fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

12.09.2022 / Aktualności

Ruch, dźwięk i kolor

Ruch, dźwięk i kolor

Muzeum Warszawy udostępniło sień kamienicy Baryczkowskiej na stworzenie instalacji wizualno-dźwiękowej w ramach Małej Warszawskiej Jesieni, czyli festiwalu muzyki współczesnej dla dzieci.

Instalację artysty Michała Silskiego „Ruch, dźwięk i kolor, czyli wyspy na oceanie czasu” zobaczycie bezpłatnie od 16 września (piątek) od godziny 17:00 do 25 września. Instalacja kierowana jest do dzieci w wieku 0–12 lat wraz z opiekunami.

Co to jest synestezja?

Jedno bardzo tajemnicze słowo, które ma w sobie coś z magii: synestezja.

Dzięki temu zjawisku niektóre osoby widzą dźwięki, słyszą kolory albo na przykład – widzą barwy zapachów. Podobno najczęściej występuje w postaci słyszenia światła. Jest wiele jej przejawów: czasami bywa widzeniem dźwięków (jako poszczególne kolory) albo nawet zapachów.

Ruch, dźwięk i kolor, czyli wyspy na oceanie czas

Instalacja oddaje efekt synestezji, zamieniając ruch na dźwięk i kolor. Składa się z kul-wahadeł, które możecie poruszyć i wytrącić z równowagi.

Kule przekazują między sobą informacje o swoim ruchu. Wytwarzają na ich podstawie dźwięk i światło. Powstaje w ten sposób kompozycja ruchu, dźwięku i światła.

Aplikacja „Kolorytm”

Spróbujcie posłuchać kolorów i pooglądać dźwięki w aplikacji „Kolorytm”. Obejrzycie i wysłuchacie jej na własnym smartfonie lub iPhonie. Możecie korzystać z aplikacji po zabraniu jej ze sobą do domu.

Autorami są Paweł Hedrich, Tomasz Strojecki.


Więcej informacji na stronie Festiwalu Warszawska Jesień: warszawska-jesien.art.pl