26.04.2023 / Aktualności, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, Korczakianum, Muzeum Woli, Noc Muzeów
Noc Muzeów na Woli
Noc Muzeów 13 maja (sobota) na Woli to spotkanie z Kim Lee w Muzeum Woli oraz spacery śladami Janusza Korczaka i wokół Izby Pamięci.
Poza tym przez cały weekend 13-14 maja wstęp do Muzeum Woli jest bezpłatny w ramach obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich! Izba Pamięci jest dostępna za darmo przez cały rok, a Korczakianum otwieramy wyjątkowo tylko w Noc Muzeów!
Muzeum Woli
ul. Srebrna 12, czynne w sobotę w godz. 11-24:00
niedziela 11-19:00
W Muzeum Woli czeka wystawa „Kim Lee. Królowa Warszawy”, nocne oprowadzania i pokaz filmu „Piętro wyżej” w reż. Leona Trystana z 1937 roku (scen. Eugeniusz Bodo i Ludwik Starski, występują: Eugeniusz Bodo, Józef Orwid, Helena Grossówna).
- 18:00 – 19:00 – oprowadzanie po wystawie o Kim Lee
- 20:00 – 21:30 – projekcja filmu „Piętro wyżej” oraz krótka rozmowa
- 22:00 – 23:00 – oprowadzanie po wystawie o Kim Lee
Izba Pamięci
ul. Wolska 168, czynne w sobotę w godz. 12-24:00
niedziela 12-18:00
Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy to symboliczne miejsce poświęcone ofiarom powstania warszawskiego 1944 roku. W dwóch pawilonach i na Murze Pamięci upamiętniono dziesiątki tysięcy mieszkanek i mieszkańców stolicy.
W Noc Muzeów odbędą się tutaj oprowadzania, a o godzinie 22 nocny spacer „W świetle pochodni” po terenie Izby Pamięci i Cmentarza Powstańców Warszawy.
Muzealny edukator, wspominając walczących w Powstaniu Warszawskim i wspierającą żołnierzy ludność cywilną, poprowadzi uczestników alejami cmentarza i ścieżkami parku. Zatrzymując się w miejscach upamiętnienia ofiar. Będzie to szansa na uhonorowanie poległych.
- 20:00 – oprowadzanie po Izbie Pamięci
- 21:00 – oprowadzanie po Izbie Pamięci
- 22:00 – spacer wokół Izby Pamięci i Cmentarza Powstańców Warszawy
Korczakianum
ul. Jaktorowska 6, godz. 20.00 – spacer
Noc Muzeów w Korczakianum rozpocznie się od spaceru ulicami Warszawy śladami Janusza Korczaka/Henryka Goldszmita. Spotkanie rozpocznie się od zwiedzenia Korczakianum. Punktami jego trasy będą miejsca historyczne: Dom Sierot, Szpital dla Dzieci im. Bergsonów i Baumanów, Ubezpieczalnia Społeczna, Polskie Radio, Towarzystwo Kolonii Letnich i Ostatnia Siedziba Domu Sierot.
Opowiemy o historii tych miejsc i działalności Korczaka z perspektywy ówczesnego warszawskiego, polskiego i żydowskiego dzieciństwa.
Jednocześnie informujemy, że siedziba Korczakianum w Noc Muzeów pozostanie zamknięta. Wystawa stała jest niedostępna do odwołania. Osoby indywidualne zainteresowane kontaktem z pracownią proszone są o wcześniejsze telefoniczne lub mailowe ustalenie terminu wizyty.