10.06.2022 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Muzeum Warszawskiej Pragi
Poza kadrem
Warsztaty kolażowo-zinowe z Muzeum Warszawskiej Pragi i Studiem Hekla, czyli stwórz niskonakładową publikację od A do Z.
Podczas warsztatów kolażowo-zinowych zaprojektujesz zina „Poza kadrem”. Przejdziesz przez cały proces robienia selfpublishingowej publikacji. Zaczniesz od tworzenia kolaży przy użyciu czarno-białych fotografii Celiny Osieckiej. Kolejnym etapem będzie wspólne projektowanie okładki. Następnie wydrukowanie jej w zecerni Muzeum Drukarstwa przy użyciu prasy drukarskiej i żeliwnych czcionek. Na końcu przejdziesz do procesu introligatorskiego – zszywania wydrukowanych rozkładówek w formę broszury.
Warsztaty podzielone są na 3 spotkania tematyczne, prowadzone w 3 częściach. Warunkiem udziału jest zakup 3 biletów. Nie można dołączać w trakcie, bilety dostępne online.
ZAWARTOŚĆ: WYCINAMY KOLAŻE!
28 czerwca (wtorek), 18:00-21:00, Muzeum Warszawskiej Pragi
Na pierwszym spotkaniu stworzysz kolaże, które będą następnie stanowiły główną zawartość warsztatowej publikacji. W tym celu wykorzystasz czarno-białe portrety wykonane przez Celinę Osiecką, proste formy geometryczne, kolorowe papiery i odręcznie rysowane faktury.
ZECERNIA: DRUKUJEMY OKŁADKI!
30 czerwca (czwartek), 18:00-20:00, Muzeum Drukarstwa
W trakcie spotkania w zecerni Muzeum Drukarstwa wydrukujesz na prasie drukarskiej nakład okładek i stron tytułowych. Poznasz tradycyjną, analogową technikę druku, która wymaga użycia metalowych czcionek, ręcznego ułożenia tekstu w kaszcie, nadania farby i ręcznego odbicia liter na specjalnej prasie.
INTROLIGATORNIA: ZSZYWAMY ZINY W CAŁOŚĆ!
5 lipca (wtorek), 18:00-20:00, Muzeum Drukarstwa
Ostatnim etapem tworzenia niskonakładowej publikacji będzie proces introligatorski – bigowanie i zszywanie zinów metodą broszurową. Jest to prosta metoda introligatorska, którą można z łatwością powtórzyć samodzielnie do stworzenia notesu, zeszytu, zina.
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Zapewniamy wszystkie materiały do pracy.
Dla kogo: dla młodzieży i dorosłych
Limit osób: 8 uczestniczek / uczestników
Koszt: 150 zł za udział w 3 spotkaniach, warsztaty są prowadzone w 3 częściach i warunkiem udziału jest zakup 3 biletów, nie można dołączać w trakcie, bilety dostępne online.