fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en

Wystawy

Wystawa główna Rzeczy warszawskie / Gabinet Opakowań Firm Warszawskich

Butelka firmy Haberbusch i Schiele S.A.

Butelka firmy Haberbusch i Schiele S.A.

Butelka powstała w dwudziestoleciu międzywojennym; z dobrej jakości szkła odbarwionego wyprodukowała ją huta szkła „Przyszłość” w Tłuszczu. Naczynie zaopatrzono w szczelne zamknięcie z porcelanowym korkiem. W tym czasie producent jego zawartości funkcjonował pod nazwą Zjednoczone Browary Warszawskie pod firmą Haberbusch i Schiele, po połączeniu pięciu warszawskich browarów w 1919 roku, co wynikało z trudnych uwarunkowań ekonomicznych w latach po I wojnie światowej. Oprócz piwa firma, będąca spółką akcyjną, produkowała wówczas także napoje gazowane, wódki oraz likiery. Piwo, zarówno jasne, jak i porter, było jednak sztandarowym jej produktem, plasując browar na pierwszym miejscu w Warszawie pod względem wielkości i jakości produkcji.

Korzenie browaru sięgają 1846 roku, kiedy to Błażej Haberbusch, Konstanty Schiele i Jan Henryk Klawe rozpoczęli działalność po zakupie zabudowań browaru spółki Schöffer i Glimpf przy ulicy Krochmalnej. Spadkobiercą firmy po II wojnie światowej były Warszawskie Zakłady Piwowarskie.

We wnętrzu butelki ze słynnego warszawskiego browaru zachowała się resztka oryginalnego produktu – piwa lub lemoniady – wytworzonego niemalże przed stu laty. W jaki sposób przetrwała do naszych czasów, pozostaje tajemnicą. Naczynie trafiło do zbiorów Muzeum Warszawy w 2002 roku jako dar.

Butelka z piwem browaru Haberbusch i Schiele
HUTA SZKŁA PRZYSZŁOŚĆ
TŁUSZCZ; LATA 20–30. XX W.
SZKŁO, METAL, PORCELANA, GUMA, WYRÓB FABRYCZNY
MHW 86/S
21,1 × 7,4 CM
MHW 86/S


Fotografia: