07.09.2023 / Aktualności, Centrum Fotografii, Działalność edukacyjna, Edukacja dla szkół
Warszawa i jej mieszkańcy na fotografiach
Opowiedzieć o Warszawie nie jest łatwo.
Jak uchwycić wielowymiarowość miasta, jego burzliwą historię i losy mieszkańców? Jak opowiedzieć o przestrzeni, o ludziach i ich podejściu do życia i sytuacjach, w jakich się znaleźli?
Pomogą nam w tym kolekcje fotografii. To one są śladami zdarzeń doniosłych i tragicznych, zapisem wyglądu miasta, sylwetek ludzi i działania.
W fotografiach dostrzeżemy przedsiębiorczość i twórczy zapał mieszkańców, patriotyzm, troskę o zwierzęta, znaki oporu wobec zła i niezłomność charakterów, odwzorowanie przestrzeni, ilustracje do literatury. Odkryjemy historie urocze i zabawne, historie inspirujące i napawające smutkiem, historie warszawskie.
Fotograficzne hocki-klocki, czyli opowieść utkana ze zdjęć
Zapraszamy do wspólnego tworzenia opowieści inspirowanej serią fotografii. Uważna obserwacja, detektywistyczna analiza i zaangażowanie wyobraźni pozwoli wyciągnąć istotne wnioski. To na ich podstawie stworzymy opowieść, w której bohaterami będą dzieci lub przedmioty interesujące dla dzieci, na przykład bombonierki – figurki. Opowieść, niczym hocki-klocki pana Manitiusa, będzie pełna barwnych elementów, wdzięcznych kształtów i słodkich niespodzianek.
Pełna wdzięku Tuzinka, artystka Lucy i inne zwierzęta warszawskie
Opowieść o Warszawie to nie tylko opowieść o ludziach. Nieodłącznymi towarzyszami warszawianek i warszawiaków były i są zwierzęta. Objazdowe menażerie, zwierzyńce i ogrody zoologiczne, choć powstały w różnych celach, były wyrazem zaciekawienia światem zwierząt.
Zwierzęta stały się także wdzięcznym tematem bajek, motywem dekoracyjnym wykorzystywanym w architekturze, brązownictwie i ornamentyce.
W jaki sposób fotografie ilustrują obecność zwierząt w Warszawie? Co mówią o więzi człowieka ze światem braci mniejszych? Jakie opowieści inspirują?
Na koniec stworzymy własną opowieść inspirowaną wybranymi fotografiami.
Oblicza patriotyzmu: wartości, symbole i działania
Czym jest patriotyzm? Postawą, wartością czy zobowiązaniem? A jeśli zobowiązaniem, to wobec kogo i do czego? Czy postawy patriotyczne zawsze są takie same, czy różne czasy wymagają różnych postaw? Jak dziś rozumiemy naszą więź z ojczyzną? Do jakich wartości ogólnoludzkich się odnosi? I dlaczego wciąż jest ważna?
Poszukując odpowiedzi na te pytania, odwołamy się do unikatowych fotografii i sylwetek ludzi, którzy swoim działaniem i zaangażowaniem ukazali różne oblicza patriotyzmu.
Non omnis moriar. O twórczości jako formie oporu
Słowa Horacego – non omnis moriar – wskazują, że źródłem ludzkiej twórczości jest potrzeba pozostawienia śladu po sobie, bycia upamiętnionym we własnym dziele i poprzez nie.
Jakie inne dążenia mogą inspirować twórczość artystyczną? Czy twórczość może być formą buntu albo sposobem przeciwstawienia się brutalności, obroną godności i człowieczeństwa? Czy może nieść nadzieję na ucieczkę od zła i bezsensu? Czy może być wyrazem solidarności z innymi?
Wspólnie poszukamy odpowiedzi na te pytania. Naszym przewodnikiem będą fotografie z kolekcji Muzeum Warszawy i związane z nimi historie.
Śladami Małej apokalipsy Tadeusza Konwickiego (lekcja spacerowa)
Bohater Małej apokalipsy wędruje ulicami Warszawy, wyrusza z Nowego Światu, przemierza kolejne miejsca, by pod Pałacem Kultury i Nauki dokonać samospalenia. Ma to być akt protestu przeciwko ostatecznemu włączeniu Polski do Związku Radzieckiego. Bohater chce zarazem wstrząsnąć sumieniem narodu i skłonić do refleksji na temat tego, że Polacy pozwolili się zniewolić. Tadeusz Konwicki z topograficzną dokładnością odzwierciedla niektóre ulice i miejsca Warszawy, takie jak bar Familijny czy kino Skarpa.
