09.04.2019 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi

Ostatni tydzień z wystawą „Praga na wzór. Projektowanie z rzemiosłem”

To już ostatni moment, by zobaczyć wystawę „Praga na wzór. Projektowanie z rzemiosłem” w Muzeum Warszawskiej Pragi. Wystawa to przestrzeń spotkania młodego pokolenia projektantów i projektantek z doświadczeniem i wiedzą praskich mistrzów i mistrzyń rzemiosła. Eksperymenty, prototypy, dzieła rąk – prezentowane na wystawie ubrania, przedmioty codziennego użytku czy elementy dekoracyjne wnętrz są alternatywą dla masowości i powtarzalności.

13 kwietnia w sobotę zapraszamy na ostatnie oprowadzanie kuratorskie po wystawie z Katarzyną Chudyńską-Szuchnik, adiunktką Muzeum Warszawskiej Pragi. Spotkajmy się o godz. 13.30. Bilety na zwiedzanie wystawy czasowej można nabyć w kasach oraz online.

*

„Praga na wzór” to jednak nie tylko wystawa – to także projekt edukacyjny, badawczy oraz społeczny.

Wystawa jest podsumowaniem 3-letniego programu prowadzonego przez Muzeum Warszawskiej Pragi oraz Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studenci i studentki Wydziału Wzornictwa mogli uczyć się i pracować pod okiem doświadczonych mistrzów i mistrzyń rzemiosła.

Badanie współczesnych warsztatów rzemieślniczych na Pradze objęło ponad 100 zakładów – przeanalizowaliśmy takie zagadnienia, jak droga do zawodu, ciągłość funkcjonowania warsztatu, rzemieślnicze end-upy, lokalizacja i profil zakładów, podejście do transferu umiejętności. Wyniki badania zostały opublikowane jesienią 2018 roku właśnie przy okazji wystawy „Praga na wzór”.

Dopełnieniem projektu będzie edukacyjna pracownia rzemieślnicza, rodzaj rzemieślniczej przestrzeni co-workingowej, która powstanie w piwnicach Muzeum Warszawskiej Pragi w drugiej połowie roku – szczegóły podamy już niebawem.

Finisaż wystawy w niedzielę 14 kwietnia 2019!

Więcej o wystawie