fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

17.06.2021 / Aktualności, Działalność edukacyjna

Piąte spotkanie online liderek i liderów edukacji muzealnej

Piąte spotkanie online liderek i liderów edukacji muzealnej

Zapraszamy na kolejne spotkanie online już 29 czerwca 2021!

Co oznacza „odpowiedzialność społeczna” dla muzeów i edukacji muzealnej? Jaki rodzaj zaangażowania powinny promować instytucje kultury? Czy i jak edukacja muzealna może wspierać budowanie postaw obywatelskich i proaktywnych i w jaki sposób wpisuje się to w misję muzeów? Jak muzeum może wspierać budowanie społeczności lokalnej?

Na piątym spotkaniu liderek i liderów edukacji muzealnej chcemy wspólnie poszukać odpowiedzi na te pytania, przypatrując się działaniom edukatorów muzealnych na polu edukacji obywatelskiej, antydyskryminacyjnej i włączającej oraz w obszarze projektów lokalnych.

Muzeum Warszawy, Muzeum Józefa Piłsudskiego w SulejówkuEuropejskie Centrum Solidarności wraz z Forum Edukatorów Muzealnych zapraszają na piąte spotkanie cyklu adresowanego do osób zarządzających działaniami i zespołami edukacyjnymi w muzeach i instytucjach kultury. Podczas spotkania w gronie liderek i liderów edukacji muzealnej będziemy dzielić się własnymi doświadczeniami i wzajemnie inspirować. To także szansa na sieciowanie  – szukanie partnerstw i podejmowanie wspólnych inicjatyw.

Spotkanie w formule online odbędzie się 29 czerwca 2021 r. w godz. 10.00–13.00 na platformie Zoom.

Na spotkaniu zapewnimy każdemu możliwość wypowiedzenia się, dlatego prosimy o przygotowanie krótkiego 4-minutowego wystąpienia na temat z wybranego panelu. Formę wypowiedzi pozostawiamy w gestii prelegentów (jeśli planujesz prezentację, prosimy o maks. 5 slajdów).

Partnerami spotkania są Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku i Muzeum Emigracji w Gdyni.

Program spotkania:

10.00 Powitanie gości

Doktor nauk humanistycznych. Z wykształcenia kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Członkini Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Unia Literacka. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich Felietonistka ,,Polityki”;, „Pani”, „Wysokich Obcasów”, ,,Gazety Stołecznej” i wielu portali internetowych. Stypendystka Homines Urbani 2008, Instytutu Books from Lithuania 2009, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010, Miasta Stołecznego Warszawy 2010, Instytutu Goethego 2010.

  • Prezentacja Europejskiego Centrum Solidarności, Sylwia Bruna i Bartek Rief

10.30–12.30 Panele w grupach tematycznych (z przerwą )

  • Edukacja obywatelska w muzeach, panel poprowadzi Agnieszka Piórkowska (Dział Programów Edukacyjnych, Europejskie Centrum Solidarności)
  • Edukacja włączająca i antydyskryminacyjna, panel poprowadzi Ludwika Radacka-Majek (Dział Edukacji, Muzeum Emigracji w Gdyni)
  • Muzeum w społeczności lokalnej, panel poprowadzi Olga Ślifirska (Dział Programów Lokalnych, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku)

12.30–13.00 – Podsumowanie spotkania

Ze względu na ograniczenia platformy Zoom limit miejsc na spotkaniu wynosi  80. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Zapraszamy do wypełnienia formularza. Czekamy na Wasze zgłoszenia do 24 czerwca do godz. 12.00.

Pula miejsc została już wykorzystana. Dziękujemy za ogromne zainteresowanie naszym wydarzeniem.

Prowadzące panele:

Agnieszka Piórkowska – muzealnik i edukatorka. Absolwentka Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego, a także Podyplomowych Studiów Muzealniczych na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka wielu projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży od 2013 roku pracuje w Europejskim Centrum Solidarności.

Ludwika Radacka-Majek – specjalistka ds. edukacji w Muzeum Emigracji w Gdyni.  Koordynuje projekty dla nauczycieli oraz te skierowane do najmłodszych odwiedzających muzeum. Inicjatorka i koordynatorka kampanii społecznej #nauczsięreagować podczas, której między innymi zrealizowano spot filmowy o tematyce antydyskryminacyjnej.    

Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni w 2018 roku za stworzenie oraz koordynację innowacyjnych projektów edukacyjnych.

Olga Ślifirska – z wykształcenia psycholożka, z zawodu trenerka umiejętności społecznych; ekspertka budowania i zarządzania zespołami wolontariuszy; przez ponad 10 lat związana ze środowiskiem pozarządowym – współpracowała z wieloma organizacjami prowadząc procesy partycypacyjne w tak zwanym środowisku lokalnym. Obecnie związana z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, gdzie pełni rolę kierowniczki Działu Programów Lokalnych.