fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

17.01.2023 / Aktualności, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Kampania #StolenMemory

Kampania #StolenMemory

Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy to miejsce upamiętniające ofiary Powstania Warszawskiego i przywracające pamięć o tych, którzy zginęli bezimiennie.

Dzięki organizacji Arolsen Archives odebrane więźniarkom Ravensbrück przedmioty po 78 latach zwrócono rodzinie. Spotkanie między Międzynarodowym Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich a rodziną ofiar odbyło się 17 stycznia w Izbie Pamięci.

Trzy siostry Kesler

Trzy siostry – Janina, ZofiaIrena Kesler urodziły się w Warszawie. Na podstawie zachowanych w archiwum dokumentów udało się ustalić, że siostry Kesler były córkami Walentego Keslera i Walerii Apolonii z domu Kaprańskiej.

Zostały aresztowane przez Gestapo 12. dnia Powstania i wywiezione do obozu koncentracyjnego. Najstarsza Janina miała wówczas 44 lata, młodsza Zofia – 38, a najmłodsza Irena – 35. Kobiety prawdopodobnie trafiły najpierw do obozu w Pruszkowie, następnie wywieziono je do kobiecego obozu koncentracyjnego Ravensbrück.

Tam każda z nich została oznaczona numerem obozowym: Janina 56 570, Zofia 56 569, Irena 56 568. W kartach więźniów można odnaleźć informacje, że dwie starsze siostry były z zawodu krawcowymi. Młodszej wpisano: robotnica. W chwili zatrzymania nie były mężatkami. Z obozu Ravensbrück przeniesiono je do podobozu KL Neuengamme, gdzie otrzymały nowe numery.

Kampania #StolenMemory

Rodzinę sióstr Kesler odnaleziono dzięki kampanii #StolenMemory.

Kampania #StolenMemory, realizowana przez Arolsen Archives ma na celu zwracanie odnalezionym rodzinom rzeczy osobistych więźniów obozów koncentracyjnych. Przekazywane są m.in. dokumenty, zdjęcia, listy czy biżuteria.

W ramach trwającej od 6 lat inicjatywy poszukiwani są krewni dawnych właścicieli pamiątek. Uczestniczą w nich również wolontariusze. Projekt przywraca pamięć o ofiarach nazizmu i pozwala odkryć losy poszczególnych osób.

Pamiątki po siostrach Kesler – różańce, medaliki na łańcuszkach, zegarek i pióra – znajdują się w zbiorze 2,5 tys. kopert z przedmiotami czekającymi na zwrot. Wśród dawnych właścicieli pamiątek jest 900 osób pochodzących z Polski.

Więcej informacji: stolenmemory.org/pl/

Arolsen Archives

Arolsen Archives to Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich i jednocześnie największe archiwum dokumentów dotyczących ofiar i Ocalonych.

Głównym zadaniem Centrum jest pomoc rodzinom, które poszukują informacji o losach bliskich zamordowanych, prześladowanych lub deportowanych przez III Rzeszę.

Zbiory zawierają obecnie informacje o 17,5 mln osób i są wpisane na listę dziedzictwa UNESCO „Pamięć Świata”. Znajdujące się w nich dokumenty dotyczą różnych grup ofiar reżimu nazistowskiego.

Więcej informacji: arolsen-archives.org/pl/

fot. Arolsen Archives, Johanna Groß