07.02.2017 / Aktualności, Biblioteka Warszawska, Wydawnictwa
Felieton o mojej Warszawie
Zbigniew Mitzner (1910–1968), często publikował felietony pod pseudonimem „Jan Szeląg”, całe życie pozostał związany z Warszawą.
Od wczesnej młodości był socjalistą; przed wojną należał do Polskiej Partii Socjalistycznej, w czasie okupacji – do organizacji „Wolność” i do podziemnej PPS. Po wojnie działał w ramach narzuconego systemu, co jakiś czas przekraczając jednak wyznaczone przez partię i cenzurę ograniczenia.
Książka ta zawiera fragmenty warszawskich wspomnień oraz felietony autorstwa Zbigniewa Mitznera komentujące sprawy codzienne stolicy i kolejne dekady jej rozwoju. Są to często teksty interwencyjne dotyczące źle działających telefonów, fatalnych założeń urbanistycznych, niefunkcjonalnych i brzydkich budynków – Zbigniew Mitzner proponuje m.in. powołanie BNEŻ (Biura Nadzoru Estetyki Życia) zamiast działającego, jego zdaniem, TZW (Towarzystwa Zapaskudzania Widoków).
Zebrane są w niej także wspomnienia o ludziach Warszawy: Karolu Irzykowskim, Stefanii Sempołowskiej, Leopoldzie Staffie, ramiarzu Ciesielskim, opiekunce gołębi ze Starego Miasta i wielu innych.
Seria: Biblioteka Warszawska
Redaktor prowadzący serii: Andrzej Sołtan
Do druku podał: Piotr Mitzner
Wstęp i aneksy: Piotr Mitzner
Redakcja: Anna Tłuchowska
Redakcja i fotoedycja: Julia Odnous
Korekta: Julia Odnous
Projekt graficzny: Przemek Dębowski i Wojtek Kwiecień-Janikowski
Skład i łamanie: Przemek Dębowski i Włodzimierz Zakrzewski
Koordynacja: Małgorzata Mycielska
528 stron, 125 x 235 mm, oprawa miękka, druk czarno-biały, wersja językowa: polska.
Wydawca: Muzeum Warszawy, Wydanie I, Warszawa 2014