fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

13.10.2017 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi

Od osady do miasta

Od osady do miasta

Ta wystawa to debiut. Szkoda, że pośmiertny. Prezentowane na wystawie fotografie Wiesława Antosika (1938-2013), absolwenta Łódzkiej Szkoły Filmowej, operatora TVP oraz mieszkańca bloku przy ul. Antalla na warszawskim Tarchominie nie są wyłącznie kronikami domowymi. W latach 80. XX wieku Antosik uwieczniał świat na czarno-białych kliszach. Wybrane kadry możemy oglądać na  ekspozycji przygotowanej przez Fundację AVE. To opowieść o Tarchominie, którego nie ma. I o rewolucji. Bo Wiesław Antosik uwiecznił moment, kiedy to na teren osady, między pola i lasy, zaczęło wdzierać się miasto.

Wiesław Antosik urodził się 24 kwietnia 1938 r. w Łodzi. Pasję filmową rozwijał w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej na Wydziale Operatorskim. Po ukończeniu studiów w 1966 r. związał się zawodowo z Telewizją Polską, gdzie pracował do 1993 r. Realizował zdjęcia do wielu filmów dokumentalnych i fabularnych oraz seriali telewizyjnych, m.in. „Jak błyskawica”, „Przerwany lot”, „Dr Kawka”, „Teatr przy Placu Grzybowskim”, Za horyzontem”, „Gazeta rodzinna”. Pisał też scenariusze do filmów dla dzieci („Dynia”, „Sputnikowy western”, „Tomek i pies”). Prywatnie zajmował się także fotografią i malarstwem. Zmarł 18 kwietnia 2013 r. w wieku 75 lat.

ekspozycja czynna: 18 października 2017 – 28 stycznia 2018

autor zdjęć – Wiesław Antosik

wspomnienia – Marta Knychała

teksty – Bartłomiej Włodkowski

koncepcja – Fundacja Ave

aranżacja wystawy dla Muzeum Warszawskiej Pragi – Alicja Ilgiewicz

film „Tarchomin ‘80” – reż. Robert Sadownik

Wydarzenia towarzyszące wystawie TARCHOMIN ‘80

  • WYCIECZKI ZABYTKOWYM AUTOBUSEM

IKARUSEM NA TARCHOMIN

Wycieczka zabytkowym autobusem, zorganizowana przy współpracy Fundacji AVE. Zapraszamy do wspólnego odkrywania historii i współczesności Tarchomina!

Na początku lat 80.XX w. warszawski – od trzydziestu lat – Tarchomin całkowicie się zmienił. Ze starej nadwiślańskiej rolniczo-rybackiej osady, której średniowieczne korzenie potwierdza istnienie parafii i kościoła św. Jakuba, stał się wielkomiejskim blokowiskiem. Z krajobrazu zniknęły pola i gospodarstwa rolne. Ale to właśnie wtedy w sąsiedztwie socrealistycznych bloków wylądował szybowiec, wyrosła drewniana świątynia, działał klub fotograficzny. Na wycieczce prowadzonej przez Martę Knychałę (córkę Wiesława Antosika – autora fotografii pokazywanych na wystawie) oraz Bartłomieja Włodkowskiego (Fundacja Ave) poznamy wiele magicznych tarchomińskich miejsc.

21 października 2017 (sobota) / bilety bezpłatne do pobrania w kasie Muzeum Warszawskiej Pragi lub rezerwacja w Fundacji Ave (tel. 608 178 447; e-mail: avetki@wp.pl)

godz. 13.30 – zbiórka przed Urzędem Dzielnicy Białołęka (ul. Modlińska 197). Powrót ok. godz. 15.30 [ilość miejsc: 35]

22 października 2017 (niedziela) / bilety bezpłatne do pobrania w kasie Muzeum Warszawskiej Pragi lub rezerwacja w Fundacji Ave (tel. 608 178 447; e-mail: avetki@wp.pl)

I termin: godz. 13.00 – zbiórka w Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52). Powrót ok. godz. 15.00 [ilość miejsc: 35]

II termin: godz. 15.30 – zbiórka w  Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52). Powrót ok.  godz. 17.30 [ilość miejsc: 35]

  • ZAJĘCIA EDUKACYJNE DLA DZIECI

URODZINY TARCHOMINA, Mała Akademia Praska, warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat

18 listopada 2017 (sobota) godz. 12.00
liczba miejsc ograniczona
obowiązują zapisy na stronie: www.muzeumpragi.pl
cena biletu dla dziecka: 1 zł (bezpłatne wejście dla opiekuna)

Zajęcia w formule gry zespołowej, pełne zagadek i szarad przybliżą dzieciom historię warszawskiego Tarchomina. Prowadzenie: Bartłomiej Włodkowski (Fundacja Ave)

Słyszeliście o Tarchominie? Jest bardzo stary i kryje wiele niespodzianek! To tutaj znajdziecie warszawski Balaton, rzekę Kolorado oraz tajemnicze podziemia… Zapraszamy na świętowanie urodzin Tarchomina! Oczywiście, będzie też tort, ale zanim go zjemy, trzeba będzie wykazać się sprytem i pomysłowością!

  • SPOTKANIE AUTORSKIE

7 grudnia 2017 (czwartek) godz. 18.00 / wstęp wolny, bilety bezpłatne do pobrania w kasie muzeum

Prezentacja albumu fotografii Wiesława Antosika. Spotkanie z autorami wydawnictwa: Martą Knychałą (córką Wiesława Antosika) oraz Bartłomiejem Włodkowskim (Fundacja Ave).

  • FINISAŻ WYSTAWY TARCHOMIN ‘80

20 stycznia 2018 (sobota), godz. 16.00 / wstęp wolny, bilety bezpłatne do pobrania w kasie muzeum

Spotkanie połączone ze wspólnym zwiedzaniem wystawy. Opowieść o Wiesławie Antosiku, o Tarchominie, jego historii i współczesnych przemianach oraz o jubileuszu 500-lecia tarchomińskiego kościoła św. Jakuba.