fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en

Wystawy

Wystawa główna Rzeczy warszawskie / Gabinet Schielów

Album wojenny Jana Schielego, MHW 956_S

Album wojenny Jana Schielego (1919–2000)

W składającym się z dwóch tomów albumie wojennym Jan Schielego (1919–2000) znajdują się wycinki prasowe, zdjęcia, rysunki, pocztówki, druki ulotne o bardzo różnym charakterze (kartki zaopatrzeniowe, zaproszenia, wizytówki), które autor zawsze opatrywał tytułem lub komentarzem. Albumy w grubych tekturowych okładkach oklejonych dekoracyjnym papierem lub płótnem były powszechnie używane w pierwszej połowie XX wieku do przechowywania papierowych odbitek fotograficznych i pocztówek. Na ich sztywnych kartach naklejano specjalne papierowe “rożki”, w które wkładano sztywny kartonik ze zdjęciem lub kartę pocztową. Jan Schiele korzystał z takich właśnie albumów. Ponieważ jednak materiał, który w nich umieszczał, był o wiele bardziej zróżnicowany i przeważnie mniej sztywny niż zdjęcia czy pocztówki, naklejał swoje pamiątki wprost na karty albumu, na których też rysował.

Pierwszy album zaczął prowadzić we Francji, gdzie dotarł po opuszczeniu Polski we wrześniu 1939 roku. Zaczyna się on od wybuchu II wojny światowej, a następnie dokumentuje wojenne losy Jana i jego ojca Henryka Schielego (1889-1966). Obaj walczyli w polskiej armii na Zachodzie. Jan przeszedł przeszkolenie w obozie w Coëtquidan (Bretania), które ukończył w czerwcu 1940 roku w stopniu podporucznika. Po ewakuacji na Wyspy Brytyjskie trafił do I Korpusu stacjonującego w Szkocji, gdzie służył w artylerii. W 1943 roku ukończył kursy dla tłumaczy wojskowych i oficerów łączności. Brał udział w lądowaniu aliantów w Normandii, a potem przeszedł cały szlak bojowy z I Polską Dywizją Pancerną generała Stanisława Maczka. Od maja 1945 roku do czerwca 1947 roku służył w brytyjskiej Armii Renu w Niemczech, gdzie otrzymał awans do stopnia porucznika. Po powrocie do Anglii został w 1948 roku skierowany do Polskiego Korpusu Rezerwy.

Album to niezwykle osobisty i bardzo żywy dokument mówiący o wielkich wydarzeniach dziejowych z perspektywy zwykłego młodego człowieka, który stał się ich uczestnikiem.

Album wojenny Jana Schielego (1919–2000)
1940–1944
PAPIER, TKANINA, FOTOGRAFIE CZARNO-BIAŁE, OŁÓWEK,
KREDKI, GWASZ, TUSZ, DRUK, MASZYNOPIS, RĘKOPIS, PIECZĘCIE
MHW 956/S
22,5 × 26,5 × 4 CM

Fotografia: