskiego opowiada o trudnych rozmowach z tatą legionistą i obciętych warkoczach. A także o tym jak w wieku 12 lat była gotowa na walkę zbrojną oraz jak uczyła się strzelać i rzucać granatami. Dowiesz się jak udawała chłopaka, roznosiła wyroki śmierci dla szmalcowników oraz jak strach sparaliżował jej ciało.
Z jakimi kompleksami walczyła poetka i żołnierka Armii Krajowej – Krystyna Krahelska, uwieczniona w pomniku Syreny w Warszawie? Do jakich faktów z życia autorki najpopularniejszej piosenki żołnierskiej Polski Walczącej – „Hej chłopcy, bagnet na broń”, dotarła autorka audioreportażu?
Jak nigeryjski muzyk jazzowy o pseudonimie Ali, znalazł się w przedwojennej Warszawie? Dlaczego zdecydował się dołączyć do powstania warszawskiego? Czym zasłynął? W jakie skandale był uwikłany oraz dlaczego profesor Uniwersytetu Nowojorskiego jest zafascynowany jego osobą?
To tylko kilka wątków poruszonych przez Aleksandrę Zbroję w audioreportażach. Oprócz głosów ekspertów, dziennikarzy i bohaterów, słychać w nich również zawodowych aktorów i całą paletę dźwięków, które odtwarzając ówczesną rzeczywistość, niesamowicie rozbudzają wyobraźnię i przenoszą słuchacza do świata z przeszłości.