fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

09.05.2024 / Aktualności, Centrum Interpretacji Zabytku, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Farmacji, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Woli, Noc Muzeów

Noc Muzeów 2024

Noc Muzeów 2024

Noc Muzeów 2024 w Muzeum Warszawy: inauguracja wyjątkowej interwencji artystycznej Jadwigi Sawickiej, oprowadzanie kuratorskie po wystawie Euforia. O warszawskiej scenie klubowej po 1989, wydarzenia towarzyszące – pokazy filmów Fugazi. Centrum wszechświata i Skandal. Ewenement Molesty oraz wiele więcej.

Największe święto muzeów już 18 maja! W siedzibie głównej i aż 10 oddziałach Muzeum Warszawy w całym mieście na zwiedzających czekać będą liczne wystawy, specjalnie przygotowane oprowadzania i spacery z edukatorami w języku polskim oraz angielskim, warsztaty, koncerty, a także pokazy filmowe. W tym roku wystawie głównej towarzyszyć będzie instalacja – fasady muzealnych kamienic na Rynku Starego Miasta ozdobi wyjątkowa interwencja artystyczna autorstwa Jadwigi Sawickiej. Wydarzeniu towarzyszyć będzie kompozycja dźwiękowo-muzyczna Natana Kryszka oraz kolektywne tworzenie wiersza. Na wszystkie wystawy i wydarzenia wstęp wolny!

Muzeum Warszawy

Rynek Starego Miasta 42
czynna w godz. 18.00–1.00

W Noc Muzeów na fasadach muzealnych kamienic na Rynku Starego Miasta pojawi się wyjątkowa interwencja artystyczna autorstwa Jadwigi Sawickiej. Ta uznana malarka i twórczyni instalacji, która w pracy artystycznej bada emocje ukryte w słowach, uruchamia nowe konteksty i wydobywa zaskakujące znaczenia. Prace Sawickiej to nie tylko wielkoformatowe płótna z tekstem, ale także liczne działania site-specific w przestrzeni miejskiej, zrealizowane m.in. w Warszawie, Krakowie, Paryżu czy Berlinie. Zaproponowana przez artystkę interwencja w oknach Muzeum Warszawy wchodzi w dialog z wystawą główną Rzeczy warszawskie. Dodatkowo podczas Nocy Muzeów w towarzystwie edukatorki muzealnej będzie można zwiedzić liczące sobie kilkaset lat piwnice, zobaczyć najstarsze zachowane stropy i poznać historię ich ocalenia.

Oprowadzania przez edukatorów:

  • 19.00 i 22.00 – w języku polskim,
  • 20.00 – w języku angielskim.

Muzeum Woli

ul. Srebrna 12
czynne w godz. 19.00–24.00

Godz. 19:00. POBIERZ BEZPŁATNY BILET Oprowadzanie kuratorskie po wystawie EUFORIA. O warszawskiej scenie klubowej po 1989 roku. Wystawa przypomina istotne miejsca na klubowej mapie stolicy. Kluby i klubokawiarnie działały wówczas w szerszym kontekście kulturowym i społecznym, były nie tylko biznesami czy lokalizacjami koncertów i imprez. Na polską rzeczywistość między upadkiem komunizmu a wstąpieniem do Unii Europejskiej warto patrzeć z nieoczywistych perspektyw. Taką próbą jest Euforia.

Istotą wystawy jest prześledzenie tego, jak dynamika powstawania klubów muzycznych i tanecznych generowała znaczące zmiany w obszarach kultury wizualnej, sztuk wizualnych, postaw społecznych i obywatelskich. Ważnym punktem wystawy jest określenie korelacji między zachodzącymi zmianami doby transformacji, a euforią, jaka towarzyszyła rodzącej się kulturze klubowej.

Po oprowadzaniu odbędą się pokazy dwóch filmów dokumentalnych:

  • godz. 21:30, POBIERZ BEZPŁATNY BILET Fugazi. Centrum wszechświata o fenomenie legendarnego klubu zlokalizowanego na warszawskiej Woli w dawnym kinie W-Z,
  • godz. 22:30, POBIERZ BEZPŁATNY BILET Skandal. Ewenement Molesty o kultowej grupie hip-hopowej.

Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

ul. Wolska 168
czynna w godz. 16.00–23.00

Izba Pamięci to miejsce refleksji o konsekwencjach konfliktów zbrojnych, a organizowane tu wystawy i działania edukacyjne przywracają pamięć o ofiarach cywilnych Powstania Warszawskiego.

Noc Muzeów w Izbie Pamięci poświęcona będzie działaniom Szarych Szeregów w okupowanej stolicy. W programie: zwiedzanie wystawy autorstwa Krzysztofa Wodiczki Głosy pamięci, będącej zapisem wielogłosu pamięci ludności cywilnej o Powstaniu Warszawskim, a także wykład, pokaz filmu, spacer i oprowadzania kuratorskie.