Spacer śladami bohatera pozwoli nam odkryć, do jakiego stopnia zmieniła się Warszawa, które miejsca z powieści istnieją nadal, a po których został tylko fotograficzny ślad.
Przestrzeń realna i przestrzeń symboliczna w Małej apokalipsie Tadeusza Konwickiego
Topograficzna dokładność, z jaką Tadeusz Konwicki ilustruje w powieści ulice Warszawy, sugeruje, że opis jest realistyczny. Czy rzeczywiście? Jaki kulturowy, społeczny i symboliczny obraz wyłania się z tego opisu? W jaki sposób opis przestrzeni świadczy o świecie, o stanie państwa, o Warszawie i jej mieszkańcach?
Zapraszamy do podróży po czasoprzestrzeni powieści, w której przewodnikiem będą fragmenty tekstu oraz fotografie miasta z kolekcji Muzeum Warszawy.
Terminy lekcji: poniedziałek–piątek
Godziny: 9.00–16.00
Maksymalna liczba uczestników: jedna klasa
Rezerwacje: od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-15.00, Dział Edukacji Muzealnej, e-mail: edukacja@muzeumwarszawy.pl, tel.: 665 645 603
Koszt: zajęcia są bezpłatne.
UWAGA! Do wiadomości mailowej prosimy dołączyć wypełniony formularz rezerwacji.
REGULAMIN REZERWACJI MUZEUM WARSZAWY
- POSTANOWIENIA OGÓLNE
1.1. Niniejszy Regulamin określa zasady przyjmowania rezerwacji przez Muzeum Warszawy z siedzibą w Warszawie, Rynek Starego Miasta 28, 00-272 Warszawa, wpisane do Rejestru Instytucji Kultury prowadzonego przez Prezydenta m. st. Warszawy pod numerem RIK/8/2000/SPW, NIP: 5251290392, REGON: 016387044, w dalszej części Regulaminu zwanym „Muzeum”.
1.2. Muzeum przyjmuje rezerwacje na następujące usługi, w dalszej części Regulaminu zwane „usługami”:
- oprowadzanie po ekspozycjach stałych i czasowych Muzeum;
- lekcje muzealne, spacery, wirtualne lekcje muzealne, lekcje wyjazdowe – zajęcia edukacyjne przeznaczone dla grup przedszkolnych i szkolnych. Muzeum udostępnia aktualny program lekcji muzealnych na swojej stronie internetowej w zakładce EDUKACJA;
- kameralne spotkania pn. Ciekawi Warszawy – aktywne zwiedzanie ekspozycji Muzeum, przeznaczone dla grup pięcioosobowych;
- spacery z przewodnikiem – dla grup zorganizowanych. Muzeum udostępnia aktualny program spacerów na stronie internetowej w zakładce ZAPLANUJ WIZYTĘ;
- wejścia grup zorganizowanych z przewodnikiem miejskim lub bez przewodnika;
- Muzeum zastrzega sobie prawo ustanowienia obowiązkowej rezerwacji na inne usługi / wydarzenia (np. na warsztaty rodzinne czy dla dorosłych i młodzieży) jeżeli będzie istniała taka konieczność wynikająca z charakteru takiej usługi oraz ograniczonej ilości miejsc w przestrzeni, w której została ona zaplanowana. Informację o wszystkich zaplanowanych wydarzeniach Muzeum publikuje na swojej stronie internetowej.
1.3. Rezerwacje na usługi wymienione w pkt 1.2. są obowiązkowe. Muzeum nie gwarantuje realizacji w/w usług bez zgłoszenia wcześniejszej rezerwacji. Zgłoszenie rezerwacji nie jest równoznaczne z zawarciem umowy o usługę.
1.4. Rezerwacje na usługi wymienione w pkt 1.2. są przyjmowane w zależności od wolnych miejsc. Decyduje kolejność zgłoszeń.
1.5. Zasady dotyczące rezerwacji na usługi wymienione w pkt 1.2.6. są ustalane osobno w stosunku do każdego wydarzenia, a informacja o nich jest publikowana na stronie internetowej Muzeum.
1.6. Rezerwacji może dokonać osoba pełnoletnia w imieniu własnym, lub w imieniu instytucji, którą reprezentuje.
1.7. Osoby lub instytucje składające rezerwacje na usługi świadczone przez Muzeum, w dalszej części Regulaminu zwane są „Zamawiającymi”.
