fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

25.09.2024 / Aktualności, Działalność naukowa, Działo się! Fotorelacje

How City is Formed?

How City is Formed?

W dniach 23–25 października ubiegłego roku w partnerstwie z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk zorganizowaliśmy międzynarodową konferencję poświęconą dziejom Warszawy od XIV do XXI w.: Skąd się bierze miasto? Procesy miastotwórcze w Warszawie od XIV do XXI wieku. Różnorodność – podobieństwa – konteksty.

Relacja z konferencji właśnie ukazała się na portalu HiSMaComp. Tekst zwraca uwagę na to, że podczas konferencji:

  • przeanalizowano różne procesy kształtowania się miast, z Warszawą jako centralnym studium przypadku, obejmującym rozwój historyczny, społeczny i architektoniczny od XIV do XXI wieku.
  • Kilka prezentacji koncentrowało się na tym, w jaki sposób wydarzenia historyczne, wymiana kulturowa i wpływy polityczne, takie jak integracja ziem polskich z Imperium Rosyjskim, ukształtowały rozwój Warszawy jako dużej metropolii.
  • Tematy obejmowały zarówno znaleziska materialne w średniowiecznej Warszawie, jak i rolę społeczności żydowskich i szkockich w kształtowaniu dynamiki miejskiej.
  • Ostatnie sesje omawiały współczesne wyzwania w planowaniu urbanistycznym, w tym tereny zielone, dziedzictwo przemysłowe i wpływ sztuki współczesnej na przestrzenie miejskie, łącząc rozwój miast w przeszłości z obecnymi i przyszłymi trendami w planowaniu urbanistycznym.

Recenzja w języku angielskim: hismacomp.hypotheses.org

Fotorelacja z konferencji:

Czym jest HiSMaComp?

HiSMaComp to polsko-niemiecki projekt badawczy koncentrujący się na porównawczym badaniu rozwoju miast z wykorzystaniem historycznych map geodezyjnych. Projekt, który rozpoczął się w 2022 roku, ma na celu analizę i porównanie struktur przestrzennych i funkcji miast poprzez badanie historycznych map, zwłaszcza z XIX wieku.

Projekt obejmuje sześć miast w Polsce i Niemczech, podzielonych na trzy typy: miasta kościelne (np. Olsztyn i Ochsenfurt), miasta uzdrowiskowe (Inowrocław i Bad Pyrmont) oraz metropolie (Warszawa i Magdeburg). Jednym z kluczowych celów jest zbadanie, w jaki sposób funkcje tych miast ukształtowały ich rozwój i formę urbanistyczną.

HiSMaComp ma na celu stworzenie nowych metodologii porównywania miast i standaryzacji danych, co może przynieść korzyści w przyszłych badaniach nad historią miast europejskich.