  • 16.00 Historia Szarych Szeregów – wykład o strukturze Zawiszaków, Bojowych Szkół i Grup Szturmowych oraz ich ważniejszych akcjach kustosza Muzeum Warszawy Juliana Borkowskiego
  • 17.00 Oni szli Szarymi Szeregami – projekcja filmu dokumentalnego w reżyserii Mariusza Malca
  • 18.00–21.00 oprowadzanie z kuratorem Izby Pamięci (co godzinę)
  • 22.00 nocny spacer wokół Izby Pamięci śladami pomników w parku Powstańców Warszawy

Muzeum Warszawskiej Pragi 

ul. Targowa 50/52
czynne w godz. 18.00–24.00

Muzeum Warszawskiej Pragi zaprasza do odwiedzenia wystawy stałej oraz wystawy czasowej Prawobrzeżne, opowiadającej o dziewięciu niezwykłych kobietach związanych z prawobrzeżną Warszawą. Nauczycielka, antropolożka, ceramiczka, aktorka-zakonnica, pływaczka, działaczka syjonistyczna, harcerka, lekarka, malarka i gospodyni salonu artystycznego – takie pola działalności prezentują bohaterki wystawy. Każda z nich miała inne cele i inną drogę życiową, ale wszystkie pragnęły samodzielnie o sobie decydować. I wszystkie, na różnych etapach życia, były związane z warszawską Pragą. Ich biografie, choć jednostkowe i właściwe czasom, w których żyły, są uniwersalne i nadal inspirują do dokonywania odważnych wyborów.

Specjalnie z okazji Nocy Muzeów, zaraz po oprowadzaniach kuratorskich wystąpi Orkiestra Społeczna, zrzeszająca ludzi różnych zawodów, którzy spotykają się po pracy, żeby wspólnie grać i angażować się społecznie. Orkiestra koncertuje w takich miejscach jak szpitale, domy pomocy społecznej czy świetlice środowiskowe. 

  • 19.00 oraz 20.00 oprowadzania kuratorskie po wystawie Prawobrzeżne 
  • 21.00 koncert Orkiestry Społecznej na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi 

Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry

ul. Droga Palmirska 1, Czosnów
Pamięć i przeszłość jako doświadczenie współczesności
czynne w godz. 12.00–19.00

Spacer Pamięć i przeszłość jako doświadczenie współczesności to główne wydarzenie Nocy Muzeów w Palmirach. Stanowi zaproszenie do refleksji na temat propagandy, nekropolityki i tanatoturystyki. Jak przyroda współtworzy krajobraz pamięci i jak rozumiemy dzisiaj, w kontekście współczesnych wydarzeń, rolę miejsca pamięci? Spacer opiera się na działaniach włączających zaangażowanie emocjonalne uczestników. Zapraszamy też na oprowadzania kuratorskie i projekcję filmu Miasto pamięci. Niemiecki terror w okupowanej Warszawie. Prowadzenie: Maria Kamińska, Dominika Jarzyńska-Pokojska.

  • 12.00, 14.00 oprowadzania kuratorskie
  • 17.00 spacer Pamięć i przeszłość jako doświadczenie współczesności

Centrum Interpretacji Zabytku

ul. Brzozowa 11/13
czynne w godz. 18.00–1.00

Widzowie będą mogli wziąć udział w oprowadzaniach i zwiedzić wystawę stałą. Ekspozycja Zniszczenie i odbudowa Starego Miasta przedstawia losy warszawskiej Starówki przed II wojną światową, w jej trakcie i po niej. Koncentruje się na odbudowie tego miejsca i wpisie na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Centrum Interpretacji Zabytku jest miejscem spotkań i rozmów o odbudowanym Starym Mieście, to unikatowe muzeum wykorzystujące w pełni nowoczesne technologie.

Oprowadzania z edukatorami:

  • 19.00 i 20.00 – w języku polskim
  • 21.00 – w języku angielskim

Barbakan

ul. Nowomiejska 15/17
czynne w godz. 18.00–1.00

Barbakan Warszawski wraz z systemem murów jest jednym z niewielu przykładów miejskiej architektury obronnej w Polsce. Jako współczesna rekonstrukcja ponownie pojawił się w przestrzeni miejskiej w 1954 roku, jednak w swej strukturze skrywa elementy budowli wzniesionej w połowie XVI wieku. Wystawa we wnętrzach Barbakanu – Barbakan i mury Starej Warszawy. Losy zabytku – opowiada pasjonującą historię, jak po wojnie odkrywano i rekonstruowano tę średniowieczną budowlę. To jedyne miejsce, gdzie można dowiedzieć się, jak wyglądały dawne bramy miejskie starej Warszawy. Wnętrze Barbakanu jest również częścią trasy spaceru po murach staromiejskich, dostępnej na stronie Muzeum.

Muzeum Farmacji

ul. Piwna 31/33
czynna w godz. 19.00–24.00

Zwiedzający Muzeum Farmacji zaprasza do obejrzenia wystawy stałej Res Pharmaceuticae, na której dyżurować będzie zespół Muzeum Farmacji. Wystawa przedstawiająca zrekonstruowane wnętrze apteki z dwudziestolecia międzywojennego, kolekcję naczyń i utensyliów aptecznych, szkło i narzędzia stosowane w laboratoriach oraz zbiory leków japońskiej medycyny Kampo, tworzy atrakcyjny klimat do nocnego zwiedzania.

Muzeum Drukarstwa

ul. Ząbkowska 23/25
Z typografią na ty
czynna w godz. 18.00–24.00

Książka, druk typograficzny oraz techniki graficzne będą tematami przewodnimi Nocy Muzeów 2024 w Muzeum Drukarstwa Warszawskiego. Każdy odwiedzający będzie mógł obejrzeć unikatowe wydawnictwa, oprawy artystyczne, grafiki, maszyny drukarskie oraz zabytki sztuki pisarskiej. Pokazowi eksponatów towarzyszyć będzie możliwość wydrukowania pamiątkowego druku, specjalnie przygotowanego na tę okazję.