Wystawa główna Rzeczy warszawskie / Gabinet Portretów

Portret Bolesława Bieruta, MHW 15138

Portret Bolesława Bieruta

Portret reprezentacyjny Bolesława Bieruta (1892-1956) przedstawia pierwszego przywódcę Polski Ludowej na tle odbudowywanej Warszawy. Monumentalny obraz utrzymany jest w stylu socrealizmu, w którym dążenie do realistycznego odwzorowania łączono z ideologiczną treścią. W tle widać miasto, ale jest to weduta fantastyczna. Rzeczywista panorama nie pozwoliłaby ukazać jednocześnie odbudowy Starego Miasta i budowy Pałacu Kultury i Nauki, symbolu nowoczesnej stolicy PRL. Na biurku Bieruta, oprócz statuetki warszawskiej Syreny, leży numer czasopisma „Stolica”, które szczegółowo relacjonowało odbudowę. Bierut jest symbolem czasów stalinowskiego terroru. Portret przypomina o jego roli w dziejach Warszawy, podobnie jak czyni to architektura odbudowanego Starego Miasta, układ urbanistyczny Śródmieścia, czy kontrowersje związane z reprywatyzacją nieruchomości, będące skutkiem dekretu nacjonalizacyjnego.

Portret Bolesława Bieruta
Michał Gawlak, ok. 1955