09.05.2018 / Aktualności, Centrum Interpretacji Zabytku, Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Farmacji, Muzeum Warszawskiej Pragi, Noc Muzeów
Noc Muzeów
Jedyna taka noc w roku! Wybierz się w podróż po oddziałach Muzeum Warszawy!
>>>Noc Muzeów 2018 w Muzeum Warszawy na FB
• PROGRAM •
Muzeum Warszawy
19.00–0.00
Nocne zwiedzanie wystawy Rzeczy warszawskie oraz spacery:
20.00 Mroczne miejsca starej Warszawy
Podczas spaceru przyjrzymy się życiu starej Warszawy. Dowiemy się m.in., gdzie nikt o zdrowych zmysłach nie zapuszczał się po zmroku oraz czy placyk Kanonia był wtedy równie romantyczny jak dziś? Spacer prowadzi Katarzyna Szafrańska.
21.00 Legendy z dreszczykiem
Odwiedzimy miejsca będące świadkami zdarzeń opisanych w legendach warszawskich, gdzie zjawy, potwory i czarownice występują w rolach głównych. Spacer prowadzi Ewa Grzywacz.
22.00 Szlakiem wszetecznic i przestępców dawnej Warszawy
Spacer zakątkami Starego i Nowego Miasta, w czasie którego uczestnicy poznają mroczną historię warszawskiego półświatka na przestrzeni wieków. Spacer prowadzi Marta Zdanowska. Miejsce zbiórki wszystkich spacerów: pomnik Syrenki na Rynku Starego Miasta
Muzeum Warszawskiej Pragi
19.00–1.00
Zwiedzanie Willi Żabińskich w warszawskim ZOO
Uwaga! Pierwsze wydarzenia praskiej Nocy Muzeów rozpoczynają się już późnym popołudniem! Zapraszamy do ZOO na zwiedzanie Willi Żabińskich z przewodnikiem.
Terminy wycieczek: grupa I – godz. 17.00, grupa II – godz. 17.30
Zapisy: poprzez dodanie komentarza na wydarzeniu na Facebooku Dzika praska Noc Muzeów lub mail: magdalena.staroszczyk@muzeumwarszawy.pl
Zwiedzanie Willi w cenie biletu do ZOO + 5 zł
Dzika praska Noc Muzeów
Piwnice przy Targowej 50/52 wypełnią się tysiącami karaczanów.
Spokojnie – owady będą w zagrodzie, choć na wyciągnięcie ręki! Opowiedzą o nich wolontariusze Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, które obchodzi w tym roku 90. urodziny, a w Muzeum Warszawskiej Pragi można oglądać poświęconą mu wystawę. Praga i jej mieszkańcy będą motywem przewodnim występu-niespodzianki, który przygotuje Konrad „Kony” Czarkowski, dyrektor Praskiego Teatru Lalek + specjalny plenerowy występ artystów z Muzeum Tańca (trzy razy w ciągu nocy).
Centrum Interpretacji Zabytku
19.00–1.00
Noc od najdawniejszych czasów była uważana za porę tajemniczą, magiczną, często też przerażającą, więc nic dziwnego, że stała się scenerią dla wielu niesamowitych obrzędów i zwyczajów w kulturach całego świata. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Centrum Interpretacji Zabytku poznamy intrygujące i fascynujące praktyki z różnych zakątków świata odbywające się nocą i podobnie jak Stare Miasto w Warszawie, znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Materiały będą dostępne w językach: polskim, angielskim i ukraińskim.
Współpraca: Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Warszawie, Szkoła Stowarzyszona UNESCO
Muzeum Drukarstwa Warszawskiego
18.00–0.00
Inwitacje – wystawa zaproszeń z kolekcji Muzeum Drukarstwa
Na wystawę składają się najciekawsze z niemal 2000 obiektów. Eksponowane są zaproszenia w najróżniejszym typie, w zależności od ich przeznaczenia, roli, jaką mają spełniać, i stylu, od pochodzących z lat 50. XX w. i dotyczących wydarzeń politycznych, społecznych, kulturalnych do współczesnych. Oddzielny fragment wystawy stanowią zaproszenia o tema- tyce niepodległościowej. Goście będą mogli tej nocy wydrukować pamiątkowy druk typograficzny.
www.muzeumdrukarstwa.muzeumwarszawy.pl
Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej
19.00–1.00
Z Petersburga do Warszawy: droga mgr Antoniny Leśniewskiej do niepodległej Polski
Program poświęcony pamięci patronki muzeum i jej działalności w latach 1914–1921. Antonina Leśniewska była nie tylko jedną z pierwszych kobiet z wyższym wykształceniem farmaceutycznym, założycielką pierwszej żeńskiej apteki i szkoły farmaceutycznej w Petersburgu, ale także działaczką społeczną odznaczoną Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta.
www.muzeumfarmacji.muzeumwarszawy.pl
Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry
12.00–20.00
Zwiedzanie ekspozycji stałej
Muzeum Ordynariatu Polowego
19.00–1.00
Zwiedzanie ekspozycji stałej
www.ordynariat.muzeumwarszawy.pl
Barbakan
ul.Nowomiejska
10.00–0.00
Wejdź do Barbakanu i poznaj historię tego interesującego obiektu!