fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

30.04.2019 / Aktualności, Centrum Interpretacji Zabytku, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Farmacji, Muzeum Warszawskiej Pragi, Noc Muzeów

Noc Muzeów

Noc Muzeów

W tę jedyną noc w roku zapraszamy do zwiedzania oddziałów Muzeum Warszawy. Spotkajmy się 18 maja 2019 roku!

• PROGRAM •

SIEDZIBA GŁÓWNA NA RYNKU STAREGO MIASTA

19.00–1.00

Spacery, projekcje filmów i warsztaty oraz na zwiedzanie wystawy głównej Rzeczy warszawskie!

SPACERY

Warszawiacy (rodziny z dziećmi, na zapisy, godz. 18.00, 20.00)

Podczas spaceru po Starym Mieście udamy się w podróż śladami słynnych warszawiaków. Przejdziemy do znanych ulic i miejsc, a tam dowiemy się, co je łączy z wybitnym architektem, książętami, którzy stracili życie w tajemniczych okolicznościach, czy mądrymi królami, którzy zmienili bieg historii. A przy okazji będziemy się świetnie bawić!

Zapisy na adres mailowy: anna.kobylecka@muzeumwarszawy.pl

Maksymalna liczba uczestników: 5 rodzin

Szlakiem wszetecznic i przestępców dawnej Warszawy (młodzież, dorośli, godz. 22.00)

Zapraszamy na spacer zakątkami Starego i Nowego Miasta, w czasie którego poznamy mroczną historię warszawskiego półświatka na przestrzeni wieków.

Maksymalna liczba uczestników: 40 osób

Zapisy: bilety.muzeumwarszawy.pl

KINO SYRENA

„Uratowane z potopu” (godziny projekcji: 19.00, 21.00, 23.00)

Film ukazuje historię rzeźb leżących na dnie Wisły przez 350 lat. W czasie trzyletniej ekspedycji zorganizowanej przez Uniwersytet Warszawski grupa naukowców wydobyła prawie 100 elementów architektonicznych. Odnalezione skarby są jedynymi zachowanymi pamiątkami architektury XVII-wiecznej Warszawy. Dziś tworzą one Gabinet Detali Architektonicznych Muzeum Warszawy! Film prowokuje do rozpoczęcia otwartej dyskusji na temat własności dzieł sztuki ze wspólnej historii Europejczyków.

Po każdej projekcji zapraszamy na oprowadzanie po Gabinecie Detali Architektonicznych!

BIBLIOTEKA MUZEUM WARSZAWY

Warsztaty rodzinne „Freski… kreski… humoreski…” (godz. 19.00 i 21.00)

Podczas warsztatów dowiemy się, skąd się wzięły malowidła w Bibliotece Muzeum Warszawy i jak to się dzieje, że malowidła inspirują… Obejrzymy krótki film animowany powstały z inspiracji rysunkami. Następnie spróbujemy wykorzystać motywy z malowideł do stworzenia oryginalnych gadżetów.

Czas trwania: ok. 1 godziny

Maksymalna liczba uczestników: 20 osób

Zapisy: bilety.muzeumwarszawy.pl

PUNKT INFORMACYJNY (w godz. 19.00–22.00)

W wyznaczonym miejscu na wystawie będzie można dowiedzieć się więcej o ofercie edukacyjnej w siedzibie głównej Muzeum Warszawy.


 

CENTRUM INTERPRETACJI ZABYTKU

19.00–1.00

Rok 1989 w dziedzictwie krajów z listy światowego dziedzictwa UNESCO

Rok 1989 był przełomowy nie tylko w historii Polski. W Centrum Interpretacji Zabytku poznamy kraje, dla których był to ważny czas przemian. Sprawdzimy również, jakie niezwykłe przykłady tradycyjnych praktyk i obyczajów z tych państw trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO, na której znajdziemy też Stare Miasto w Warszawie.

Materiały będą dostępne w językach polskim i angielskim.

Współpraca: Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Warszawie, Szkoła Stowarzyszona UNESCO.

ul. Brzozowa 11/13


 

MUZEUM FARMACJI IM. MGR FARM. ANTONINY LEŚNIEWSKIEJ

19.00–1.00

Apteka leków z darów – symbol minionej epoki

Odkryj z nami niezwykłe historie leków i trucizn! Będziemy na Was czekać wśród kolekcji aptecznych naczyń i zabytkowych mebli. W Noc Muzeów zaprezentujemy niepokazywany na wystawie stałej, nietypowy eksponat z lat 80., który będzie pretekstem do opowieści o aptece leków z darów jako symbolu minionej epoki.

ul. Piwna 31/33


 

BARBAKAN

19.00–1.00

Zwiedzanie

Barbakan to część średniowiecznych fortyfikacji Warszawy. Jego odtwarzanie rozpoczęto w latach 30. XX wieku, jednak prace rekonstrukcyjne przerwała II wojna światowa. Ze zniszczeń wojennych odbudowano go razem ze Starym Miastem. Zwiedzaj z nami wystawę wewnątrz Barbakanu, która przedstawia przemiany murów miejskich na przestrzeni wieków!

ul. Nowomiejska


 

MUZEUM DRUKARSTWA

 10.00–00.00

Drugi obieg wydawniczy

W nawiązaniu do 30. rocznicy 4 czerwca 1989 zaprezentujemy urządzenia, które służyły do drukowania ulotek i druków zwartych w tzw. drugim obiegu: ramkę sitodrukową z raklem i powielacz „The American Multigraph Co”. Pokażemy również kilkadziesiąt wydawnictw drukowanych w konspiracji! Podczas wizyty będzie również okazja do wydrukowania własnego druku pamiątkowego.

