15.10.2015 / Aktualności, Kolekcje Muzeum Warszawy, Muzeum Warszawskiej Pragi
Kolejne skarby z Wisły
Dziś rano na nabrzeżu Wisły zgromadził się tłumek dziennikarzy. Tym razem nie chodziło o łosia, ale o zabytki. Z wiślanych fal wyłowiono kamienne elementy dawnych budowli.
Dziennikarzom prezentowały je pani minister Małgorzata Omilanowska i pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Głos zabrał także sprawca całego zamieszania, wicedyrektor muzeum Uniwersytetu Warszawskiego Hubert Kowalski, który jako koordynator projektu „Wisła – interdyscyplinarne badanie dna rzeki” najbardziej zasłużył się dla wydobycia z wody artefaktów.
O szczegóły spytaliśmy zastępcę dyrektora Muzeum Warszawy, dr. Jarosława Trybusia, który również był dziś obecny na nabrzeżu:
„Wisła znowu oddała nam nasze skarby. Tym razem nie są to zabytki z czasów potopu szwedzkiego, ale znacznie młodsze – udało się wyłowić z dna pierwotną dekorację mostu Poniatowskiego. Most ten wzniesiono na początku XX wieku, detale mają więc już ponad sto lat.
Wśród znalezisk warto wymienić elementy ław, herbów guberni, corona muralis i parę wolut, zwanych też bardziej obrazowo ślimacznicami detali zdobiących niegdyś przeprawę. Wszystkie elementy są świetnie zachowane, również dzięki temu, że wykonano je z bardzo twardego skandynawskiego granitu.
Będziemy udostępniać te skarby – fragmenty mostu chcemy pokazać jak najszybciej. Będzie je można oglądać na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi jeszcze w tym roku, jednak najpierw potrzebujemy paru tygodni na odczyszczenie ich i dokładne opisanie, tak by oglądający mogli dowiedzieć się co dokładnie mają przed oczyma”.
Na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi można było oglądać artefakty wyłowione w 2015 roku z Wisły – kamienne detale Mostu Poniatowskiego. Dowiedz się więcej.