30.08.2016 / Aktualności, Kolekcje Muzeum Warszawy
Galanteria patriotyczna
Zbiór galanterii i biżuterii patriotycznej, czyli różnorodnych przedmiotów, upamiętniających ważne dla Polaków chwile, zalicza się do najcenniejszych kolekcji Muzeum Warszawy.
Najstarsze z tych patrioticów powstały w ostatnich latach XVIII wieku, najmłodsze – w czasach „Solidarności”, to znaczy w latach osiemdziesiątych XX wieku. Na wystawie głównej Muzeum Warszawy będziemy je prezentować w Gabinecie Galanterii Patriotycznej.
W 2016 roku do zbiorów Muzeum, dzięki finansowemu wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dołączyły kolejne zabytki, związane z kultywowaniem pamięci o polskiej historii:
- pierścienie,
- broszki,
- medaliony,
- wisiory
- oraz tłok pieczętny (MHW 29508 – 29517).
Ten różnorodny, interesujący zespół zabytków stanowi cenne źródło wiedzy z zakresu kanonu patriotycznych motywów, ale także informacji o autorach i specyfice produkcji tego typu galanterii oraz sposobach jej rozpowszechniania się wśród Polaków.
W ich dekoracji przywoływany jest motyw Orła, postaci narodowych bohaterów, znaczące dla polskich dziejów daty, ale również symbole religijne. Krzyż, kotwica i serce, symbolizujące chrześcijańskie cnoty Wiary, Nadziei i Miłości odnosiły polską niewolę do męki Chrystusa. Krzyż umieszczany bywał na medalionach ze skrytką, przeznaczoną do schowania fotografii czy kosmyka włosów. W okresie zaborów medaliony, nazywane też „sekretnikami’, skrywały często pamiątki po ofiarach walk i represji, ich noszenie było zatem rodzajem manifestacji patriotycznych uczuć.
Nowe nabytki można będzie obejrzeć na specjalnym pokazie w listopadzie i grudniu 2016 roku w Muzeum Warszawskiej Pragi.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu: Kolekcje – priorytetu 4: Kolekcje muzealne Zadanie: Zakup kolekcji pamiątek patriotycznych do poszerzenia kolekcji muzealnej