fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

06.10.2020 / Akademia Pani Pragi, Aktualności, Kultura online, Muzeum Warszawskiej Pragi

Rozgryź Różyckich, czyli poradnik młodego genealoga

Rozgryź Różyckich, czyli poradnik młodego genealoga

Genealogia to nauka zajmująca się badaniem więzi pokrewieństwa miedzy ludźmi. Na podstawie aktów urodzenia, małżeństw i zgonów genealog sporządza tablicę genealogiczną, na której widać, kto z kim zawarł małżeństwo i jakie dzieci urodziły się z tego związku. Zazwyczaj datę urodzin oznaczamy gwiazdką *, datę śmierci krzyżykiem +, a datę zaślubin znakiem nieskończoności , który w tym przypadku symbolizuje obrączki małżeńskie. Szczególnym rodzajem tablicy, przedstawiającym potomków lub przodków danej osoby, jest drzewo genealogiczne.

W Muzeum Warszawskiej Pragi znajdziecie salę Rodów Praskich, a w niej informacje o znanych prażanach i ich potomkach. Pani Praga postanowiła przyjrzeć się bliżej rodzinie Różyckich.

Julian Różycki, założyciel słynnego bazaru, z wykształcenia był farmaceutą. Posiadał aptekę na Pradze. Ponadto, udzielał się społecznie. Był inicjatorem budowy gimnazjum praskiego i kolejki mareckiej. Poślubił Franciszkę z Rygierów, siostrę popularnego rzeźbiarza, Teodora Rygiera. Julian i Franciszka mieli czworo dzieci: Wacława, Leona, Amelię i Władysława. Ten ostatni, podobnie jak ojciec był farmaceutą i społecznikiem. Mieszkał na Saskiej Kępie z żoną Anną z Krzemińskich, z którą miał szóstkę dzieci: Teodozję, Annę Marię, Zygmunta, Zbigniewa, Zdzisława i Tadeusza. Najstarsza, Teodozja, pracowała u matki w pracowni modystycznej. Ponadto, była sanitariuszką w 1920 roku. Z mężem, Józefem Kazikowskim, miała trójkę dzieci: Tadeusza, Amelię i Stanisława.

Udało nam się zebrać dużo informacji na temat potomków Juliana i Teodory Różyckich. Teraz spójrzcie, jak można je zaprezentować w formie drzewa genealogicznego.

Grafika przedstawiająca drzewo genealogiczne Różyckich.

Fot. Popiersie Franciszki Różyckiej, ok. 1870, aut. T. Rygier