fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

11.04.2023 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Historia w kadrze

Historia w kadrze

Łatwy dostęp do materiałów audiowizualnych sprawił, że film stał się dla wielu ludzi głównym źródłem wiedzy o przeszłości.

Zwięzłość przekazu i atrakcyjność wizualna filmu sprawiają, że jest przystępny w odbiorze.

Przekształcenie przeszłości

Czy film może być wiarygodnym źródłem poznania historii?

Już w 1988 roku historyk Robert A. Rosenstone dostrzegał zalety uczestnictwa z zbiorowym rytuale kinowym. Media wizualne kryją w sobie mnóstwo możliwości, a film historyczny swoim zasięgiem może dotrzeć do milionów odbiorów. Nie ukrywał jednak również swojego sceptycyzmu:

„Niezależnie od tego, jak poważni i szczerzy są twórcy filmu, jak wiernie i starannie pragną przedstawić swój temat, historia, która ostatecznie ukazuje się na ekranie, nigdy w pełni nie zadowoli historyka (choć może zadowolić wielbiciela kina, który kryje się w historyku).”

Rosenstone wskazywał na zjawisko, które nazwał „przekształceniem przeszłości”: inaczej przeszłość rozumieją historycy, a inaczej filmowcy.

Rzeczywistość, a rzeczywistość filmowa

Podczas comiesięcznych spotkań w Izbie Pamięci obejrzymy i przeanalizujemy szczególnie ważne dzieła kinematografii. Spojrzymy na film poprzez pryzmat jego zgodności z faktami, poznamy okoliczności jego powstania, a także porozmawiamy o środkach, jakich użyli twórcy do przedstawienia historii. Wskażemy różnicę między rzeczywistością, a światem wykreowanym w filmie.

Zapraszamy na cykl filmowy „Historia w kadrze” przygotowany przez kulturoznawcę i filmoznawcę Szymona Woźniaka.

Harmonogram seansów:

16 lipca (niedziela), godz.14:00-16:30
Mali Germanie, reż. Frank Geiger, Mohammad Farokhmanesh
Prelekcja: Ruchy neonazistowskie i volkistowskie we współczesnych Niemczech (Szymon Woźniak)

25 czerwca (niedziela), godz.14:00-17:00
Gorączka, reż. Agnieszka Holland

28 maja (niedziela), godz.14:00-16:30
Wszystko na sprzedaż, reż. Andrzej Wajda
Gość specjalny: Katarzyna Wajda

23 kwietnia (niedziela), godz.14:00-17:00
Śmierć prezydenta, reż. Jerzy Kawalerowicz
Gość specjalny: prof. Tomasz Nałęcz

Szymon Woźniak – kulturoznawca i filmoznawca, absolwent podyplomowych gender studies IBL PAN, adiunkt w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. Zdjęcie: Tomek Kaczor.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Koszt: 10 zł

Bilety do kupienia online i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci

Dla kogo: dorośli, młodzież

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Miejsce: Sala Historii w Izbie Pamięci

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchową


* Cytat: Robert A. Rosenstone, Historia w obrazach/historia w słowach: rozważania nad możliwością przedstawienia historii na taśmie filmowej [w:] Film i historia. Antologia, red. Iwona Kurz, Warszawa 2008, str. 93