fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en

Wystawy

Wystawa główna Rzeczy warszawskie / Gabinet Ubiorów

Szyfonowa bluzka wizytowa, MHW 17199

Szyfonowa bluzka wizytowa

Wizytowa bluzka damska z jedwabnego szyfonu ma fason charakterystyczny dla początku XX wieku. Zdobią ją plisy i koronki. Pod szyją wykończona jest stójką. Wąskie rękawy przy ramionach mają lekko zmarszczoną główkę. Dolna krawędź bluzki wszyta została w szeroką listwę i z przodu tworzy modne wybrzuszenie, nazywane odwłokiem osy. To przykład ubioru wizytowego, noszonego popołudniami, strojniejszego niż domowy, ale zbyt skromnego na wieczorne wyjście. Bluzkę zestawiano z długą, rozkloszowaną spódnicą, w talii ujmowaną paskiem. Łukowy wykrój rękawów pozwalał uniknąć nieeleganckich zagnieceń i chronił tkaninę przed deformacją. Staranny krój bluzki widoczny jest także od jej wewnętrznej strony. Pionowe szwy w talii pomagały modelować sylwetkę. Chcąc usztywnić stójkę, zamocowano ją na cienkich celuloidowych płytkach. Bluzka jest zapinana za pomocą licznych haftek. Umieszczenie zapięcia na plecach sprawiało, że było ono niewidoczne, ale konieczna stawała się pomoc przy jej zakładaniu. Do podszewki przyszywano często cienkie płócienne potniki, łatwe do odprucia i uprania, co ułatwiało zachowanie higieny. Wewnątrz na taśmie wszytej w pasie znajduje się metka firmy – prostokątna naszywka ze znakiem firmowym z przełomu wieków: nazwiskiem Bogusław Herse ułożonym z liter naśladujących odręczne pismo.

Ten najsłynniejszy warszawski dom mody założony został w 1868 roku przy ulicy Senatorskiej 10. Od 1899 roku magazyn mieścił się w reprezentacyjnym budynku przy ulicy Marszałkowskiej 150. Oferował klientkom luksusowe ubiory i akcesoria – od wstążek po futra. Modele kilka razy do roku sprowadzano ze znanych pracowni paryskich, szyto je także na miejscu w Warszawie, często według projektu właściciela. Zakupy ułatwiała obecność znakomicie przeszkolonego personelu. Okres świetności firmy przypadł na przełom wieków XIX i XX, a schyłek jej popularności przyniosły lata międzywojenne. Konkurencją stały się wówczas między innymi elegancki dom mody Boguchwała Myszkorowskiego i przeznaczony dla mniej zamożnych klientów Dom Towarowy Braci Jabłkowskich.

Dom Mody Bogusław Herse przez blisko 70 lat prowadzony przez trzy pokolenia rodziny, należał do najbardziej cenionych warszawskich firm. Wspomnienia o nim stale przewijały się przez karty żurnali mód, a także pamiętników i wspomnień. Wizytowa bluzka to z jeden z kilku ubiorów tej marki, przechowywanych w Muzeum Warszawy.

Szyfonowa bluzka wizytowa
DOM MODY BOGUSŁAW HERSE
WARSZAWA; OK. 1910
SZYFON, GIPIURA, JEDWAB, RYPS,
SZYCIE MASZYNOWE I RĘCZNE
MHW 17199
53 × 36 CM, DŁ. RĘKAWA: 62 CM


Fotografia: