fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

14.11.2019 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi

Koncert Pieśni Niepodległej

Koncert Pieśni Niepodległej

20 listopada (środa), godz. 18.00

Koncert Pieśni Niepodległej w Muzeum Warszawskiej Pragi to okazja do wspólnego świętowania odzyskania niepodległości i wysłuchania współczesnych aranżacji pieśni legionowych.

Co roku słyszymy te same teksty, wiersze, utwory. Czy zastanawiamy się nad nimi? Zespół SIRENES przyjrzały się pieśniom, które powstawały w przełomowych dla Polski momentach: legionowych, powstańczych, wojennych.

Powtarzające się motywy to duże i ważne pojęcia, takie jak wolność, tożsamość, ojczyzna, Polska, ale też te bardzo osobiste – miłość, tęsknota, ból i rozpacz. Znakomita większość przedstawiona jest w męskiej narracji. Czy walka o wolność to tylko męska rzecz? Czy dla kobiet zarezerwowana jest tęsknota? Czym są dla nas współcześnie – odwołaniem się do historii, czy niosą ze sobą ważne treści? Zapraszamy do wspólnej refleksji nad Polską, patriotyzmem, wolnością i tożsamością.

W repertuarze znajdzie się dwanaście pieśni legionowych we współczesnych aranżacjach.

„Rozkwitały pąki białych róż” – aranżacja: Michał Dzieciątko

„Naprzód, drużyno strzelecka” – aranżacja: Dominik Lasota

„My, pierwsza brygada” – aranżacja: Andrzej Karałow

„Rota Piłsudczyków” – aranżacja: Michał Malec

„Hej, Chłopcy bagnet na broń” – aranżacja: Andrzej Borzym Jr

„Bywaj dziewczę zdrowe” – aranżacja: Michał Malec

Szwoleżerowie – aranżacja: Jakub Krukowski

Wojenko, wojenko – aranżacja: Andrzej Karałow

Deszcz jesienny – aranżacja: Dominik Lasota

„O mój rozmarynie rozwijaj się” – aranżacja: Jakub Krukowski

„Rozszumiały się wierzby”- aranżacja: Michał Dzieciątko

Wykonawcy:

Chór Kameralny Sirenes

Mateusz Stankiewicz – akordeon

Radosław Mysłek – instrumenty perkusyjne

Karol Wachnik – wiolonczela

Michał Żurawski – obój

Dyryguje Magdalena Gruziel

Pomysł i reżyseria – Michał Dzieciątko

Miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi

Wstęp: 10 zł

 

O chórze:

Chór Kameralny SIRENES istnieje od września 2015 roku, choć tworzące go wokalistki znają się i śpiewają razem od kilkunastu, a niektóre nawet od kilkudziesięciu lat. Chór koncertuje, nagrywa, bierze udział w konkursach. Chór chętnie występuje także z innymi zespołami, angażuje się w działalność charytatywną i wspólne projekty z wykonawcami różnych stylów muzycznych.

Zespół ma w swoim repertuarze utwory kompozytorów polskich i zagranicznych różnych epok, o tematyce zarówno sakralnej jak i świeckiej. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Od września 2016 roku zespół jest prowadzony przez Fundację Sirenes. Od lutego 2017 roku Chór Kameralny SIRENES jest Chórem Rezydentem Muzeum Warszawy z siedzibą w Muzeum Warszawskiej Pragi.

Magdalena Gruziel – dyrygentka, korepetytorka śpiewu, pedagog. Absolwentka specjalności Rytmika na Wydziale Edukacji Muzycznej AM im. F. Chopina w Warszawie i Podyplomowych Studiów Chórmistrzowskich AM im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od 2015 roku wykłada na specjalności pedagogika baletowa UMFC. Zawodowo związana jest z OSB im. R. Turczynowicza. Od ponad 25 lat śpiewa w różnych chórach i zespołach kameralnych. Brała udział w wielu konkursach i koncertach w kraju i za granicą. Występowała m.in. na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia i Filharmonii Pomorskiej. Jest dyrygentką Chóru Kameralnego SIRENES. Pełni także funkcję asystentki dyrygenta w Chórze Kameralnym SGGW w Warszawie.