fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

18.10.2023 / Aktualności, Centrum Fotografii, Wolontariat

Społeczne Opisywanie Fotografii

Społeczne Opisywanie Fotografii

Społeczne Opisywanie Fotografii to pierwsza w Polsce akcja wielkiego wspólnego identyfikowania wybranej części muzealnej kolekcji fotografii. 

Jak wziąć udział w akcji?

  1. Zarejestruj się na stronie https://velehanden.nl/.
  2. Znajdź projekt „Społeczne Opisywanie Fotografii”.
  3. Kliknij [Opisz fotografię].
  4. Otrzymasz losowo wybrane zdjęcie z kolekcji.
  5. Zacznij opisywać.

Gdzie zostało zrobione to zdjęcie?

Fotografia stanowi największą część kolekcji Muzeum Warszawy. Kolejne negatywy i odbitki są nieustająco digitalizowane i opisywane. Identyfikacja znajdujących się na fotografiach osób i miejsc wymaga wiedzy i indywidualnej pamięci, której nie jest w stanie zastąpić sztuczna inteligencja, dlatego do wzięcia udziału w akcji zapraszamy Was.

Akcja jest pomyślana jako gra – za opisane zdjęcia uczestnicy będą zdobywać punkty, które następnie będą mogli wymienić na nagrody. 

Nieznane zdjęcia legend polskiej fotografii

Do Społecznego Opisywania Fotografii wybrałyśmy fotografie dokumentujące zniszczenia i odbudowę Warszawy po II wojnie światowej autorstwa Leonarda Jabrzemskiego, Alfreda Funkiewicza, a także Edwarda Hartwiga – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografów. Identyfikacji potrzebują dodatkowo jego kolorowe slajdy z czasu transformacji stolicy w latach 90. XX wieku. Szczególnym wyzwaniem mogą okazać się fotografie wykonywane przez projektantkę zieleni Alinę Scholtz podczas podróży studyjnej do Chin.

Wspólne opisywanie dziedzictwa

Akcja odbywa się na niderlandzkiej platformie Vele Handen – czyli „wiele rąk”. To unikalne narzędzie do crowdsourcingu, czyli społecznościowego i oddolnego dzielenia się swoją wiedzą. Po raz pierwszy wykorzystana w Holandii platforma posłuży teraz do identyfikacji prac z kolekcji Muzeum Warszawy do Społecznego Opisywania Fotografii.

Społeczne Opisywanie Fotografii

Kiedy: do kwietnia 2024 roku

Gdzie: https://velehanden.nl/projects/view/details/project/mwp_phototagging

Zapisz się do newslettera Centrum Fotografii, jeśli chcesz dostać przypomnienie o akcji.

* wymagane pole
*wymagane pole
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych *

Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych *


Identyfikacja wizualna: Joanna Bębenek, w tle fragment fotografii Alfreda Funkiewicza, Na ślizgawce, luty 1952 r., AN 1502/F, z kolekcji Muzeum Warszawy.