fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

12.05.2023 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Muzeum Woli

Garderoba Kim Lee

Garderoba Kim Lee

Agata Zbylut w ramach pokazywanego na wystawie „Kim Lee. Królowa Warszawy” projektu „Kim Lee Dress Room” wykonała dokumentację fotograficzną strojów i akcesoriów z garderoby Kim Lee oraz zrobiła również 23 sesje zdjęciowe osób, które przymierzały ubrania słynnej warszawskiej drag queen.

Artystka chciała, aby jak najwięcej osób mogło poczuć radość obcowania z tymi wspaniałymi przedmiotami, ale także przypomnieć sobie radość „stwarzania siebie” w kolorowym, przegiętym wydaniu.

Zdjęcia zatytułowane zbiorczo „Wszystkie jesteśmy trochę drag” zawisły na parterze Muzeum Woli stając się częścią wystawy o warszawskiej drag queen.

2 piętro wystawy „Kim Lee. Królowa Warszawy”, fot. Tomek Kaczor

Geneza projektu

Opowiada Agata Zbylut.

Kim Lee poznałam w 2019 roku biorąc udział w wystawie zorganizowanej w jej legendarnej garderobie.

Zaproponowała współpracę, na którą w tamtym czasie nie miałam pomysłu. Rok później poprosiła mnie o pomoc w przygotowaniu 18 rocznicy jej obecności w Warszawie jako Drag Queen. Chciała zorganizować jednodniową wystawę zdjęć i grafik, które przez lata zostały jej zrobione i połączyć ją z dragowym występem.

Do benefisu nie doszło. W 2020 Kim Lee zmarła na Covid 19. Oprócz wielu ról, zdjęć i niezapomnianych występów pozostawiła po sobie garderobę z setkami sukien, butów, biżuterii, peruk, nakryć głowy, kapeluszy i innych wspaniałych przedmiotów, które samodzielnie przygotowywała do występów.

Rozmawiając z Kim Lee, czytając jej wywiady a także rozmawiając z innymi osobami w dragu, zdałam sobie sprawę z tego, że w dzieciństwie miałyśmy podobne pasje. Dokładnie tak samo, podczas nieobecności rodziców, zamykając się w pokoju zajmowałam się stwarzaniem siebie – przymierzaniem sukienek i butów, które należały do mamy, drapowaniem chust na ciele, makijażem. Dotyczy to bardzo wielu z nas, nie tylko kobiet, chociaż często o tym zapominamy.

Dorastając porzucamy myśl o kolorowych, często niepraktycznych strojach stawiając na to, co nas za bardzo nie wyróżnia, określa nasze miejsce w społeczeństwie i kulturze lub odpowiada aspiracjom.

Warsztaty fotograficzne z Agatą Zbylut

Stań się częścią wystawy „Kim Lee. Królowa Warszawy”!

Kuratorka wystawy o Kim Lee, Magdalena Staroszczyk, zaproponowała, aby część studia wraz z kolorowymi tłami przenieść do Muzeum Woli i zaprosić na sesję kolejne osoby, rozszerzając tym samym galerię kolorowych portretów.

20 maja podczas warsztatów fotograficznych oddamy w Wasze ręce część z przepastnej garderoby Kim Lee. Stroje będzie można przymierzyć i stanąć przed obiektywem Agaty Zbylut.

Fotografie które powstaną podczas sesji, zostaną przekazane uczestnikom i uczestniczkom elektronicznie, a także staną się częścią wystawy „Kim Lee. Królowa Warszawy”.

Kiedy: 20 maja (sobota), godz. 13:00–15:00 oraz 16:00–18:00

Gdzie: Muzeum Woli, ul. Srebrna 12

Udział w wydarzeniu na podstawie bezpłatnego biletu do pobrania online lub w kasie Muzeum Woli. POBIERZ BILET

Zdjęcie główne: Tomasz Kaczor


Projekt finansowany przez m.st. Warszawa.

„Otwarta historia. W stronę muzeów wielonarracyjnych” to projekt wsparty finansowo przez Biuro Kultury m.st. Warszawy w ramach Funduszu Instytucji Kultury, towarzyszący wystawie „Kim Lee. Królowa Warszawy”, realizowanej w Muzeum Woli od lutego do lipca 2023 roku.