- ZASADY PRZYJMOWANIA REZERWACJI
2.1. Muzeum przyjmuje zgłoszenia rezerwacyjne dla grup zorganizowanych lub osób indywidualnych telefonicznie lub pocztą elektroniczną. Właściwy kontakt do osoby, działu lub oddziału przyjmującego rezerwację jest podany na stronie internetowej przy każdym rodzaju oferty.
2.2. Muzeum przyjmuje rezerwacje na usługi z oferty prezentowanej na stronie internetowej.
2.3. Rezerwacji dokonuje się z wyprzedzeniem:
- 10-dniowym – w przypadku rezerwacji na oprowadzanie, lekcje muzealne, wirtualne lekcje muzealne, kameralne spotkania pn. Ciekawi Warszawy i spacery;
- 4-tygodniowym – w przypadku rezerwacji na zajęcia z oferty pn. Muzeum na życzenie;
- 1-dniowym – w przypadku grup zorganizowanych z przewodnikiem miejskim lub bez przewodnika.
2.4. W celu dokonania rezerwacji dla grupy zorganizowanej lub osób indywidualnych należy wypełnić formularz rezerwacji i przesłać go na wskazany w ofercie adres e-mail. Formularz rezerwacji stanowi załącznik do Regulaminu.
2.5. Formularz rezerwacji wypełnia osoba pełnoletnia: opiekun grupy lub osoba dokonująca rezerwacji indywidualnie.
- POTWIERDZENIE REZERWACJI
3.1. Do Zamawiającego, który złożył rezerwację na usługi wymienione w pkt 1.2.1-4 zostanie wysłana, na podany przez niego adres mailowy, wiadomość ze szczegółami przyjętej rezerwacji.
3.2. Zamawiający jest zobowiązany do potwierdzenia udziału w zajęciach do piątku w tygodniu poprzedzającym dzień zarezerwowanej usługi.
3.3. Zasady dotyczące potwierdzenia rezerwacji na usługi wymienione w pkt 1.2.6 są ustalane osobno w stosunku do każdego wydarzenia.
3.4. W przypadku zmian dotyczących potwierdzonej rezerwacji (np. zmiany liczebności grupy) Zamawiający jest zobowiązany do poinformowania osoby, działu lub oddziału w którym dokonał rezerwacji o zaistniałych zmianach telefonicznie lub pocztą elektroniczną.
3.5. Muzeum w sytuacjach wyjątkowych zastrzega sobie prawo anulowania rezerwacji lub przełożenia jej na inny termin, po konsultacji z Zamawiającym.
- LICZEBNOŚĆ GRUPY
4.1. Zasady dotyczące dopuszczalnej liczebności grup zorganizowanych w Muzeum są uwarunkowane względami bezpieczeństwa, względami konserwatorskimi oraz troską o komfort zwiedzających.
4.2. Muzeum przyjmuje rezerwacje na usługi wymienione w pkt 1.2.1-4 zgodnie z aktualnie obowiązującymi limitami osobowymi, które są podane dla każdej lokalizacji na stronie internetowej.
4.3. Przekroczenie dopuszczalnej liczby osób w grupie powoduje natychmiastowe anulowanie rezerwacji.
4.4. Zadeklarowana przez Zamawiającego w Formularzu rezerwacji liczba osób w grupie powinna zgadzać się ze stanem faktycznym. W przypadku stawienia się w Muzeum większej liczby osób niż zadeklarowana przewodnik / edukator może odmówić wykonania usługi, jeśli zmiana liczebności grupy nie została wcześniej przez Zamawiającego uzgodniona w procesie rezerwacji zajęć. W takiej sytuacji koszt nieprzeprowadzenia usługi będzie ponosił Zamawiający.
4.5. W przypadku usługi określonej w pkt 1.2.5 liczebność grupy zorganizowanej może przekroczyć 25 osób jeśli uwarunkowania lokalizacji, której dotyczy rezerwacja, na to pozwalają. Decyzję w tej sprawie podejmuje pracownik przyjmujący rezerwację na podstawie posiadanych informacji i aktualnie obowiązujących limitów.
4.6. Ze względu na uwarunkowania, o których mowa w pkt 4.1. Muzeum zastrzega sobie prawo do czasowego ustanowienia osobnych zasad dotyczących dopuszczalnej liczebności grup zorganizowanych na poszczególnych ekspozycjach Muzeum.
