18.07.2023 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi
„Solidarność i Wsparcie”
Od 1 do 20 sierpnia w ramach obchodów 79. rocznicy powstania warszawskiego, w Muzeum Warszawskiej Pragi gościmy wystawę mobilną „Solidarność i Wsparcie” udostępnioną nam przez Muzeum Dulag 121.
Muzeum Dulag 121 na co dzień prowadzi działalność edukacyjną związaną z historią obozu przejściowego Durchgangslager 121 w Pruszkowie i losem mieszkańców i mieszkanek Warszawy uciekających z miasta w okresie walk powstańczych.
Wystawa dostępna do oglądania bezpłatnie od 1 do 20 sierpnia w godzinach pracy Muzeum Warszawskiej Pragi, czyli z wyłączeniem poniedziałków.
- wtorek, środa, piątek 9.00-17.00
- czwartek 9.00-18.00
- sobota, niedziela 10:00-18:00
Wernisaż wystawy
Wernisaż wystawy odbędzie się 3 sierpnia o godz. 17:30 w Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej 50/52.
W programie:
- przemowa Dyrektor Muzeum Dulag 121, pani Małgorzaty Bojanowskiej,
- projekcja filmu „Dulag 121”,
- spotkanie ze świadkiem historii.
W czasie spotkania będzie można zapoznać się i zakupić publikacje związane z Muzeum Dulag 121.
Muzeum Dulag 121 zbiera informacje na temat osób, które przebywały w obozie w Pruszkowie lub udzielały pomocy. Każdy kto posiada informacje o więźniach obozu lub osobach pomagających będzie mógł uzupełnić ankietę. Można ją również wypełnić online.
Wystawa „Solidarność i Wsparcie”
Wystawa „Solidarność i Wsparcie” to okazja, by zobaczyć unikatowe materiały w postaci wspomnień i zdjęć, pokazujących historie niesienia pomocy ludności cywilnej wypędzonej w czasie powstania i po jego zakończeniu. Akcje pomocowe organizowały zarówno osoby związane z różnego typu legalnymi i konspiracyjnymi polskimi organizacjami, pracownicy i pracowniczki obozu Dulag 121, jak i osoby zupełnie prywatne. Byli to głównie mieszkańcy i mieszkanki miejscowości sąsiadujących z obozem: Pruszków, Piastów, Milanówek, Podkowa Leśna, Czechowice, Pęcice czy Brwinów.
Jedną z bardzo ważnych grup pomocowych byli również pracownicy i pracowniczki kolei, którzy starali się ułatwiać ucieczkę uciekającym osobom, zwalniając bieg pociągów na terenie bezpieczniejszych miejscowości oraz zatrzymując się na stacjach gdzie okoliczna ludność rozdawała uciekinierom jedzenie i leki (tzw. akcja „Peron”). Inne ważne organizacje, o których opowiada wystawa to Rada Główna Opiekuńcza czy Armia Krajowa, Polskiego i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.