03.08.2022 / Aktualności, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, Kolekcje Muzeum Warszawy
Fotograf powstania warszawskiego
Muzeum Warszawy posiada bogatą kolekcję fotografii. Część z nich pochodzi z darów od mieszkańców i mieszkanek Warszawy. Takie ma też pochodzenie zbiór zdjęć z powstania warszawskiego Sylwestra „Krisa” Brauna. W 1981 roku fotograf przekazał kolekcję liczącą około 1540 oryginalnych negatywów Muzeum Warszawy.
Sylwester „Kris” Braun
Dzięki sławie fotografa Września ‘39 oraz znajomościom z pracy konspiracyjnej Braun w pierwszych dniach powstania dołączył do Referatu Fotograficznego Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej.
Przeczytaj biografię Sylwestra „Krisa” Brauna na portalu Kolekcje Muzeum Warszawy.
Fotografował gruzy zniszczonego miasta, powstańców podczas walk i w czasie wolnym, a także życie cywilów podczas powstania. Do dziś to jeden z najciekawszych dokumentów związanych z powstaniem warszawskim, stanowiący unikat na skalę światową autorski reportaż wojenny.
5–10 sierpnia 1944
Negatyw z pierwszej połowy sierpnia ukazuje ujęcia zburzonych kamienic, skrzynki Harcerskiej Poczty Polowej, budowę barykad na Nowym Świecie. Na zdjęciach znajduje się także pozującą do zdjęcia grupa powstańców oraz ślubna para.
Na kolejnych kadrach widać ludność cywilną stojącą w kolejce i park samochodowy ze zgromadzonymi tu pojazdami, które reperują powstańcy.
Dowiedz się więcej i zobacz kolekcję fotografii.
12–15 września 1944
Kolejny negatyw ukazuje głównie ulice zasypane gruzami, ruiny i kikuty drzew.
Dowiedz się więcej i zobacz kolekcję fotografii.
Więcej powstańczych fotografii autorstwa Sylwestra „Krisa” Brauna znajdziesz na portalu Kolekcje Muzeum Warszawy. Zdjęcia opatrzone są opisami zawierającymi dodatkowe informacje, np. miejsce wykonania zdjęcia, czasem nazwiska osób znajdujących się na fotografii i inne.
Zdjęcie główne: Powstaniec i dziewczyna, Sylwester Braun ps. Kris, wrzesień 1944, Warszawa, zbiory Muzeum Warszawy