4.7. Limit miejsc na usługi wymienione w pkt 1.2.6 jest ustalany osobno w stosunku do każdego wydarzenia.
- DANE OSOBOWE
5.1. Administratorem danych osobowych Zamawiających jest Muzeum Warszawy z siedzibą w Warszawie, Rynek Starego Miasta 28, 00-272 Warszawa, wpisane do Rejestru Instytucji Kultury prowadzonego przez Prezydenta m. st. Warszawy, pod numerem RIK/8/2000/SPW, NIP: 5251290392, REGON: 016387044.
5.2. Z inspektorem ochrony danych można skontaktować się mailowo: dane.osobowe@muzeumwarszawy.pl lub listownie na adres korespondencyjny Muzeum Warszawy.
5.3. Przetwarzanie danych osobowych odbywa się na zasadach określnych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – dalej zwane RODO.
5.4. Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b w celu związany z realizacja usługi rezerwacji oraz kontaktu z Zamawiającymi.
5.5. Zamawiającym przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo sprzeciwu, zażądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy Zamawiający uzna, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO.
5.6 Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz niezbędne do dokonania rezerwacji. W przypadku niepodania danych nie będzie możliwe zrealizowanie usługi rezerwacji.
5.7. Odbiorcą danych osobowych Zamawiających będą podmioty upoważnione do przetwarzania na podstawie umowy powierzenia danych w ww. celu, podmioty upoważnione na podstawie przepisów prawa oraz pracownicy Muzeum Warszawy związani z wykonaniem danej usługi, dla której udostępnione zostały Muzeum Warszawy dane osobowe;
5.8. Dane osobowe Zamawiających nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
5.9. Dane osobowe Zamawiających nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym w formie profilowania.
5.10. Dane osobowe będą przechowywane przez czas realizacji usługi i w okresie do przedawnienia roszczeń z niej wynikających, w tym roszczeń publiczno-prawnych chyba że przepisy szczególne przewidują dłuższy okres przechowywania.
5.11. Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych zostanie przesłana do Zamawiających na wskazany przez nich adres e-mail wraz z powiadomieniami automatycznie wysyłanymi przez System rezerwacji.
5.12. Muzeum nie ponosi odpowiedzialności za skutki podania nieprawdziwych lub błędnych danych osobowych przez Zamawiających.
- PŁATNOŚCI
6.1. Koszty biletów wstępu do Muzeum oraz usług określa cennik Muzeum. Informacja o wszystkich opłatach jest publikowana na stronie internetowej Muzeum.
6.2. Opłaty za usługi są dokonywane:
- przed realizacją usługi – gotówką lub kartą płatniczą w kasie oddziału, w dniu realizacji usługi;
- po realizacji usługi – przelewem na rachunek bankowy Muzeum, na podstawie faktury wystawionej w terminie do 14 dni kalendarzowych po dniu wykonaniu usługi.
6.3. Zamawiający zamiar płatności przelewem powinien zgłosić podczas procesu rezerwacji – wypełniając formularz rezerwacji.
6.4. Zasady płatności za usługi, o których mowa w pkt 1.2.6 są ustalane osobno dla każdego wydarzenia.
6.5. Muzeum wystawia faktury/faktury uproszczone na podstawie danych zawartych w formularzu rezerwacji Zamawiającego.
- REZYGNACJA Z REZERWACJI
7.1. Ewentualna rezygnacja z rezerwacji na usługi wymienione w pkt 1.2.1-4 powinna być zgłoszona telefonicznie lub pocztą elektroniczną najpóźniej na 72 godziny przed planowanym terminem wizyty.
7.2. W przypadku braku zawiadomienia o rezygnacji z rezerwacji na usługi wymienione w pkt 1.2.1-4, lub rezygnacji później niż 72 godziny przed ustalonym terminem wizyty, Muzeum wystawia Zamawiającemu fakturę lub paragon w wysokości ceny usługi za gotowość pracowników Muzeum do świadczenia usługi
- SPÓŹNIENIE GRUPY ZORGANIZOWANEJ
8.1. Zamawiający jest zobowiązany do punktualnego przybycia do Muzeum. Za czas rozpoczęcia realizacji usługi uznaje się godzinę ustaloną w trakcie procesu rezerwacji.
