fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

19.08.2024 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Woli, nagrody i wyróżnienia, Wydawnictwa

Najlepsze zdarzenia muzealne na Mazowszu!

Najlepsze zdarzenia muzealne na Mazowszu!

Zostaliśmy laureatami konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” w pięciu kategoriach.

Jest to konkurs dla muzeów posiadających siedzibę na terenie województwa mazowieckiego, a nagrody były przyznawane za zdarzenia muzealne zrealizowane w 2023 roku.   

Kategoria „Wystawa”, wystawy zorganizowane przez większe muzea:

Wystawa „Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949” zajęła pierwsze miejsce ex aequo z wystawą „Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku” zorganizowaną przez Muzeum Narodowe w Warszawie.

Natomiast wyróżnienie w tej kategorii otrzymała wystawa „Kolej na Pragę” pokazywana w Muzeum Warszawskiej Pragi.

Kategoria „Projekt otwarty”

Drugie miejsce zajęły „70. Urodziny Starówki”, które były trzydniowym świętem odbudowy Rynku Starego Miasta. Wydarzenie powstało dzięki sieci staromiejskich instytucji – Grupa Starówka.

    Kategoria „Projekt edukacyjny”

    Pierwsze miejsce zajął projekt „Sztuka opowiadania – warsztaty dla młodzieży”, które odbyły się w Muzeum Warszawy.

    Kategoria „Wydawnictwo muzealne”

    Drugie miejsce zajęło wydawnictwo „Antologia spojrzeń. Getto warszawskie – fotografie i filmy”, wydane przez przez Wydawnictwo ŻIH i Muzeum Warszawy. Autorki książki: Anna Duńczyk-Szulc z Muzeum Warszawy i dr Agnieszka Kajczyk z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

    Kategoria „Plakat muzealny”

    Plakat do wystawy „WARSZAWA W BUDOWIE 15: Zimno już było” w Muzeum Woli zajął trzecie miejsce ex aequo z plakatem do wystawy „Człowiek z buntu. Awers i rewers rzeczywistości PRL” przygotowanej przez Muzeum Historii Najnowszej Radomia oraz plakatem wystawy „Paryska noc w muzeum” przygotowanej przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.