fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en

Wystawy

Wystawa główna Rzeczy warszawskie / Gabinet Brązów Warszawskich

Praca, MHW 29687

Rzeźba „Praca”

Rzeźba Praca została wykonana współcześnie przez Pracownię Sztuki Dekoracyjnej d. Bracia Łopieńscy według oryginalnego, wzoru firmy Braci Łopieńskich. Autorem projektu z 1921 roku był Jerzy Leski (1906–1969), warszawski artysta, który zajmował się rzeźbą, grafiką warsztatową, użytkową i architekturą wnętrz. Łopieńscy zakupili prawa do korzystania ze wzoru od współpracującego z nimi Leskiego i przyjęli jego projekt jako znak swojej firmy. Odtąd umieszczano go na papierze firmowym (w zbiorach Muzeum Warszawy znajduje się takie pismo), a także publikowano w ówczesnej prasie.

Przedstawienia związane z pracą i sportem były charakterystyczne dla pierwszego trzydziestolecia XX wieku. Podkreślano w ten sposób wartość pracy, siły fizycznej, eksponowano zdrowe, mocne ciało i sprężystość mięśni. W Gabinecie znajdują się m.in. takie rzeźby, jak Kowal (1900–1925) z pracowni Braci Łopieńskich czy Dziewczyna ze skakanką (1920–1939) wykonana przez Władysława Miecznika (1903–1989).

Po II wojnie światowej (1939–1945) nastąpił powrót do tych tematów i symboli. W Gabinecie znajduje się także statuetka o tym samym tytule, pochodząca z lat 50. XX wieku, wykonana przez Władysława Miecznika (1903–1989). Jest przykładem powielania znanego, uprzednio opracowanego wzoru, do którego wprowadzono modyfikacje wskazujące na przeobrażenia stylowe i zmieniający się gust odbiorców.

Rzeźba Praca
PROJ. JERZY LESKI Z 1921 ROKU
WYK. PRACOWNIA SZTUKI DEKORACYJNEJ D. BRACIA ŁOPIEŃSCY, WARSZAWA
BRĄZ CYZELOWANY, PATYNOWANY, ODLEW; GRANIT
MHW 29687
25,4 × 36,3 CM
MHW 29687


Fotografia: