fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

25.07.2022 / Aktualności, Kolekcje Muzeum Warszawy, Muzeum Warszawskiej Pragi, Warszawa w kolekcji fotografii współczesnej

Fotograf Warszawski

Fotograf Warszawski

Fotograf Warszawski, 2016

Zrealizowany w 2016 roku przez Antoninę Gugałę cykl Fotograf Warszawski jest doskonałym przykładem połączenia pracy konceptualnej oraz dokumentalnej praktyki fotograficznej.

Jest to projekt ukazujący różne aspekty działalności stołecznych zakładów fotograficznych. Gugała badała ślady obecności fotografów – rzemieślników w przestrzeni miasta i wykonała dokumentację wszystkich funkcjonujących w Warszawie w tym czasie, jak się okazało, 84 zakładów (na zdjęciu głównym: Zakład fotograficzny przy ulicy Zwycięzców 25 z cyklu Fotograf Warszawski 2016, fot. Antonina Gugała). Podstawową motywacją była chęć zachowania pamięci o miejscach powszechnie kojarzonych z fotografią a także dowartościowanie pracy fotografów zawodowych.

Kolejnym elementem projektu były Zdjęcia do dyplomu. Autorka zleciła wykonanie swojego portretu do dyplomu (zawsze ubrana i uczesana w ten sam sposób) fotografom we wszystkich udokumentowanych wcześniej zakładach. Pozwalała fotografom decydować o pozie, uczesaniu, uśmiechu i kierunku spojrzenia. Zestawione ze sobą portrety skłaniają do porównywania odbitek i szukania różnic, wskazują jak to samo zadanie wykonują różni fotografowie.

Antonina Gugała w Zakładzie fotograficznym Celiny Osieckiej, fot. Krzysztof Gajewski

Pokaz fotografii Antoniny Gugały

Wykonane w 2016 dokumentacje zakładów prezentujemy w niewielkim wyborze w Muzeum Warszawskiej Pragi. Fotografie zobaczyć można na drugim piętrze obok wystawy „Celina Osiecka. Usługi fotograficzne”. Pokaz będzie dostępny do 16 października.

Kiedy: od 28 lipca do 16 października
Koszt: wstęp bezpłatny

Celina Osiecka. Usługi fotograficzne

Podczas realizacji projektu Fotograf Warszawski Antonina Gugała poznała Celinę Osiecką. Zaskoczyło ją, że fotografka posługuje się czarno-białą fotografią analogową. Gugała zamówiła odbitki ze swoim portretem, a reszta to już historia. Tak zaczęła się przyjaźń, której owocem jest wystawa „Celina Osiecka. Usługi fotograficzne”, którą można oglądać do 16 października w Muzeum Warszawskiej Pragi oraz książka pod tym samym tytułem do kupienia w muzealnej księgarni oraz online w sklepie Muzeum Warszawy.

Fotografie w kolekcji Muzeum Warszawy

Muzeum Warszawy stale powiększa i uzupełnia swoje zbiory, również kolekcję sztuki współczesnej. Tym razem, dzięki dofinansowaniu zakupu prac w ramach Programu MKIDN: Narodowa kolekcja sztuki współczesnej, została ona wzbogacona o dzieła skoncentrowane na fotografii, fotomontażu i nowych mediach za punkt wyjścia mających fotografię.

Wspólnym mianownikiem tych prac jest nowa ikonografia Warszawy – miasta zmieniającego się w wielu obszarach: tkanki miejskiej, zwyczajów, społeczności, architektury (prace Antoniny Gugały, Jędrzeja Sokołowskiego, Rafała Milacha, Joanny Szpak-Ostachowskiej).

Ważną cechą wybranych prac (Norberta Delmana czy Jana Dziaczkowskiego) jest również sięganie do historii przy użyciu współczesnych narzędzi takich jak montaż czy fotomontaż oraz stawianie pytań o miejskie utopie – wizje miasta idealnego (Jan Dziaczkowski).

Co dalej z kolekcją fotografii współczesnej?

Prace zostaną udostępnione na portalu Kolekcje Muzeum Warszawy i będą upublicznione sukcesywnie na wystawach oraz w mediach społecznościowych. Różnorodna tematyka fotografii umożliwia przygotowanie ciekawego programu wydarzeń skierowanych do bardzo szerokiego grona odbiorców ze wszystkich grup wiekowych. Udział w przygotowanej ofercie wydarzeń będzie bezpłatny.

Zdjęcie główne: Zakład fotograficzny Celiny Osieckiej Foto, przy ulicy Zwycięzców 25, z cyklu „Fotograf Warszawski”, Antonina Gugała, 2016, Warszawa, zbiory Muzeum Warszawy


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Nazwa zadania: Rozwój kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Warszawy, 2022 r.