18.10.2022 / Aktualności, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Kino Syrena
Kino Kontaktu
Kino Kontaktu to pokazy filmów krótkometrażowych w Kinie Syrena i spotkania z ich autorami i autorkami. Organizujemy je razem z Magazynem Kontakt w ramach 15-lecia ich istnienia.
Magazyn Kontakt to jedyny magazyn lewicy katolickiej w Polsce. magazynkontakt.pl
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.
9 grudnia (piątek), godz. 18:00
Po pokazie odbędzie się spotkanie z Kają Klimek, które poprowadzi redaktorka Magazynu Kontakt Ida Nowak.
„Krowa” (94 min), reż. Andrea Arnold
Bohaterką filmu jest krowa Luma. Obserwujemy cykl jej życia i zanurzamy się w jej emocjach.
Wybitna reżyserka Andrea Arnold („American Honey”) skupia się na czystej obserwacji. Jedyne głosy, jakie docierają do naszych uszu, to komendy bezimiennych pracowników pewnej brytyjskiej farmy mlecznej, zagłuszane przez szczęk metalowych krat, zgrzyt maszyn i niskie, pełne trwogi muczenie krów.
Widzimy jak Luma jest wpychana do stalowej klamry do dojenia, a pajęcze mechaniczne dysze zasysane są do jej wymion. Gigantyczna konstrukcja przypominająca imadło zawiesza Lumę w powietrzu, dzięki czemu jej kopyta można przyciąć z chirurgiczną precyzją. Uczestniczymy w porodzie, po którym Luma łączy się ze swoim nowonarodzonym cielęciem zaledwie na kilka minut, a następnie każde z nich idzie osobno labiryntem wąskich przejść, od których nie ma ucieczki.
W tym zmechanizowanym świecie życie Lumy sprowadzone zostaje do funkcji przedmiotu potrzebnego człowiekowi, który czeka nieuchronna śmierć.
To pozbawione narracji filmowe studium życia Lumy jest próbą filozoficznego rozważenia losu i praw zwierząt hodowlanych, bezrefleksyjnie przez nas wykorzystywanych.
27 LISTOPADA (NIEDZIELA), godz. 18:00
„Bukolika” (70 min), reż. Karol Pałka
Danusia i jej córka Basia żyją gdzieś na obrzeżach świata, zgodnie z rytmem i prawami natury, wśród zwierząt i duchów umarłych. Ich enklawa daje spokój i poczucie bezpieczeństwa, ale także powoduje tęsknotę za kontaktem z drugim człowiekiem.
„Bukolika” to przypowieść o ludziach żyjących inaczej oraz czuła obserwacja, z której rodzi się ciekawość i próba zbliżenia.
26 października (środa), godz. 18:00
Raisa, Vakha i Magomed – troje Czeczenów, którzy musieli opuścić swój kraj.
Ich życiu w Polsce przyglądają się dwie reżyserki – stworzyły intymne portrety swoich bohaterów. Filmy „Raisa” i „Vakha i Magomed” to czułe spojrzenie na niełatwe historie.
Po filmach odbędzie się spotkanie z reżyserkami – Martą Prus i Dorotą Migas-Mazur – oraz bohaterką jednego z filmów – Raisą Zauberkovą.
Dyskusję poprowadzi Dorota Borodaj – reporterka, współpracowniczka Magazynu Kontakt.
„Vakha i Magomed” (12 min), reż. Marta Prus
Subtelna obserwacja codzienności dwojga uchodźców z Czeczenii mieszkających w Warszawie dziesięcioletniego Magomeda i jego ojca Vakhy, która staje się opowieścią o ludzkiej miłości i godności.
„Raisa” (21 min), reż. Dorota Migas-Mazur
Historia Raisy, czeczeńskiej kobiety, która ucieka ze swojego kraju, by zawalczyć o siebie i swoje dzieci. Podejmując decyzję o wyjeździe wyłamuje się z tradycyjnego systemu. To jedyna możliwość na wyrażenie sprzeciwu wobec zasad obowiązujących w jej rodzinnym kraju i krzywd, jakie ją spotkały. O swoich trudnych doświadczeniach opowiada nauczycielce języka polskiego. Film o kobiecej sile, determinacji, walce o godność i niezależność.