fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

05.12.2024 / Aktualności, Katalogi wystaw, Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry, nagrody i wyróżnienia, Wydawnictwa

Muzealna Książka Roku: „Julia Keilowa. Projektantka art déco”

Muzealna Książka Roku: „Julia Keilowa. Projektantka art déco”

Julia Keilowa. Projektantka art déco

Książka „Julia Keilowa. Projektantka art déco” zdobyła prestiżowy tytuł Muzealnej Książki Roku 2024!

Publikacja ta poświęcona jest życiu i twórczości Julii Keilowej, wybitnej projektantki działającej w stylu art déco, która zasłynęła jako autorka oryginalnych projektów metaloplastycznych. Jest to pierwsza tak kompleksowa publikacja dokumentująca jej dorobek, w tym katalog jej dzieł, co czyni ją ważnym wkładem w historię polskiego wzornictwa i sztuki użytkowej.

Książka została opracowana pod redakcją Agnieszki Dąbrowskiej i Moniki Siwińskiej, kuratorek wystawy „Julia Keilowa. Projektantka” (21 marca – 1 września 2024 roku).

Zawiera szczegółowe opisy twórczości Keilowej, analizy jej projektów oraz liczne ilustracje. Warto podkreślić, że jest to wydanie dwujęzyczne (polsko-angielskie), co zwiększa jej dostępność na arenie międzynarodowej.

Do kupienia w księgarni Muzeum Warszawy.

Leśne ścieżki wokół Miejsca Pamięci Palmiry

Publikacja „Leśne ścieżki wokół Miejsca Pamięci Palmiry” otrzymała wyróżnione w kategorii wydawnictw edukacyjnych. Jest to przewodnik łączący książkę z mapą, który powstał we współpracy z Kampinoskim Parkiem Narodowym. Przedstawia historię Muzeum – Miejsca Pamięci Palmiry oraz cmentarza-mauzoleum, a także otaczającą przyrodę i edukacyjne ścieżki spacerowe.

W publikacji szczególny nacisk położono na zrównoważenie treści historycznych i przyrodniczych, co czyni ją atrakcyjną zarówno dla miłośników historii, jak i osób poszukujących kontaktu z naturą. Mapa zawiera oznaczenia szlaków turystycznych i punktów pamięci, a esejom towarzyszą ilustracje oraz opisy wybranych miejsc i osób związanych z historią Palmir.

Wydawnictwo powstało pod redakcją Dominiki Jarzyńskiej-Pokojskiej i Marii Kamińskiej.

Do kupienia w księgarni Muzeum Warszawy.


Nagroda specjalna – za najlepszą edytorsko wydaną książkę: „Julia Keilowa. Projektantka art déco”

Jury w składzie: dr hab. Ewa Klekot prof. SWPS (przewodnicząca), dr Przemysław Deles, dr Paweł Osial, dr Ewa Siwek i dr Anita Wincencjusz-Patyna oceniało książki pod względem merytorycznym i dydaktycznym, harmonii estetycznej, łączącej elementy techniczne i projektowe, a także zwracając uwagę na strategię dystrybucji, promocji publikacji oraz udostępniania.

Kategoria wydawnictw edukacyjnych: Nagroda specjalna – za najlepszą edytorsko wydaną książkę: „Leśne ścieżki wokół Miejsca Pamięci Palmiry”

Jury doceniło nie tylko walory merytoryczne i dydaktyczne książki, ale również jej estetykę i praktyczność w terenie.

Więcej informacji na stronie organizatora konkursu – Narodowego Instytutu Muzeów: nim.gov.pl.