Wystawa główna Rzeczy warszawskie / Gabinet Galanterii Patriotycznej

Zegarek kieszonkowy z portretem Tadeusza Kościuszki na kopercie, MHW 20261

Zegarek kieszonkowy z portretem Tadeusza Kościuszki na kopercie

Przykład luksusowego wyrobu ze złota i stali, ze względu na cenzurę polityczną zamówionego poza granicami państw zaborczych: Rosji, Niemiec i Austro-Węgier, w firmie szwajcarskiej „Patek&Cie”. W tym okresie specjalizowała się ona w produkcji wysokiej jakości zegarków oprawianych w koperty zdobione miniaturami i napisami, również o treści patriotycznej i religijnej. Emaliowana miniatura z portretem Tadeusza Kościuszki (1846–1817) została wykonana według stalorytu Antoniego Oleszczyńskiego (1794–1879) z 1833 roku. Z zachowanego atestu wynika, że ten egzemplarz o numerze 1383 wykonany został w firmie i zakupiony przez niejakiego Smorczewskiego w 1850 roku za sumę 295 franków szwajcarskich.

Odbiorcami wyrobów firmy „Patek&Cie” byli głównie polscy emigranci. Założyli ją w 1839 roku Antoni Patek (1812–1877), uczestnik powstania listopadowego (1830–1831) oraz zegarmistrz Franciszek Czapek (1811–1895) – dwaj imigranci z Polski. W 1845 roku nowym wspólnikiem Patka został francuski zegarmistrz Adrien Philippe (1815–1894), a firma odtąd nosiła nazwę „Patek&Cie”. Istnieje do dziś pod nazwą „Patek Philippe SA”.

Zegarek kieszonkowy z portretem Tadeusza Kościuszki na kopercie
MHW 20261/a-d