21.05.2024 / Aktualności, Wydawnictwa

Kawałek świata. Historia Warszawy od początku

W książce Kawałek świata. Historia Warszawy od początku Błażej Brzostek powraca z nowym pomysłem na historię Warszawy. Tym razem punktem wyjścia do opowieści jest kolekcja Muzeum Warszawy. Pięćdziesiąt obiektów – przedmiotów codziennego użytku i dzieł sztuki – to pięćdziesiąt historii, płynnie przechodzących jedna w drugą.

Pięćdziesiąt historii wokół wybranych eksponatów Muzeum Warszawy – od szaty książąt mazowieckich, poprzez kielichy, mapy, zegarki, plany, obrazy czy fotografie – aż po nakrycie głowy w kształcie Pałacu Kultury, które nosiła drag queen Shady Lady. Razem tworzą pasjonującą historię Warszawy – tytułowego Kawałka świata, gdzie od początku przeplatały się i mieszały języki, towary oraz zwyczaje ludzi przybyłych tu z różnych krajów i kontynentów.

Mozaikowy charakter opowieści i przystępna forma sprawiają, że lektura porywa od pierwszych zdań. Historie z kolejnych epok są równie ciekawe, a sposób, w jaki Błażej Brzostek je opisuje, pobudza wyobraźnię. Z łatwością można zobaczyć zmieniające się kształty miasta, przyjrzeć się codziennemu życiu mieszkańców i mieszkanek, usłyszeć dźwięki Warszawy różnych okresów historycznych. Pomagają w tym również nieszablonowe ilustracje. Za projekt graficzny odpowiada Kuba Maria Mazurkiewicz. Wkrótce premierę będzie miała również anglojęzyczna wersja książki.

Kawałek świata. Historia Warszawy od początku ukaże się 28 maja. Do kupienia będzie w księgarni Muzeum Warszawy.

Spotkanie autorskie

Błażej Brzostek spotka się z czytelnikami i czytelniczkami 25 maja, podczas Warszawskich Targów Książki, gdzie będzie podpisywał pierwsze przedpremierowe egzemplarze książki.

Kiedy: sobota, 25 maja, godz. 12.00

Gdzie: Warszawskie Targi Książki, stoisko Bęc Zmiany przed Pałacem Kultury, 40A

Błażej Brzostek – historyk zajmujący się dziejami miast, życiem społecznym, badacz historii kobiet. Pisał między innymi o robotnikach epoki stalinizmu, o kuchni czasów PRL i o „małych Paryżach”, jakimi chciały być Bukareszt i Warszawa. Autor Wstecz. Historia Warszawy do początku.