fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

25.08.2021 / Aktualności

Miasto Kobiet

Miasto Kobiet

W szkole uczymy się głównie dat, kolejności dynastii królewskich i przebiegu bitew. A przecież ludzkie losy i historia codzienności to nasza własna tożsamość, źródło kultury i społecznych zasad. I chociaż uczymy się historii Polski już w szkole podstawowej, to nadal zbyt często traktujemy ją jako zło konieczne, kolejny przedmiot do zdania.

Nauka o przeszłości może być przyczynkiem do bardzo intrygujących poszukiwań i badań prowadzonych według swojego, indywidualnego klucza. Jednym z nich może być właśnie odkrywanie kobiet, które mieszkały, pracowały i tworzyły w naszym kraju, mieście czy dzielnicy. Okazuje się, że było ich bardzo wiele, często inspirujących i ciekawych.

Warszawianki fundowały klasztory, budynki użyteczności publicznej, projektowały i rzeźbiły, uczyły nowe pokolenia, pisały książki i opiekowały się biednymi i chorymi. Gdzie one teraz są? W podręcznikach szkolnych? Na trasach tradycyjnej wycieczki miejskiej? A może w przepastnych tomach opisujących waleczne dzieje naszego kraju?

Znalezienie choćby imienia niektórych z nich graniczy z cudem. Należy się przekopać, niczym archeolożka, przez setki książek i historycznych źródeł. Czasami migną gdzieś w przypisie pracy naukowej, wymienione jako żony ważnych osobistości. Chowają się na czarno-białym zdjęciu, często z podpisem „nn”. Jeśli już doczekają się oddzielnych biografii czy opracowań, to zwykle muszą już naprawdę nieźle narozrabiać – na tyle, aby nie można było pominąć ich dokonań. Cała reszta stoi milcząca, w cieniu kolejnej wojny, zmiany króla czy politycznego wydarzenia. 

Ale warszawianki potrafią walczyć o swoje. Udowodniły to nie raz. Ich życie, konsekwencja w realizowaniu swoich marzeń i codzienna walka o tożsamość jest dla mnie niekończącą się inspiracją. 

Zapraszamy do udziału w spacerze śladami wybitnych kobiet, które mieszkały i pracowały w stolicy na terenie dzisiejszego Starego Miasta. Trasa opracowanego przez Sylwię Chutnik spaceru rozpoczyna się na rynku Nowego Miasta, prowadzi przez Barbakan, rynek Starego Miasta, a kończy się na ul. Piekarskiej. Podczas spaceru można dowiedzieć się m.in. kto dbał o klasztor benedyktynek, gdzie mieści się jedyne na świecie Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie, a także która z kobiet doprowadziła do wybudowania mostu na Wiśle i gdzie w Warszawie wykonywano wyroki na czarownicach.

Spacer odbędzie się w dwóch terminach. W niedzielę 29 sierpnia o godzinie 16.00 oraz w poniedziałek 30 sierpnia o godzinie 17:30 (spacer dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku).

Audiodesktypcję podczas spaceru wykona Fundacja Wielozmysły.

Miejsce spotkania: Rynek Nowego Miasta przy kościele św. Kazimierza Królewicza

Jak dojechać:

Autobusem: 100, 116, 178, 180, 503 – Przystanek Plac Krasińskich 2, następnie trzeba przejść na wschód 9 minut aż do ulicy Freta

Autobusem: 118, 185 – Przystanek Sanguszki 2 lub Boleść 2, następnie trzeba przejść na zachód 9 minut

Zapewniamy pomoc w dotarciu na miejsce spotkania z przystanku, prosimy o wiadomość/telefon pod numer 509555812

Obowiązują zapisy: edukacja@muzeumwarszawy.pl (w tytule maila proszę wpisać datę spaceru)


Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”.