fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

09.01.2024 / Aktualności, Muzeum Woli

Muzeum Warszawy w 2024 roku

Muzeum Warszawy w 2024 roku

Postać i twórczość projektantki Julii Keilowej, tajemnice ukryte w albumach fotograficznych, warszawska scena klubowa, nowa książka Błażeja Brzostka i niezapomniane Urodziny Starówki – to tylko niektóre punkty programu Muzeum Warszawy w 2024 roku. Jest na co czekać! 

Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950

Muzeum Warszawy, 29.02–26.05.2024

Karta z albumu podarowanego niejakiej France na imieniny 9 marca 1943 roku, Muzeum Warszawy, z wystawy Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850-1950

Centrum Fotografii Muzeum Warszawy prezentuje wystawę albumów fotograficznych. Fotoalbum to odrębna forma wyrazu, nie tylko miejsce przechowywania zdjęć. Równie ważnymi elementami albumów są ich okładki, kompozycje fotografii, rysunki, dopiski na marginesach, wklejone wycinanki czy dedykacje – a przede wszystkim związane z nimi historie, sytuacje i opowieści. Pokazana zostanie ponad setka rzadko prezentowanych wyjątkowych, oryginalnych obiektów. Zobaczymy zarówno albumy amatorskie, jak i profesjonalne (m.in. z fotografiami Konrada Brandla, Karola Beyera czy Zofii Chomętowskiej), propagandowe i rodzinne, naukowe i sentymentalne. Ekspozycję dopełnią prace współczesnych artystek i artystów wykorzystujących konwencję albumu fotograficznego – Anety Grzeszykowskiej, Rafała Milacha, Izabeli Pluty i Igora Omuleckiego.

Zespół kuratorski: Katarzyna Adamska, Piotr Głogowski, Monika Michałowicz, Ewa Nowak-Mitura, Karolina Puchała-Rojek, Julia Staniszewska, Anna Topolska

Julia Keilowa. Projektantka

Muzeum Warszawy, 21.03–1.09.2024

Cukiernica Kula, proj. Julia Keilowa, 1935, wyk. Norblin, Muzeum Warszawy, fot. I. Oleś, z wystawy Julia Keilowa. Projektantka

To pierwsza tak szeroka prezentacja twórczości Julii Keilowej (1902–1942) – wybitnej warszawskiej metaloplastyczki, jednej z czołowych postaci polskiego dizajnu. Keilowa projektowała przedmioty codziennego użytku w stylu art déco. Jej prace zostały zestawione z dorobkiem współczesnych jej twórczyń z europejskich ośrodków i środowisk: Soni Delaunay, Jutty Siki, Christy Ehrlich i Sylvii Stave. Wystawa opowie o emancypacji artystek-projektantek w pierwszych dekadach XX wieku i równoczesnym procesie nobilitacji wzornictwa jako dziedziny sztuki. Wystawie towarzyszyć będą niedzielne oprowadzania kuratorskie i autorskie z zaproszonymi gośćmi, a także wykłady i warsztaty z rzemiosła.

Kuratorki: Agnieszka Dąbrowska, Monika Siwińska. Współpraca kuratorska: Lena Wicherkiewicz

Wystawie towarzyszy polsko-angielska publikacja Julia Keilowa. Projektantka art déco pod redakcją Agnieszki Dąbrowskiej i Moniki Siwińskiej. Wydawnictwo przybliży sylwetkę projektantki, jej warsztat, drogę zawodową oraz sposoby budowania własnej marki. Książka zawiera też pierwszy katalog twórczości metaloplastycznej Keilowej, który obejmuje udokumentowane projekty jej autorstwa i pokazuje walory powstałego w krótkim czasie, ale niezwykle bogatego dorobku.

Świadectwa getta warszawskiego

stała ekspozycja w ramach wystawy głównej Muzeum Warszawy od 18.04.2024

Wystawa Świadectwa getta warszawskiego stanie się stałą częścią wystawy głównej Muzeum Warszawy. Gabinet ukazujący losy żydowskiej ludności w czasie okupacji dopełni historię zniszczenia miasta i losów jego mieszkańców w okresie drugiej wojny światowej. Wśród materialnych świadectw, które zostaną w nim zaprezentowane, są zabytki archeologiczne z obszaru dawnej dzielnicy północnej. Odsłaniają one fragment życia nieistniejącej społeczności, którego ślady w wielu częściach Warszawy nadal pozostają ukryte pod ziemią. Na wystawie zaprezentowane zostaną również liczne materiały wizualne, które ukazują najbardziej dramatyczne momenty i przełomowe wydarzenia z czasów funkcjonowania warszawskiego getta. Materiał upamiętnia historię Zagłady Żydów i dokumentuje próby odbudowy społeczności na ruinach miasta.