8.2. Czas oczekiwania przewodnika / edukatora na grupę wynosi 30 minut.
8.3. W przypadku spóźnienia grupy zorganizowanej wynoszącego ponad 30 minut lub niewykupienia rezerwacji Muzeum zastrzega sobie prawo do nie wpuszczenia grupy i obciążenia należnością, o której mowa w pkt 7.2-3.
8.4. W przypadku spóźnienia się grupy przewodnik / edukator ma prawo skrócenia realizacji usługi o czas, jaki spóźniła się grupa.
POZOSTAŁE UREGULOWANIA
9.1. Opiekun ma obowiązek pozostania z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum oraz trwania lekcji online.
9.2. Opiekun grupy odpowiada za bezpieczeństwo i zachowanie grupy w Muzeum oraz jest zobowiązany do współpracy z przewodnikiem / edukatorem w celu utrzymania dyscypliny w grupie.
9.3. W trakcie pobytu w Muzeum zwiedzający są zobowiązani do przestrzegania Regulaminu zwiedzania w Muzeum Warszawy.
9.4. W przypadku, gdy zachowanie członków grupy w sposób rażący narusza ogólnie przyjęte zasady zachowania w miejscach publicznych oraz Regulamin zwiedzania w Muzeum Warszawy przewodnik / edukator ma prawo do przerwania realizacji usługi. W takim przypadku koszty opłacone wcześniej przez Zamawiającego nie podlegają zwrotowi.
9.5. Podczas zajęć mogą być wykonywane zdjęcia na potrzeby Muzeum Warszawy, jeżeli nie wyrażają Państwo na to zgody, prosimy o wcześniejszą informację.
9.6. Zajęcia online nie mogą być nagrywane.
9.7. Złożenie rezerwacji jest jednoznaczne z akceptacją niniejszego Regulaminu.
9.8. Muzeum zastrzega sobie prawo do dokonania zmiany Regulaminu.
9.9. W sprawach nieuregulowanych w Regulaminie mają zastosowanie przepisy prawa, w szczególności ustawy Kodeks cywilny, Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) oraz Kodeksu cywilnego a w odniesieniu do osób fizycznych, dokonujących czynności niezwiązanych bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą lub zawodową – przepisy ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. z 2019 r., poz. 134), w szczególności na podstawie art. 38 pkt 12 powołanych przepisów prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów o świadczenie usług w zakresie kulturalnym.
9.10. Regulamin obowiązuje od 27 sierpnia 2021 roku.
9.11 W przypadku wątpliwości wyjaśnień udziela Dział Edukacji Muzealnej telefonicznie,
w dni powszednie w godzinach 9:00 – 16:00, pod numerem telefonu 22 277 43 78 lub mailowo pod adresem: edukacja@muzeumwarszawy.pl.
Klauzula informacyjna
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), dalej zwane „RODO” − informujemy, że:
- Administratorem danych osobowych Zamawiających jest Muzeum Warszawy z siedzibą w Warszawie, Rynek Starego Miasta 28, 00-272 Warszawa, wpisane do Rejestru Instytucji Kultury prowadzonego przez Prezydenta m. st. Warszawy, pod numerem RIK/8/2000/SPW, NIP: 5251290392, REGON: 016387044.
- Z inspektorem ochrony danych można skontaktować się mailowo: dane.osobowe@muzeumwarszawy.pl lub listownie na adres korespondencyjny Muzeum Warszawy.
- Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b w celu związanym z realizacją usługi rezerwacji oraz kontaktu z Zamawiającymi.
- Zamawiającym przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo sprzeciwu, zażądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy Zamawiający uzna, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO.
- Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz niezbędne do dokonania rezerwacji. W przypadku niepodania danych nie będzie możliwe zrealizowanie usługi rezerwacji.
- Odbiorcą danych osobowych Zamawiających będą podmioty upoważnione do przetwarzania na podstawie umowy powierzenia danych w ww. celu, podmioty upoważnione na podstawie przepisów prawa oraz pracownicy Muzeum Warszawy związani z wykonaniem danej Usługi, dla której udostępnione zostały Muzeum Warszawy dane osobowe;
- Dane osobowe Zamawiających nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
- Dane osobowe Zamawiających nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym w formie profilowania.
- Dane osobowe będą przechowywane przez czas realizacji usługi i w okresie do przedawnienia roszczeń z niej wynikających, w tym roszczeń publiczno-prawnych, chyba że przepisy szczególne przewidują dłuższy okres przechowywania.
Oferta edukacyjna powstała w ramach projektu „Focus on Photography”.