fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

04.07.2023 / Aktualności, Kolekcje Muzeum Warszawy

Pracownia Karola Tchorka

Pracownia Karola Tchorka

Pracownia Karola Tchorka, z zachowanym dorobkiem rzeźbiarskim, pamiątkami oraz wyposażeniem to miejsce wyjątkowe na mapie Warszawy.

Zbudowana przez rzeźbiarza w latach 50. XX wieku z pozostałości zburzonej oficyny kamienicy przy ulicy Smolnej 36, była miejscem, gdzie stworzył najbardziej znane realizacje: 

  • Macierzyństwo,
  • nagrobek Władysława Strzemińskiego, 
  • Warszawską Jesień 
  • czy tablice upamiętniające uliczne egzekucje dokonywane przez okupanta w Warszawie.  

W Pracowni znajdują się także nieliczne zachowane przedwojenne rzeźby artysty, pamiątki po prowadzanym przez niego w latach 1943-1944 oraz 1945-1951 Salonem Sztuki „Nike” oraz część kolekcji etnograficznej, którą przez wiele lat z pasją budował, w tym rzeźby Leona Kudły.

Została wpisana do rejestru zabytków w październiku 1985 roku z inicjatywy Mariusza Tchorka, syna rzeźbiarza, krytyka sztuki i terapeuty. Jest świadectwem nie tylko życia ojca-artysty, lecz także ważnym miejscem związanym z powojenną historią stolicy. 

Pracownia pod opieką Muzeum Warszawy

Pracownia to przede wszystkim miejsce pracy badawczej i popularyzatorskiej związanej z dorobkiem rodziny Tchorków. Planujemy w jej przestrzeni realizować kameralne formy edukacyjne oraz współpracę z innymi instytucjami.

W listopadzie 2022 roku rozpoczęliśmy działania organizacyjno-inwentaryzatorskie we współpracy z Katedrą Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W przyszłości będziemy ją udostępniać zwiedzającym.

Karol Tchorek w Muzeum Warszawy

Na wystawie głównej „Rzeczy warszawskie” znajdują się dwa obiekty autorstwa Karola Tchorka.

Miniaturę rzeźby „Nike” zobaczysz w Gabinecie Brązów Warszawskich, a plakietę z syreną warszawską znajdziesz w Gabinecie Syren Warszawskich.

Po prawej, „Nike”, Karol Tchorek, przed 1960, zbiory Muzeum Warszawy, fot. A. Czechowski, I. Oleś

Po lewej: Syrena warszawska, Karol Tchorek, Wytwórnia: Władysław Miecznik. Artystyczna pracownia brązowniczo-grawerska, przed 1950, zbiory Muzeum Warszawy, fot. A. Czechowski, M. Kalina