20.02.2018 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Działo się! Fotorelacje, Edukacja dla rodzin, Muzeum Warszawskiej Pragi
Muzeum dla maluchów w 2018 roku
Muzeum dla maluchów | styczeń-grudzień 2018
START: 11.30
CZAS TRWANIA: 60 min
KIEROWNIK PROJEKTU: Karolina Jusińska, Czytelnia Muzeum Warszawskiej Pragi
KOSZT: 10 zł za udział dziecka, wstęp wolny dla dorosłego opiekuna
LICZBA UCZESTNIKÓW: 25 osób
REZERWACJA: obowiązuje wcześniejsza rezerwacja telefoniczna pod numerem telefonu 22 518 34 16 lub mailowo pod adresem: karolina.jusinska@muzeumwarszawy.pl
Warsztaty dla dzieci do 6 roku życia
Na zajęcia obowiązują zapisy telefoniczne i za pomocą wiadomości e-mail.
Informujemy, że z przyczyn niezależnych od organizatora warsztatów program zajęć może ulec zmianie. W przypadku zmian w programie organizator przedstawi inną propozycję zajęć.
Program warsztatów rodzinnych
>>>11 lutego – Idziemy na bazar
Podczas warsztatów dzieci mogą spodziewać się nie tylko świetnej zabawy. Każdy z małych uczestników zabierze z muzeum swój własnoręcznie przygotowany prezent z okazji 370 urodzin Pragi. Dokładnie 370 lat temu Praga uzyskała prawa miejskie i wiele przywilejów, między innymi możliwość organizacji targów i jarmarków. Jest zatem wspaniała okazja do świętowania!
>>>4 marca – Z muzeum na luzie, poćwiczymy buzie
Czyli o tym jak ważna w rozwoju poprawnej mowy u malucha jest książka i wspólna zabawa, którą poprowadzi wykwalifikowany logopeda.
>>>8 kwietnia – Pragi słuchamy, wąchamy i dotykamy
Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na wycieczkę po wystawie „Co słychać na Pradze?”, a podczas warsztatów poświęconych integracji sensorycznej będziemy odkrywać Pragę za pomocą zmysłów oraz własnoręcznie wykonamy zabawki wspierające rozwój naszych małych gości.
>>>2 czerwca – W krainie zwierząt
Specjalnie przygotowany program z okazji Dnia Dziecka, podczas którego dzieci wspólnie z rodzicami zwiedzą wystawę „Do krokodyla!…” 90. urodziny warszawskiego ZOO”. Na podstawie wystawy uczestnicy warsztatów własnoręcznie stworzą swoje zwierzątka z ZOO do zabawy w domu.
>>>2 września – Lato, zostań na Pradze!
Wakacje już się skończyły, czas do przedszkola, szkoły, pracy, a my chcemy zatrzymać lato na Pradze, by nam dłużej świeciło słońce, dlatego spróbujemy złapać letni, ciepły wiatr i zatrzymać promienie słońca dzięki własnoręcznie wykonanym latawcom i łapaczom promieni.
>>>7 października – Budujemy Pragę z klocków
Te warsztaty to idealne połączenie edukacji i zabawy. Porozmawiamy o warszawskiej Pradze, o tym jak wyglądała kiedyś, jak wygląda teraz i co byśmy chcieli w niej zmienić, żeby dzieci czuły się tu jeszcze lepiej. Wszystkie swoje marzenia dotyczące Pragi wyrazimy nie tylko słowami, ale też spróbujemy je zwizualizować własnoręcznie budując fragmenty dzielnicy przy pomocy gigantycznych klocków.
>>>4 listopada – W pracowni młodego projektanta
Warto odkrywać i rozwijać w sobie swoje talenty. Jest to niezwykle ważne w rozwoju zwłaszcza młodego człowieka. Któż wie, może to właśnie Twoje dziecko stanie się w przyszłości znanym i cenionym praskim projektantem? Możesz się tego dowiedzieć na naszych rodzinnych warsztatach, podczas których zwiedzimy wystawę „Praga na wzór. Projektowanie z rzemiosłem” i wspólnie z dziećmi stworzymy ich pierwsze projekty inspirowane praskim rzemiosłem.
>>>8 grudnia – Mikołajki jak z bajki
Każde dziecko uwielbia dostawać prezenty. Ba! Każdy dorosły człowiek też je uwielbia, zwłaszcza te podarowane prosto z serca. Podczas ostatnich w tym roku zajęć z cyklu „Muzeum dla maluchów” stworzymy dla swoich najbliższych prezenty prosto z serca, by nadchodzące Mikołajki pozostały w naszej pamięci na długi czas.