Kuratorki: Anna Duńczyk-Szulc, Aleksandra Sołtan-Lipska

Euforia. O warszawskiej scenie klubowej po 1989 roku

Muzeum Woli, 09.05–15.12.2024

Filtry, Le Madame, Fugazi, Chłodna 25… Wystawa Euforia kreśli kulturową i społeczną topografię warszawskiej sceny klubowej między rokiem 1990 a 2006. Podejmowane oddolnie, autorskie inicjatywy rozkwitały w nieznanych realiach wolnego rynku, kiedy tak istotne stało się pytanie o miejsce tzw. kultury niezależnej w ramach systemu demokratycznego.

Przyjęta granica roku 2006 to moment pojawienia się nowego formatu – klubokawiarni, które nierzadko odpowiadały na potrzebę społecznego zaangażowania i były miejscem działania organizacji pozarządowych i oddolnych inicjatyw społecznych.

Kurator: Konrad Schiller

Noc Muzeów

18.05.2024

W Noc Muzeów na fasadach muzealnych kamienic na Rynku Starego Miasta pojawi się wyjątkowa interwencja artystyczna autorstwa Jadwigi Sawickiej. To uznana malarka i twórczyni instalacji, która w pracy artystycznej bada emocje ukryte w słowach, uruchamia nowe konteksty i wydobywa zaskakujące znaczenia. Prace Sawickiej to nie tylko wielkoformatowe płótna z tekstem, ale także liczne działania site-specific w przestrzeni miejskiej, zrealizowane m.in. w Warszawie, Krakowie, Paryżu czy Berlinie. Zaproponowana przez artystkę interwencja w oknach Muzeum Warszawy wchodzi w dialog z wystawą główną Rzeczy warszawskie.

Agata Jarosławiec: Bat zamiast słońca

Galeria Rynek 30, 20.06–29.12.2024

Wystawa Agaty Jarosławiec w Galerii Rynek 30 jest wizualnym esejem o nieobecności historii wsi w historii miast. Według statystyk w XIX i XX wieku około połowa mieszkańców Warszawy to osoby migrujące ze wsi: przez stulecia współtworzyły miasto, jednak ich dziedzictwo kulturowe było wręcz automatycznie pochłaniane przez wielkomiejską dynamikę. Uznawane za gorsze i niedojrzałe, znikało zarówno ze społecznej świadomości, jak i kart historii.

Artystka bada i przetwarza wątki związane ze wstydem klasowym, brzemieniem pamięci pańszczyzny oraz relacjami między historią a współczesną tożsamością. W swoich pracach podejmuje temat przemocy i traumy transgeneracyjnej, zapisanej w ciele. Na wystawie zaprezentowane zostaną obiekty, fotografie i video, a całość będzie stanowić próbę zaznaczenia widoczności kultury chłopskiej w miejskim muzeum.

Kuratorka: Zofia Rojek

Noc Fotografii

Po zeszłorocznym sukcesie Noc Fotografii powraca na warszawską Starówkę. W kilku miejscach na dużych ekranach i w zakamarkach podwórek wyświetlane będą starannie wyselekcjonowane fotografie. Zaplanowano projekcje projektów międzynarodowych, zdjęć o tematyce warszawskiej, a także prac młodych fotografek i fotografów.

Urodziny Starówki

19–21.07.2024

Warszawianki i Warszawiacy pokochali Urodziny Starówki! Dlatego też po zeszłorocznej okrągłej rocznicy także kolejna, 71., zasługuje na huczne obchody. Lipcowy weekend będzie okazją do wspólnego świętowania, słuchania muzyki, oglądania wystaw, a przede wszystkim poznawania Starego Miasta.

Ukaże się także publikacja poświęcona Starówce – kolejna w serii nagradzanych przewodników z mapą, po Zielonych ścieżkach wokół Izby Pamięci na Woli i Leśnych ścieżkach wokół Miejsca Pamięci Palmiry.

Na 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego otworzy się wystawa zdjęć Sylwestra „Krisa” Brauna. Oryginalne odbitki jego autorstwa to najcenniejsze obiekty dotyczące powstania warszawskiego w kolekcji fotograficznej Muzeum Warszawy. Pokazane zostaną przede wszystkim zdjęcia reporterskie Brauna, w tym także ujęcia realizowane we współpracy z Bertą Weissberger (Krystyną Żółkoś). Ekspozycja stawia pytanie kiedy i w jaki sposób relacja biograficzna staje się narracją historyczną.

