fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

04.09.2023 / Aktualności, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Edukacja dla rodzin, Edukacja w Izbie Pamięci, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Spacery na koniec lata

Spacery na koniec lata

Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy znajduje się w parkowej otulinie i to właśnie jej wyjątkowe umiejscowienie ukazuje nam ponadczasowy wymiar tej szczególnej nekropolii. Pamięć o powstańcach warszawskich odradza się tu w zieleni drzew i krzewów, barwach kwiatów, których znaczenie przyrodnicze i kulturową symbolikę wspólnie odkryjemy. Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych na spacer śladami pamięci ofiar Powstania Warszawskiego zapisanych w parkowych drzewach i cmentarnych kamieniach.

Spacer wokół Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy będzie okazją do zapoznania się z mniej znaną częścią historii Powstania Warszawskiego oraz przyjrzenia się pamięci o nim. Zapisana jest ona w pomnikach i drzewach otaczających naszą siedzibę w Parku Powstańców Warszawy – architektoniczno-krajobrazowego założenia autorstwa Aliny Scholtzówny i Romualda Gutta. Pośród kasztanowców, a także lip, klonów i jesionów będziemy snuli opowieść o pochowanych tu cywilnych ofiarach Powstania Warszawskiego. Chociaż pamięć o Cmentarzu Powstańców Warszawy i spoczywających tu warszawiakach była przez dziesięciolecia wymazywana z kart historii, dziś odradza się w zieleni i budzącym się tu na wiosnę życiu.

Otoczenie Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy odsłoni przed uczestnikami spotkania nowe oblicze –  w nieco zapomnianym miejscu, pośrodku parku wspólnie odnajdziemy ślady współistnienia i uzupełniania się wielu opowieści o przeszłości Woli. Bliskość usytuowania innych cmentarzy w okolicy, czyli katolickiego, prawosławnego oraz mariawickiego i karaimskiego dopełnia wieloreligijnego charakteru współczesnej dzielnicy Wola, jednocześnie odsyłając nas do wielowiekowej tradycji różnorodności.

Adres: Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, ul. Wolska 168

Czas trwania: 60 minut

Koszt: 250 zł

Zapisy pod adresem: olga.szymanska-snopek@muzeumwarszawy.pl

Fot. Tomasz Kaczor