29.05.2019 / Aktualności, Kino Syrena
Czerwiec w Kinie Syrena | 2019 r.
Maudie
1 czerwca (sobota), godz. 17.00
Dramat, Irlandia / Kanada 2016, reż. Aisling Walsh, 115 min
Wzruszająca opowieść oparta na życiu malarki Maud Lewis, dziś uważanej za jedną z najważniejszych kanadyjskich artystek. Niesamowita historia o romansie pomiędzy samotnikiem (Ethan Hawke), a kruchą, ale pełną energii kobietą (Sally Hawkins), która pragnie niezależności, by móc z wielką pasją malować swoje wyjątkowe obrazy. (kadr z filmu na zdjęciu głównym)
Mamy talent! (Los Bando)
2 czerwca (niedziela), godz. 12.00
Komedia, Norwegia / Szwecja 2018, Christian Lo, 94 min
Dwaj najlepsi przyjaciele, Grim i Axel, wspólnie grają w zespole – Los Bando. Niestety brakuje im basisty, a Axel, wokalista i gitarzysta, nie potrafi śpiewać. Kiedy zostają zaproszeni do udziału w dużym, rockowym festiwalu, muszą szybko znaleźć rozwiązanie. Zespół wyrusza w szaloną podróż przez Norwegię. Ścigani przez rodziców i policję mają coraz mniej czasu, aby zdążyć na festiwal i spełnić swe muzyczne marzenia.
Milcząca rewolucja
7 czerwca (piątek), godz. 17.00
29 czerwca (sobota), godz. 16.00
Dramat, Niemcy 2018, reż. Lars Kraume, 111 min
Oparty na motywach bestsellerowej powieści Dietricha Garstki film opowiada prawdziwą historię grupy uczniów klasy szóstej, którzy postanawiają okazać solidarność z ofiarami powstania węgierskiego 1956 roku. W trakcie każdej lekcji nastolatki organizują minutę ciszy, co wywołuje coraz ostrzejsze reakcje władz.
Akademia tajemniczych sztuk pięknych
8 czerwca (sobota), godz. 16.00
Komedia, USA 2006, reż. Terry Zwigoff, 99 min
Jerome Plat (Max Minghella) jest młodym, ambitnym artystą, który po ukończeniu gimnazjum postanawia doszlifować swój talent w niewielkiej Akademii Sztuk Pięknych na Zachodnim Wybrzeżu. Marzeniem młodego mężczyzny jest sukces, jaki odniósł jego idol, Pablo Picasso. Jednak przebywając za murami ASP, Jerome szybko przekonuje się, że wymarzony świat sztuki diametralnie różni się od jego oczekiwań.
Berlin, Barcelona (Les distàncies)
14 czerwca (piątek), godz. 17.00
Dramat, Hiszpania 2018, reż. Elena Trapé, 99 min
Comas, Olivia, Eloy oraz Guille znają się od liceum, zawsze trzymali się razem. Jednak kiedy Comas przeprowadził się z Barcelony do Berlina, nie mają już okazji do częstych spotkań. Z okazji 35. urodzin Comasa, przyjaciele udają się do Berlina, aby złożyć mu niespodziewaną wizytę. W trakcie weekendu nierozerwalna, zdawałoby się, więź łącząca bohaterów zostaje wystawiona na ciężką próbę.
Cena wszystkiego (The Price of Everything)
15 czerwca (sobota), godz. 16.00
Dokumentalny, USA 2018, reż. Nathaniel Kahn, 98 min
Wyjątkowe spojrzenie na współczesny rynek sztuki. Rozmowy z czołowymi twórcami, kolekcjonerami i marszandami odsłaniają biznesowe kulisy działalności artystycznej, a zarazem stają się refleksją o współczesnych, zdominowanych przez rynkowe myślenie wartościach.
Fangor… zostaną obrazy
22 czerwca (sobota), godz. 16.00
Dokumentalny, Polska 2013, reż. Andrzej Sapija, 59 min
Wojciech Fangor – jeden z najważniejszych polskich artystów drugiej połowy XX wieku. Malarz, grafik i rzeźbiarz był prekursorem sztuki w przestrzeni publicznej. Ceniony przez krytyków, prezentował swoje prace w galeriach na całym świecie – w tym w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, gdzie jako jedyny Polak miał zorganizowaną indywidualną wystawę. Film prezentuje historię życia i burzliwej twórczości artysty.