ul. Ząbkowska 23/25


 

MUZEUM WARSZAWSKIEJ PRAGI

18.00–0.00

18.00–0.00 zwiedzanie wystawy stałej z przewodnikami

Eksponaty, relacje prażan i prażanek oraz scenografia wystawy stałej umożliwiają poznanie historii Pragi z różnych perspektyw. To opowieści o niewielkiej osadzie, która stała się miastem; o bazarze, przyciągającym kupujących wielkim syfonem; o wielowyznaniowej dzielnicy, gwarnych plażach i parkach; o dużych fabrykach i małych pracowniach rzemieślniczych, a także o ulicach, kamienicach i podwórkach, inspirujących współczesnych artystów i artystki.

20.00–21.30 spacer po Starej Pradze wokół opowieści o Bazarze Różyckiego zgromadzonych w Archiwum Historii Mówionej (początek i koniec: Muzeum Warszawskiej Pragi)

Nie śpimy, nie śpimy, handlujemy, targujemy, piniądz kręcimy! W ramach tegorocznej Nocy Muzeów wyostrzymy zmysły, by w pełni doświadczyć całej gamy doznań, jakich od zawsze dostarczało najsłynniejsze praskie targowisko – Bazar Różyckiego. Będziemy też mieć oczy dookoła głowy – wszak w sobotnią noc na Starej Pradze wszystko zdarzyć się może. Co na bazarze robił krokodyl? Jak wykiwać dozorcę kamienicy? Jaki był kodeks ferajny z Brzeskiej? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi w trakcie spaceru. Sięgniemy po najrozmaitsze opowieści zgromadzone w praskim Archiwum Historii Mówionej. Okaże się, że czasem najlepszym sposobem, by się odnaleźć w mieście jest… błądzenie po omacku, a w ciemności nasze dłonie są oczami.

Przewodnik: Franciszek Płóciennik – praski przewodnik, animator kultury, kizior ze Szmulek. Socjolog i etnograf. Specjalista do spraw edukacji w Muzeum Warszawskiej Pragi.

Projekt Archiwum Historii Mówionej trwa nieprzerwanie od połowy 2008 roku. W jego ramach poszukujemy kontaktu z dawnymi i obecnymi mieszkańcami prawobrzeżnej Warszawy – od Tarchomina, Białołęki, Bródna przez Starą i Nową Pragę, Targówek, Zacisze po Grochów, Saską Kępę i Zerzeń – i nagrywamy ich wspomnienia. Interesują nas zarówno opowieści dotyczące życia codziennego i atmosfery poszczególnych rejonów prawego brzegu, jak i relacje świadków ważnych zdarzeń historycznych.

22.00–23.00 koncert Orkiestry Społecznej (dziedziniec Muzeum Warszawskiej Pragi)

A gdyby tak wziąć instrument i pograć dla przyjemności? Sięgnąć do swoich muzycznych doświadczeń, trochę odkurzyć umiejętności, jeśli tego wymagają i wykorzystać swój talent w słusznej sprawie? Te pytania były pierwszą iskrą do powstania Orkiestry Społecznej – pierwszej takiej inicjatywy w Polsce.

ul. Targowa 50/52


 

MUZEUM – MIEJSCE PAMIĘCI PALMIRY

 12.00–20.00

Zwiedzanie i projekcje filmów

Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry położone jest w sercu Puszczy Kampinoskiej, ok. 30 km od Warszawy. Proponujemy zwiedzanie wystawy stałej, zaś w sali edukacyjnej pokażemy filmy dokumentalne (trzy bloki, godz. 13.00, 15.00, 17.00):

  • „Akcja AB”, reż. Hanna Etemadi (2014), 55min.
  • „Rzeczpospolita Kampinoska 1944”, reż. Maciej Piwowarczyk (2010), 15 min.
  • zwycięski bieg Janusza Kusocińskiego na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles, film archiwalny i wywiad ze sportowcem (1932); 3 min.; film z komentarzem historycznym.

Palmiry

05-152 Czosnów


 

KORCZAKIANUM

19.00–22.00

Demokratyczne tradycje Warszawy – w stulecie Naszego Domu!

Korczakianum, mieszczące się w dawnym Domu Sierot, zaprasza na opowieści o początkach i historii Naszego Domu – drugiej współzakładanej przez Janusza Korczaka instytucji wychowawczej, która jesienią 2019 roku skończy sto lat! Ten realizowany w praktyce, oryginalny projekt demokratycznej, samorządnej i praworządnej społeczności inspiruje do dziś.

ul. Jaktorowska 6


 

MUZEUM ORDYNARIATU POLOWEGO

19.00–1.00

Zwiedzanie

Historia duszpasterstwa wojskowego w Polsce sięga średniowiecza. Muzeum Ordynariatu Polowego w nowoczesnej formie przedstawia dzieje kapelanów i innych duszpasterzy – nie tylko chrześcijańskich – współpracujących z wojskowymi.

Koncert

Koncert organowy Emanuela Bączkowskiego.

ul. Długa 13/15


Pełny program tegorocznej Nocy Muzeów znajduje się na stronie www.um.warszawa.pl/nocmuzeow oraz w aplikacji Going.