GALERIA ZDJĘĆ:
ARCHIWUM WYDARZEŃ:
Muzeum dla maluchów – warsztaty rodzinne
Edycja I
marzec – grudzień 2017
GRUPA DOCELOWA: dzieci w wieku do 6 roku życia z opiekunami
MIEJSCE: Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52
KOSZT: 10 zł za udział dziecka, wstęp wolny dla dorosłego opiekuna
TWÓRCA PROJEKTU: Karolina Jusińska
ŁĄCZNA LICZBA UCZESTNIKÓW: 241 osób
Muzeum dla maluchów to nie tylko odkrywanie przyjemności z czytania i zabawy na podstawie zasłyszanych opowieści – to również kompendium wiedzy dla młodych rodziców, którzy chcieliby, aby ich pociechy wyrosły na ciekawych świata ludzi.
Dlaczego w muzeum? To idealne miejsce do spędzania wolnego czasu w twórczy sposób. Chcemy zaproponować naszą przestrzeń także najmłodszym gościom, abyśmy wspólnie poprzez edukację i zabawę przyczyniali się do kreatywnego rozwoju Państwa pociech.
Muzeum dla maluchów to inicjatywa Czytelni Muzeum Warszawskiej Pragi, wzbogacająca ofertę biblioteczną i edukacyjną muzeum. Jesteśmy bowiem przekonani, że czytanie pomoże każdemu dziecku stawiać pierwsze kroki w niezwykłym świecie kultury i sztuki oraz przyczyni się do ich intelektualnego rozwoju.
Bajki oddziałują na zmysły
TERMIN: 5 marca, 3 września
PROWADZENIE: Karolina Jusińska (asystent muzealny),
WSPÓŁPRACA: Kinga Hamada (pedagog, specjalista z dziedziny integracji sensorycznej)
Podczas zajęć dzieci czerpały przyjemności ze słuchania i zabawy na podstawie wybranej bajki. Rodzice zaś mieli doskonałą możliwość rozmowy ze specjalistą, który pomógł im zrozumieć swoje dziecko. Rozmawialiśmy o tym, jak duży wpływ na zainteresowanie książką mogą mieć indywidualne predyspozycje i możliwości dziecka ze szczególnym uwzględnieniem tematyki integracji sensorycznej i rozwoju zmysłu wzroku.
Łączna liczba uczestników – 52 osoby
Bajki, które leczą
TERMIN: 2 kwietnia, 1 października
PROWADZENIE: Karolina Jusińska (asystent muzealny)
Czasem nie wiemy, jak wytłumaczyć maluchowi ludzkie zachowania i niebezpieczeństwa otaczającego nas świata. Dzięki bajkom terapeutycznym ofiarowujemy mu magiczny klucz do samodzielności. Na kolejnym spotkaniu przybliżyliśmy literaturę terapeutyczną skierowaną do dzieci. Nasi mali gości wzięli udział w zajęciach ruchowych i warsztatach plastycznych.
Łączna liczba uczestników – 28 osób
Bajki i baśnie z Dalekiego Wschodu
TERMIN: 26 kwietnia
PROWADZENIE: Karolina Jusińska (asystent muzealny)
Uczestnicy zajęć wzięli udział w głośnym czytaniu bajki wietnamskiej i w specjalnie na tę okazję przygotowanych zabawach związanych z kulturą Dalekiego Wschodu. Podczas części warsztatowej każde dziecko wspólnie z rodzicami wykonało wietnamski kapelusz z papieru. Warsztaty towarzyszyły imprezie „Piknik Wielokulturowy” w Muzeum Warszawskiej Pragi.
Łączna liczba uczestników – 26 osób
W magicznym świecie teatru
TERMIN: 3 czerwca, 5 listopada
PROWADZENIE: Karolina Jusińska (asystent muzealny),
REALIZACJA: Tukan Art-Studio, Teatr Sceny Lubelska 30/32
Podczas zajęć przenieśliśmy się do świata teatru, który kocha bajki – z wzajemnością. Teatr jest miejscem rozwijającym wyobraźnię i wrażliwość zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Uczestnicy zajęć stali się żywym planem odgrywanego spektaklu i wzięli udział w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach teatralnych.
Łączna liczba uczestników – 95 osób
Rodzinna opowieść wigilijna
TERMIN: 2 grudnia
PROWADZENIE: Karolina Jusińska (asystent muzealny)
Podczas ostatnich zajęć w 2017 roku uczestnicy wzięli udział w przygotowanych na tę okazję mikołajkowych zabawach, a podczas części warsztatowej przygotowali własnoręcznie zrobione dekorację świąteczne. Warsztaty rodzinne towarzyszyły imprezie „Zrób sobie prezent” w Muzeum Warszawskiej Pragi.
Liczba uczestników: 40 osób