11.01.2021 / Akademia Pani Pragi, Aktualności, Kultura online, Muzeum Warszawskiej Pragi
Lotnisko i zawody lotnicze na Gocławiu
Czy wiecie, że w 1939 r. powstał projekt lotniska na Gocławiu? Myśląc o Warszawie jako przyszłym centralnym węźle komunikacyjnym dla tej części Europy – zaprojektowano je jako jedno z trzech nowych lotnisk w tym mieście (obok lotniska sportowego na Młocinach i wojskowego na Okęciu).
Jego niewielka odległość od centrum miasta oraz rozmiary samolotów zweryfikowały jednak plany i po II wojnie światowej. Około 1950 r. w planach odbudowy miasta ograniczono jego rolę. Nadzór nad nim – jako nad lotniskiem sportowym – pełnił Aerokluab Warszawski, organizujący tu m.in. liczne ćwiczenia i pokazy.
W roku 1971 zapadła decyzja o likwidacji lotniska i zabudowie terenu przez osiedla mieszkaniowe. W drugiej połowie lat 70-tych Aeroklub przeniósł się czasowo na Lotnisko Babice. Od tej pory nazwiska wybranych lotników polskich widnieją na tabliczkach nazw niektórych ulic w tej okolicy Gocławia.
O pokazach na lotnisku Aeroklubu możecie posłuchać w I części słuchowiska „Goool! Czyli sport na Pradze”.
Dzięki relacjom z pewnością udzieli Wam się niezwykły klimat tego miejsca. Po wysłuchaniu audycji zapraszamy do wykonania własnego szybowca i zorganizowania domowych zawodów lotniczych.
Projekt szybowca do samodzielnego wycięcia i sklejenia.
Zdjęcie: IV warszawskie zawody spadochronowe seniorów i III warszawskie zawody spadochronowe juniorów zorganizowane przez Aeroklub Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na lotnisku Gocław, 1968, Narodowe Archiwum Cyfrowe