Kurator: Piotr Głogowski. Konsultacje: Karolina Puchała-Rojek, Anna Topolska

Równolegle ukaże się książka o Sylwestrze „Krisie” Braunie. Fascynujące losy jednego z najważniejszych fotografów powstania 1944 roku przybliżą teksty autorstwa Piotra Głogowskiego, Iwony Kurz, Tomasza Stempowskiego i Tomasza Szerszenia. Publikacja kreśli szlaki wędrówek Brauna po powstańczej Warszawie, analizuje jego warsztat fotograficzny, ale również umieszcza jego twórczość w kontekście innych fotografów sierpnia i września 1944 roku. Nie mniej istotna jest legenda, którą Braun tworzył na swój temat oraz rola, jaką on i jego fotografie pełnią w obecnej narracji o powstaniu warszawskim. Książka zawiera ponad 200 fotografii Brauna, przede wszystkim z 1944 roku, a także wybór wycinków z gazet i fragmentów korespondencji. Wydanie w polsko-angielskiej wersji językowej.

Premiera: sierpień 2024 roku

Jesienią 2024 roku Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta zaprosi do warszawskich kuchni, jadalni, stołówek, wyszynków, barów, gospód i jadłodajni. Jak od XIV wieku do dziś zmieniały się potrawy, sposoby ich przygotowania i jedzenia? Co można było zjeść „na mieście” za cara? Warszawę od kuchni pokażą obiekty archeologiczne i przedmioty codziennego użytku z różnych epok oraz materiały wizualne: zdjęcia, grafiki, wycinki prasowe, materiały filmowe i dzieła sztuki – także współczesnej.

PREMIERY WYDAWNICZE

Zdjęcie. Kot siedzi i patrzy na książkę z napisem pomiędzy i niebieską okładką. W tle światełka.

Najnowsza premiera wydawnictwa Muzeum Warszawy to książka Jerzego Kochanowskiego Pomiędzy. Krótka historia Warszawy. Autor prowadzi przez burzliwe dzieje miasta, którego historię i tożsamość zdeterminowało bycie „pomiędzy”. Przytacza najważniejsze wydarzenia, postaci, miejsca oraz zjawiska związane z Warszawą i wyjaśnia, jak wpłynęły one na aktualny kształt i charakter stolicy. Opowieść autora dopełniają liczne ilustracje wybrane ze zbiorów Muzeum Warszawy, pokazujące, jak Warszawa wyglądała i czym żyła w kolejnych epokach.  Do kupienia online.

Błażej Brzostek wybrał pięćdziesiąt obiektów z kolekcji Muzeum Warszawy i do każdego z nich napisał opowieść. Tworzą one historię Warszawy – od książąt mazowieckich, aż po miasto, w którym dziś żyjemy. Brzostek nie tylko przybliża wydarzenia i postaci ważne dla historii miasta, ale pisząc „rysuje” obrazy. Dlatego możemy wyobrazić sobie zarówno to starsze, jak i zupełnie współczesne miasto, poczuć atmosferę kolejnych epok. Publikacja w dwóch wersjach językowych, polskiej i angielskiej, ukaże się w maju 2024 r.

Pod koniec 2024 roku ukaże się kontynuacja Legend warszawskich, hitu wydawniczego Muzeum Warszawy. Piosenki warszawskie. Antologia tekstów to ponad 75 tekstów piosenek granych i śpiewanych od końca XVIII wieku do drugiej dekady XXI wieku, opowiadających o Warszawie z perspektywy mieszkanek i mieszkańców. Wyboru dokonali i komentarzem opatrzyli Bartek Chaciński, Jacek Hawryluk i Jan Emil Młynarski. Opracowanie dopełniają teksty badaczki i badaczy miasta: Agnieszki Karpowicz, Piotra Kubkowskiego i Igora Piotrowskiego. Pod redakcją Julii Odnous-Pawlińskiej.

Pisarz i felietonista Marcin Wicha i fotografka Agnieszka Rayss tworzą literacko-fotograficzną opowieść o warszawskim Kamionku. Historie miejsc, przedmiotów oraz postaci związanych z Kamionkiem pokazują specyfikę tej części miasta, zmiany, które zaszły i wciąż tam zachodzą. Ważną część opowieści tworzą zbiory Muzeum Warszawskiej Pragi. Premiera jesienią 2024 roku.